Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Spotkania z Górami – Denis Urubko, Wrocław

17 listopada 2016 @ 18:00 - 21:00

Kolejna odsłona „Spotkań z Górami” coraz bliżej. Tym razem na wrocławskich spotkaniach gościć będzie jeden z najbardziej utytułowanych himalaistów. Szansa na spotkanie z Denisem Urubko już 17 listopada.

spotkania-z-gorami-skalnik-denis-urubko-plansza

Druga odsłona tegorocznych „Spotkań z Górami” zapowiada się zupełnie wyjątkowo. Do Wrocławia przyjedzie Denis Urubko – człowiek, który swoimi osiągnięciami mógłby obdzielić niejeden himalajski życiorys. Urubko to człowiek wielu talentów, które pozwalają mu realizować najambitniejsze cele. To nie tylko himalaista, lecz także prawdziwy górski sportowiec, który w górach ustanawiał rekordy trudne do pobicia. Zawodnik pierwszej himalajskiej ligi to także dziennikarz, filmowiec, autor wielu publikacji i książek. Ostatnia, wydana w Polsce, książka Urubki – Czekan porucznikaukazała się 2 lata temu.

Pasja i zaangażowanie Denisa Urubki prędko sprawiły, że stał się on kluczową postacią w świecie alpinizmu. Podczas studiów we Władywostoku zetknął się on ze wspinaczką sportową i wstąpił do klubu wspinaczkowego. Szybko nawiązał kontakty z alpinistami kazachskiego Centralnego Klubu Sportowego, za których namową wyjechał do Kazachstanu, by ćwiczyć się w sztuce alpinizmu. W Ałama Acie pracował jako aktor, następnie wstąpił do armii Kazachstanu. Błyskawicznie przyszedł czas sukcesów w górach Pamiru i Tein-Szanie. Urubko wielokrotnie stawał na szczycie Chan Tengri, najdalej wysuniętym na północ siedmiotysięczniku, który nazywany jest czasem „małym K2”.

Denis Urubko na szczycie Makalu (fot. arch. Denis Urubko)

Denis Urubko na szczycie Makalu (fot. arch. Denis Urubko)

W górach Tien-Szanu pokonał kilkukrotnie Marmurową Ścianę, trawersując ją nawet w 1995 r. Urubko specjalizował się również w solowych wejściach. W tym stylu zmierzył się m.in. z Biełuchą, Aksu czy Kluczewską Sopką, którą zdobył w warunkach zimowych. Zadziwiająca jest szybkość, z jaką Urubko działa na dużych wysokościach. W 1999 r. alpinista w 42 dwa dni wchodzi na pięć siedmiotysięczników zaliczanych do prestiżowej w byłym ZSRR Śnieżnej Pantery. Dopiero w tym roku, po całych 17 latach, rekord Urubki padł zdobyczą Andrzeja Bargiela.

Od roku 2000 Urubko podejmuje się ambitnych działań w górach najwyższych. W tym właśnie roku, wejściem na Everest, otwiera listę swoich ośmiotysięcznych zdobyczy. W kolejnym sezonie atakuje skutecznie Lhotse, Gaszerbrum I, Gaszerbrum II, a w jeszcze kolejnym triumfuje na Kanczendzondze i Shisha Pangmie. Następne mocne himalajskie sezony sprawiają, że po dziewięciu latach Urubko ma już na koncie wszystkie ośmiotysięczniki. Czternaście szczytów w Himalajach i Karakorum przynosi kolejny rekord. Tym razem Urubko może pochwalić się najszybszą Koroną Himalajów i Karakorum bez wspomagania się butlami z tlenem. Warto wspomnieć, że Urubko do podboju gór najwyższych podchodził zawsze ambitnie.

Piękno Himalajów wg Denisa (fot. arch. Denis Urubko)

Piękno Himalajów wg Denisa (fot. arch. Denis Urubko)

Wielokrotnie wracał na zdobyte góry, by wytyczać nowe drogi, dokonywać wejść solowych i pierwszych wejść zimowych. To właśnie on po raz pierwszy stawał zimą na Makalu (wraz z Simone Moro) oraz Gasherbrumie II (z Simone Moro i Cory Richardsem). Nowe drogi Urubki czekają na kolejne przejścia na Broad Peaku, Manaslu, Cho Oyu i Lhotse. [więcej o wspinaczkach Denisa Urubko przeczytacie – tutaj]

Ambitny alpinista rosyjskiego pochodzenia to postać mocno związana z Polską. Właściwie można powiedzieć, że jest to „najmłodszy” i zarazem jeden z najbardziej utytułowany polskich himalaistów. Od 2015 roku Denis Urubko jest obywatelem Polski, wcześniej uczestniczy w polskich wyprawach. Wielokrotnie podkreślał też, jak wiele inspiracji czerpał od Polaków, którzy pierwsi atakowali osiem tysięcy zimą. Alpinista nagradzany był za swoje niebywałe osiągnięcia. Czterokrotnie odbierał nagrodę „Złoty czekan Azji” (nagrody w 2006 roku , 2011), został również uhonorowany „Złotym Czekanem” za rok 2009, a także wygrywał w plebiscytach Eiger Award oraz Golden Piton (Złoty Hak).

Spotkanie z himalaistą odbędzie się w ramach cyklicznych „Spotkań z Górami”, które wspinanie.pl objęło patronatem medialnym. Już teraz zapraszamy serdecznie do Auli Politechniki Wrocławskiej, która 17 listopada wypełni się sympatykami górskich eksploracji. Częstym bywalcom spotkań przypominamy, że spotkania odbędą się wyjątkowo w innej sali i wystartują godzinę prędzej niż zwykle. „Spotkania z Górami” nie są biletowane. Dzięki Politechnice Wrocławskiej, DKF Politechniki, Sklepom Górskim Skalnik i markom VI.6+ i VØLVEN, wszyscy miłośnicy wspinania i trekkingu mogą spotkać najznamienitszych podróżników, alpinistów i eksploratorów. Ten termin warto zarezerwować w swoim kalendarzu dla Denisa Urubki.

Gość: Denis Urubko

Temat: „Emocje himalaizmu”

Termin: 17.11.2016, godz. 18

Miejsce: Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Aula PWR

Więcej informacji: skalnik.pl oraz na profilu wydarzenia na FB.

Informacja prasowa: Sklepy Górskie Skalnik

Patronat nad cyklem „Spotkania z Górami” objęło:

22charakusa_logo_wspinanie

Details

Date:
17 listopada 2016
Time:
18:00 - 21:00
Event Category:
Event Tags:
,
Website:
https://www.facebook.com/events/202950406797988/

Organizer

Sklepy Górskie Skalnik, Politechnika Wrocławska
View Organizer Website

Venue

Politechnika Wrocławska, Budynek A1 PWR, Aula PWR
Wybrzeże Wyspiańskiego 27
Wrocław, Polska
+ Google Map