Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkania z Górami – John Porter

16 maja 2017 @ 19:00 - 22:00

Znany alpinista będzie gościem kolejnych Spotkań z Górami. Już 16 maja we Wrocławiu gościć będzie John Porter – alpinista, pisarz, partner wspinaczkowy m.in. Wojtka Kurtyki i Chrisa Boningtona.  Alpinista podzieli się swoim bogatym doświadczeniem wspinaczkowym i opowie o swoim przyjacielu, wspinaczu-wizjonerze, partnerze liny, którym był Alex MacIntyre.

Nowoczesny alpinizm to działanie w stylu fast-and-light. Działania w szybkim i lekkim stylu pozwalają nie tylko sprawnie zdobywać szczyty, ale też działają często na korzyść bezpieczeństwa. Jeden z prekursorów stylu alpejskiego – Alex MacIntyre – mawiał, że „szybkość to bezpieczeństwo”. Właśnie dlatego w latach 70 .i 80. XX w. lekki i szybki styl – określany mianem stylu alpejskiego – został przeniesiony w góry wyższe niż alpejskie czterotysięczniki.

John Porter (fot. arch. John Porter)

Gościem kolejnych Spotkań z Górami we Wrocławiu będzie John Porter – alpinista, pisarz i jeden z prekursorów stylowej wspinaczki fast-and-light w górach wysokich. Porter urodził się w USA, ale dziś rozpoznawalny jest we wspinaczkowym świecie jako jeden z najsłynniejszych wspinaczy brytyjskich. Przygodę ze wspinaczką rozpoczął jeszcze przed wyjazdem z Ameryki. Wspinał się najpierw w Górach Białych, następnie zdobywał alpinistyczne umiejętności w Górach Skalistych i słynnych na cały wspinaczkowy światek Yosemitach. Z USA wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu – jak sam wspomina – uniknął wyjazdu na wojnę w Wietnamie i trafił do środowiska czołowych brytyjskich wspinaczy, którzy w tamtym czasie zasłynęli z szybkich lodowych przejść, podczas których wykorzystywano nowe techniki wspinaczkowe.

Lata 70. i 80. XX w. to czas, w którym John Porter i jego partnerzy wspinaczkowi dokonują szeregu zachwycających przejść w stylu alpejskim. Porter wraz ze wspinaczami brytyjskimi i polskimi wyprawia się na sześcio-, siedmiotysięczne szczyty i wbrew panującemu stylowi oblężniczemu zdobywa szczyty Hindukuszu i Himalajów. Częstym partnerem wspinaczek Johna Portera staje się Alex MacIntyre, czyli wspinacz, który zrewolucjonizował wspinaczkę zimową i wizją stylu fast-and-light zaraził niejednego alpinistę.

To właśnie MacIntyre w ściany alpejskich czterotysięczników przenosi technikę frontalną i wyprawia się na wspinaczkę z dwoma krótszymi czekanami do wspinania w lodzie. Przez szereg lat John Porter wspina się z takimi alpinistami jak Chris Bonington, Alan Rouse, Joe Tasker czy Peter Boardman. W latach 70. poznaje również polskich wspinaczy i uczestniczy w polsko-brytyjskich przejściach, które na lata stają się głośne w świecie alpinizmu.

Autorzy nowej drogi na pokonuje południowym filarze Changabang, od lewej: John Porter, Krzysztof Żurek, Wojtek Kurtyka i Alex MacIntyre (fot. arch. John Porter)

Rok 1977 przynosi sukces polskich i brytyjskich wspinaczy na Kohe Bandaka. Podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, John Porter, Wojtek Kurtyka i Alex MacIntyre wytyczają na górze nową drogę. Droga na szczyt zajmuje im 6 dni. Już w następnym roku ten sam zespół, uzupełniony o Krzysztofa Żurka, pokonuje południowy filar Changabang, wysokiego sześciotysięcznika w Himalajach Gahwalu. Pokonanie skalnego filara południowego w 8 dni wytycza drogę o rekordowych, jak na górę tej wielkości, trudnościach technicznych.

Kolejne lata obfitują w świetne przejścia Johna Portera w stylu alpejskim, takie jak przejście południowej ściany Ranrapulka (1979), przebycie południowo-wschodniej grani Tarke Kang (1982) i wspięcie się na szczyty Kedar Dome (1988) i Chong Kundam (1990). W swojej bogatej alpinistycznej karierze Porter bierze udział także udział w wyprawach na kilka ośmiotysięczników.

Na kolejnych Spotkaniach z Górami, które organizowane są co miesiąc przez Sklepy Górskie Skalnik i DKF Politechniki Wrocławskiej, John Porter podzieli się swoim bogatym doświadczeniem wspinaczkowym, wspomnieniami i opowie o tym, jak rodził się nowy model działania w ścianach najwyższych gór świata.

Okładka książki Johna Portera – „Przeżyć dzień jak tygrys. ALex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach”. Wydawnictwo Annapurna

Wrocławskie spotkanie będzie również okazją do rozmowy na temat książki „Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach”, której  gość spotkań jest autorem. Warto już dziś wpisać sobie termin imprezy do kalendarza. Spotkanie z Johnem Porterem rozpocznie się o godzinie 19.

Aktualne informacje znajdziecie zawsze na fanpage’u Spotkań z Górami. Organizatorzy i sponsorzy (VI.6+, VØLVEN i Silver Rock) już dziś zapraszają na to ciekawe wydarzenie.

Gość: John Porter
Temat: Przeżyć dzień jak tygrys
Termin: 16.05.2017, godz. 19
Miejsce: Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala 329.

Więcej informacji: skalnik.pl, na profilu wydarzenia na FB oraz fanpage’u Spotkania z Górami.

Spotkanie pod Patronatem wspinanie.pl:

Szczegóły

Data:
16 maja 2017
Godzina:
19:00 - 22:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , ,
https://www.facebook.com/events/292812704499844/

Organizator

Sklepy Górskie Skalnik, Politechnika Wrocławska
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Politechnika Wrocławska, Budynek A1 PWR, Aula PWR
Wybrzeże Wyspiańskiego 27
Wrocław, Polska
+ Google Map