« Wszystkie Wydarzenia

• To wydarzenie minęło.

Ultramaraton Babia Góra

9 czerwca 2018

Ultramaraton Babia Góra, czyli 1, 3, 4, 5, 6 x Babia Góra. 9 czerwca 2018 roku na Babiej Górze po raz kolejny odbędą się zmagania na jednych z najtrudniejszych tras biegowych w Polsce. To już 5. edycja Ultramaratonu Babia Góra, który dla licznego grona zawodników na stałe wpisał się w czerwcowy kalendarz biegów górskich. Z okazji 5. edycji wszystkie dystanse zostały otwarte dla uczestników i w tym roku podczas zapisów nie trzeba wykazać się ukończeniem biegów kwalifikacyjnych.

Biegi odbywające się w ramach Ultramaratonu Babia Góra to jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających biegów górskich w Polsce. Na dystansach 3, 4, 5, 6 x Babia Góra  zawodnicy wbiegają na szczyt Babiej Góry za każdym razem innym szlakiem. Duże przewyższenia, trudny teren oraz zmienne warunki pogodowe panujące na Babiej Górze sprawiają, że przebiegnięcie tych dystansów w limicie czasu jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych zawodników.

– 1/2 Maraton Babia Góra – 23,5 km, +1450 m/-1450 m

Od pierwszych edycji zawody zyskały sobie stałe grono uczestników, którzy co roku w drugi weekend czerwca pojawiają się w Zawoi, by w sobotę o godz. 3:00 rozpocząć zmagania na najdłuższych dystansach. Niektórzy kolejny raz wybierają ten sam dystans, inni podnoszą sobie poprzeczkę i pragną tego dnia o jeden raz więcej niż w roku poprzednim pojawić się na szczycie Babiej Góry. Tego dnia, w czasie 17 godzin można pojawić się na Diablaku od 1 do 6 razy! I co bardzo istotne, na dystansach 3, 4, 5, 6 x Babia Góra za każdym razem na szczyt docieramy innym szlakiem!

W tym roku dla uczestników poprzednich edycji została przygotowana drobna niespodzianka, mianowicie zniżki w opłacie startowej:

– za 4 starty: 40 zł
– za 3 starty: 30 zł
– za 2 starty: 20 zł

Najdłuższy dystans, Ultramaraton 6xBabia Góra to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających górskich ultramaratonów w Polsce. Przebiegnięcie tego dystansu w limicie czasu jest wyzwaniem dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników. Limit 17 godzin dla tego dystansu z przewyższeniem sięgającym +8000 m/-8000 m jest zabójczy! Co roku przypominamy, że 6xBabia Góra nie jest rywalizacją z innymi zawodnikami, to przede wszystkim rywalizacja z limitem czasu! Trzeba biec, bo inaczej czas nas prześcignie!

Ultramaraton 6xBabia Góra, jako jedyny pokonał w I edycji Lucjan Chorąży. Niestety przekroczył limit czasu o 7 minut i 20 sekund. Przez kolejne 2 edycje biegu nikomu nie udało się pokonać tego dystansu w limicie czasu. Ultramaraton 6xBabia Góra zyskał finiszera dopiero w 4 edycji. Krzysztof Dołęgowski został pierwszym zawodnikiem, który ukończył ten wymagający dystans. Dokonał tego w „diabelskim” czasie 16:06:26! Czy w tym roku komuś uda się ukończyć 6xBabia Góra? Przekonamy się 9 czerwca 2018 r.

Film promujący Ultramaraton Babia Góra w realizacji Krzysztofa Zaniewskiego:

Wszystkie dystanse Ultramaratonu Babia Góra są biegami kwalifikacyjnymi do biegu Ultra-Trail du Mont-Blanc. Punktacja przedstawia się następująco:

– Ultramaraton 6xBabia Góra: 6 punktów
– Ultramaraton 5xBabia Góra: 5 punktów
– Ultramaraton 4xBabia Góra: 5 punktów
– Ultramaraton 3xBabia Góra: 4 punkty
– Maraton Babia Góra: 3 punkty
– 1/2 Maraton Babia Góra: 1 punkt