Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Pokaz filmu The Epic of Everest w Krakowie

4 czerwca 2016 @ 18:00 - 21:00

Kino Pod Baranami oraz Fundacja Dla Kina zapraszają na specjalny pokaz filmu niemego z muzyką na żywo podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. The Epic of Everest (1924) wraz z towarzyszącą mu muzyką etno-folkowego zespołu Karpaty Magiczne stanowi zapowiedź 17. edycji Festiwalu Filmu Niemego, która odbędzie się w dniach 1-4 grudnia bieżącego roku.

Czerwcowy seans filmowo-muzyczny jest efektem współpracy Festiwalu Filmu Niemego i Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który od lat prezentuje oraz nagradza najciekawsze i najbardziej nowatorskie filmy dokumentalne z całego świata. Organizatorzy Festiwalu Filmu Niemego pragną pokazać, w jakich okolicznościach narodziło się kino dokumentalne.

Kamera filmowa od początków kinematografii towarzyszyła podróżnikom, odkrywcom i badaczom podczas ekspedycji w nieznane. The Epic of Everest opowiada o trzeciej w historii wyprawie na Dach Świata, w której udział wzięli jedni z najwybitniejszych himalaistów epoki, m.in. Andrew Irvine i George Mallory.

Film zostanie pokazany w wersji odrestaurowanej cyfrowo przez British Film Institute w Londynie – z polskimi i angielskimi napisami.

Muzykę na żywo do filmu zaprezentuje zespół Karpaty Magiczne, który – poprzez oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów – próbuje sięgać do serca najstarszych tradycji muzycznych. Muzycy wystąpią w składzie: Anna Nacher (głos, tampury, elektronika), Marek Styczyński (tradycyjne i nowe instrumenty dęte, syntezator Mooga, instrumenty perkusyjne, modyfikowane cymbały santoor), Jan Kubek (tabla i inne instrumenty perkusyjne) oraz Dawid Adrjanczyk (elektryczne organy).

Poprzedni seans filmu The Epic of Everest z muzyką Karpat Magicznych okazał się przebojem 15. Festiwalu Filmu Niemego (2014).

BILETY:

35 PLN (w przedsprzedaży do 26.05)
40 PLN (od 27.05)
20 PLN (z karnetem/akredytacją 56. KFF)

Bilety do nabycia online, w kasie Kina Pod Baranami (od 15.05) oraz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (od 29.05).

O FILMIE:

THE EPIC OF EVEREST | THE EPIC OF EVEREST: THE OFFICIAL RECORD OF MALLORY AND IRVINE’S 1924 EXPEDITION
reż. John Noel, Wielka Brytania 1924, 87’
Film odrestaurowany przez British Film Institute w Londynie.

Choć pierwsi ludzie stanęli na Dachu Świata w 1953 roku, już w latach 20. XX wieku Mount Everest rozpalał ambicje i przyciągał śmiałków. W 1924 roku wyruszyła w góry trzecia w historii ekspedycja. W jej skład weszli najwybitniejsi himalaiści epoki, m.in. Andrew Irvine i George Mallory. John Noel, odpowiedzialny za dokumentację wyprawy, pracował z kamerą w ekstremalnych warunkach, jednak udało mu się zarejestrować zapierające dech w piersiach obrazy. Film zawiera także najwcześniejsze uwiecznione na taśmie filmowej sceny z życia mieszkańców Tybetu.

O ZESPOLE:

KARPATY MAGICZNE – zainicjowany w 1998 roku projekt multiinstumentalisty Marka Styczyńskiego i wokalistki Anny Nacher, byłych członków legendarnej formacji Atman. W swojej twórczości łączą elektronikę z tradycyjnymi instrumentami i motywami muzycznymi z całego świata. Tę dźwiękową mozaikę sami nazywają etno-folk deathcore. Zespół skupia wokół siebie grono zaprzyjaźnionych muzyków, którzy włączają się we wspólne przedsięwzięcia.

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

Szczegóły

Data:
4 czerwca 2016
Czas:
18:00 - 21:00
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12
Kraków, Polska
+ Google Map