Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

VIII Spotkania Górskie Lawiny, Ruda Śląska

22 listopada 2013 - 24 listopada 2013

Jak przebiegało pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Broad Peak? Czy George Mallory i Andrew Irvine mogli zdobyć Mount Everest prawie 30 lat przed Hillarym i Tenzingiem? Jak wyglądały początki ratownictwa w polskich Tatrach? I czy na szczycie Araratu warto szukać śladów po Arce Noego?

Odpowiedzi na te pytania padną podczas VIII Spotkań Górskich „Lawiny” w Rudzie Śląskiej. Tegoroczny festiwal rozpocznie się wieczorem 22 listopada, zakończy zaś dwie doby później. A w międzyczasie niemal 20 godzin atrakcji: seansów filmowych, prelekcji, koncertów i warsztatów. I to wszystko kompletnie za darmo!

Gościem imprezy będzie m.in. Artur Małek, jeden z czwórki polskich himalaistów, którzy w marcu tego roku jako pierwsi w historii zdobyli zimą ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum.

Zobaczyć można będzie filmy nagradzane podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem oraz Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Przypomnimy też postać tragicznie zmarłego w tym roku Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy.

W trakcie „Lawin” zagra góralska kapela, a także zespół „U studni”, złożony z muzyków legendarnej grupy Stare Dobre Małżeństwo.

– Liczymy, że publiczność przyłączy się do zespołu i wspólnie stworzą taką atmosferę, jaką wszyscy znają z górskich schronisk i bacówek – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które od roku 2006 organizuje górski festiwal w Rudzie Śląskiej.

– Z początku miało to być skromne przedsięwzięcie. Okazało się jednak, że impreza zyskuje  sobie coraz większe grono fanów, więc zaczęliśmy poszerzać formułę. Tradycją ostatnich lat stało się, że zapraszamy legendy polskiego himalaizmu, bądź tych, którzy są jego nadzieją. Gościli u nas Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki i Aleksandra Dzik – kontynuuje Tomasz Bartniczak. Jak dodaje impreza jest przeznaczona dla wszystkich miłośników gór – zarówno tych, którzy poszukują w nich mocnych wrażeń, jak też tych, którym w zupełności wystarcza rekreacyjny wypad w Beskidy.

– Festiwal ma być okazją do zabawy, ale też wymiany doświadczeń i układania planów na przyszłość –  mówi prezes In-ny’ch.

Osoby do kontaktu

Michał Wroński, koordynator VIII Spotkań Górskich „Lawiny” : 600 – 392 – 763
Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI : 888 – 479 – 701

Szczegóły

Start:
22 listopada 2013
Koniec:
24 listopada 2013
Wydarzenie kategoria:

Organizator

Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI

Miejsce

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty
Ruda Śląska, Polska + Google Map