Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tomasz Mackiewicz we wspomnieniach i filmie Anny Solskiej-Mackiewicz

30 stycznia 2020 @ 19:00 - 21:30

Dwa lata temu wielu ludzi na całym świecie śledziło wydarzenia na Nandze Parbat, ośmiotysięczniku, który zdobywali zimą Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol. Po udanym ataku szczytowym potrzebowali jednak pomocy. Do brawurowej akcji ruszyli wówczas himalaiści z narodowej wyprawy na K2: Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Francuzkę udało się uratować, jej partner wspinaczkowy na zawsze pozostał na Nandze (8126 m) jako pomnik ludzkiej niezłomności.

Mackiewicz (po raz siódmy) z Revol (po raz czwarty) w sezonie 2017/2018 podjęli próbę wejścia (w stylu alpejskim i sportowym bez wspomagania tlenem z butli) na Nagą Górę. 25 stycznia 2018 roku oboje dotarli na szczyt. Podczas schodzenia pogoda uległa załamaniu. Według relacji Francuzki Tomasz nabawił się choroby wysokościowej, ślepoty śnieżnej oraz doznał licznych odmrożeń. Revol sprowadziła Mackiewicza do wysokości około 7200 m i 26 stycznia zostawiając go w szczelinie zaczęła schodzić.

Według opinii doktora Frédérica Champly’ego, francuskiego specjalisty od medycyny wysokogórskiej, w momencie rozstania Polak przejawiał objawy obrzęku płuc w ostatnim stadium i na tej wysokości mógł jeszcze przeżyć nie więcej niż trzy do pięciu godzin. W marcu 2018 roku ojciec Tomasza, Witold, otrzymał z Pakistanu akt zgonu, w którym jako datę śmierci przyjęto 30 stycznia. “Jest mi zimno, chcę odpocząć”. To były ostatnie słowa Tomka – ujawniła Revol.

„To był człowiek z nieprawdopodobną siłą przyciągania. Biła od niego wspaniała energia, taki blask. Od początku to dostrzegłam i zachwyciłam się nim. Tomek był wspaniałym człowiekiem niezależnie od wszystkich swoich słabości. Przekazał mi też wielki dar, jakim jest odporność na oceny innych. Nauczył mnie, żebym nie patrzyła na siebie przez pryzmat tego, co myślą inni” – powiedziała Anna Solska-Mackiewicz.

Jej zdaniem Tomek nie nadawał się do miasta, do robienia kariery. „Śmiał się, że mógłby wykopać sobie dziurę w lesie i w niej żyć. Jeżeli chodzi o góry, to cały czas toczył ze sobą wewnętrzną walkę. Że zostawia dzieci, że zostawia mnie. Czy to jest dobre? Po co on to właściwie robi? Miał wątpliwości”.

Więcej wspomnień w drugą rocznicę tragicznej śmierci Tomka na spotkaniu z Anną Solską-Mackiewicz 30 stycznia w Warszawie w kinie Elektronik organizowanym przez klub Polskie Himalaje https://www.facebook.com/events/502959757236559/

Spotkanie i projekcja filmuTomasz Mackiewicz – Pomnik Ludzkiej Niezłomnościzbiegnie się z premierą książki „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” autorstwa Elizabeth Revol wydanej przez Agorę pod patronatem serwisu wspinanie.pl

Szczegóły

Data:
30 stycznia 2020
Czas:
19:00 - 21:30
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Kino Elektronik
Ul. Generała Zajączka 7
Warszawa, Polska
+ Google Map