Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Spotkania z Górami. Weronika Łukaszewska i Sławek Sanocki o zimowym Łuku Karpat

19 marca @ 19:00 - 21:00

Kolejne Spotkania z Górami odbędą się 19 marca. Tym razem czeka nas opowieść o długodystansowej wędrówce.  Zapraszamy na prelekcję “Łuk Karpat Zima”, podczas której Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki opowiedzą o pierwszym zimowym przejściu Łuku Karpat.

“Zima jest najważniejsza” – zwykł mówić Andrzej Zawada. I choć tym razem wrocławskie Spotkania z Górami nie będą dotyczyć ani himalaizmu, ani nawet wspinaczki, to poznamy opowieść o zimowym przedsięwzięciu, które nie zostało jeszcze powtórzone. Zimą 2017/2018 Weronika Łukaszewska i Sławek Sanocki pokonali jako pierwsi trasę biegnącą przez całe Karpaty. Trasę tę powszechnie nazywa się Łukiem Karpat.

Łuk Karpat liczy ponad 2000 km. Od razu warto dodać, że trasa nie ma jednego, kanonicznego przebiegu. Niemniej jednak ci, którzy chcą przemierzyć całe to europejskie pasmo, najczęściej startują w okolicach Bratysławy, by zakończyć wędrówkę na granicy rumuńsko-serbskiej w miejscowości Orsova. Pomysł przejścia takiej trasy zrodził się już w latach 60. i 70. XX w. i wtedy też miały miejsce pierwsze próby. Sama koncepcja przedsięwzięcia to idea z kręgów przewodników beskidzkich.  “Wycieczka” Karpatami nie jest prosta, pierwsze przejście miało miejsce dopiero w 1980 roku. Do 2018 roku Łuk Karpat pokonało jedynie około 20 wypraw. Przodują Polacy, ale w historii tego projektu nie brakuje Słowaków, Rumunów, Francuzów czy obywateli Wielkiej Brytanii.

Jak to zwykle bywa przy górskich przedsięwzięciach, liczą się wyzwania. Pierwsze samotne przejście miało miejsce w 2002 roku i należy do Łukasza Supergana. Pierwszą kobietą, która pokonała trasę, jest Joanna Mikołajczak (2007, wraz z Bartoszem Malinowskim). Do 2018 roku Łuk Karpat nie miał jednak zimowego przejścia, a otwartą sprawą pozostaje wciąż samotna wyprawa kobieca.

Pierwsze zimowe przejście Łuku Karpat zajęło Weronice i Sławkowi 88 dni. Dwójka ta przez trzy miesiące realizowała dzień po dniu plan, zmagając się z głębokim śniegiem przy użyciu rakiet, radząc sobie z zimnem (do -30°C) i walcząc ze zmęczeniem. Na szczęście wystarczyło im pasji, determinacji i zachwytu nad pustkowiem zimowych Karpat, w których częściej spotykali ślady dzikich zwierząt niż ludzi. Nie bez znaczenia było też doświadczenie uczestników wyprawy. Przejście zimowe było bowiem już ich drugim przejściem Łuku. Po raz pierwszy z trasą tą zmierzyli się w 2015 roku.

Organizatorzy i patron imprezy portal wspinanie.pl zapraszają na spotkanie. Cykliczne prelekcje i pokazy pod nazwą Spotkania z Górami organizują i sponsorują: Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Silver Rock, Volven, VI.6+. Wstęp jak zawsze wolny!

Odwiedź stronę: https://www.skalnik.pl/blog/luk-karpat-zima/

Dołącz do imprezy na FB: https://www.facebook.com/events/579824172444180/

***

Temat: “Łuk Karpat Zima”
Prelegenci: Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki
Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329
Data: 19.03.2019 (wtorek), godz. 19:00

Szczegóły

Data:
19 marca
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Politechnika Wrocławska, Budynek A1 PWR, Aula PWR
Wybrzeże Wyspiańskiego 27
Wrocław, Polska
+ Google Map