Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos” – Krzysztof Starnawski. Konferencja prasowa

26 października 2017 @ 19:00 - 20:00

Dnia 26 października 2017 roku w Sali Niebieskiej Kina Pod Baranami (Kraków, Rynek Główny 27, pierwsze piętro) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona wyprawie Krzysztofa Starnawskiego „The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos”.

Początek konferencji: godzina 19.00, zakończenie: godzina 20.00.

Przebieg konferencji:

  1. Prelekcja prezentująca dotychczasowy przebieg kariery nurkowej wybitnego eksploratora – 20 minut
  2. Prelekcja dotycząca wyprawy „The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos” – 20 minut
  3. Pytania dziennikarzy – 20 minut

Wyprawa będzie prowadzona na przełomie grudnia 2017/ stycznia 2018.

Celem wyprawy „The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos” jest eksploracja dwóch potężnych systemów jaskiniowych na półwyspie Jukatan w Meksyku: Sac Actun oraz Dos Ojos. Przez ponad dwadzieścia lat wielu wybitnych nurków jaskiniowych próbowało odnaleźć naturalne połączenie między podziemnymi korytarzami, jednak żadnemu się, jak dotąd, nie udało. Jest to wielkie wyzwanie w nurkowej eksploracji jaskiń. Skrajne odcinki systemów Sac Actun (270km długości) i Dos Ojos (79km długości)  położone są zaledwie kilkaset metrów od siebie. Gdyby udało się znaleźć naturalne, podwodne połączenie pomiędzy nimi, powstałby największy całkowicie zalany system jaskiniowy na świecie, o łącznej długości korytarzy wynoszącej niemal 350 kilometrów.

Krzysztof Starnawski poszukuje połączenia systemów Sac Actun- Dos Ojos od dziewięciu  lat. W tym czasie odkrył i skartował ponad 450 metrów nowych korytarzy, a obecnie zostało mu już tylko kilkanaście metrów najtrudniejszego technicznie odcinka. Za każdym razem przebywa pod wodą co najmniej przez siedem godzin, przepływając długie odcinki, przeciskając się przez bardzo wąskie zaciski, odkrywając miejsca, do których nie dotarł jeszcze żaden człowiek.  

Starnawski jest rekordzistą świata w nurkowaniu jaskiniowym na obiegu zamkniętym (jaskinia Viroit, Albania, -278 m), rekordzistą świata w nurkowaniu głębinowym na obiegu zamkniętym (Blue Abyss, Egipt, -283 m), odkrywcą najgłębszej zalanej jaskini świata (Hranicka Propast, Czechy, -404 m). Dokonał także wielu innych, przełomowych i niezwykłych odkryć w jaskiniach całego świata. Dotychczasowe sukcesy wybitnego nurka, jego doświadczenie, pasja odkrywcy oraz pracowitość i determinacja pozwalają wierzyć, że i ten cel uda mu się osiągnąć.

Zaraz po zakończeniu spotkania, o godzinie 20.00 w klubie Piwnica Pod Baranami będzie miał miejsce wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Krzysztofa Starnawskiego. Po zakończeniu części oficjalnej (około 10 minut) będzie można przeprowadzić indywidualne rozmowy z autorem. Wystawa potrwa do 15 listopada 2017 roku.

Kontakt z mediami: Ilona Łęcka, tel. +48 790 718 300
Email: of.starnawski@gmail.com

Szczegóły

Data:
26 października 2017
Czas:
19:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków, Polska
+ Google Map