Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Malubiting & Spantik Expedition 2014 – prelekcja Mateusza Grobla

25 września 2014 @ 18:00 - 21:00

25 września (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na prelekcję Mateusza Grobla z tegorocznej wyprawy w Karakorum – Malubiting & Spantik Expedition 2014.

Wstęp to jedyne 8 zł.
Dzieci do lat 15-tu WSTĘP WOLNY!!!

29 czerwca br. wyruszyła z Polski wyprawa Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, której celem było pierwsze polskie wejście na Malubiting (7458m) oraz wejście na Spantik (7027 m) – dwa wierzchołki w rejonie lodowca Chogolungma w Karakorum. Drugi szczyt udało się zdobyć już po 8 dniach od założenia bazy. Pierwsze wyjście na Malubiting nie wyszło, ponieważ część wspinaczy złapała zatrucie pokarmowe. Ze względu na problemy żołądkowe, pogodę oraz przygody lawinowe członkowie wyprawy dali za wygraną. I tak, Malubiting czeka wciąż na Polaków.

Choć góra nie jest technicznie trudna, to logistyka i powaga drogi sprawiają, że jest niesamowicie wymagająca. – Nikt nie mówił że będzie łatwo. Dopiero stojąc pod Polan La wiedzieliśmy czego dokonali R.Szafirski, Z.Heinrich i A. Kuś wchodząc zaledwie, albo aż! na Malubiting North – relacjonują członkowie polskiej wyprawy, którzy wrócili do kraju zaledwie miesiąc temu. W wyprawie brali udział: Mateusz Grobel, Sławomir Pela, Łukasz Szwarczyński, Tomasz Rojek, Krzysztof Mularski i Damian Bielecki.

Podczas pierwszego po wakacyjnej przerwie spotkania w ramach Klubu Miłośników Gór, relację z tej wyprawy złoży w Rybniku Mateusz Grobel.

Mateusz Grobel – 24 lata, jest alpinistą najmłodszego pokolenia. Ma na koncie kilkadziesiąt dróg tatrzańskich, w tym zimowych w Kotle Kazalnicy. Na Kaukazie dokonał kilku wartościowych przejść niektórych spod znaku “piątej kategorii” w rosyjskiej nomenklaturze trudności. M.in. północna grań Dych Tau, pierwsze polskie przejście drogi Riskina na Ułłuauz Baszi, 1 polskie wejście na Pik Tichonowa i trawers masywu Kosztan Tau. W 2012 r. uczestniczył w wyprawie na Lhotse (8511m) w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 www.polskihimalaizmzimowy.pl. Osiągnął wtedy wysokość 7700m. Czynnie uprawia każdą formę wspinania, ze specjalnym umiłowaniem do tej zimowej. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach www.kw.katowice.pl.

Organizatorem cyklicznych, comiesięcznych spotkań w ramach Klubu Miłośników Gór jest Agencja Extreme Group www.agencjaextreme.pl i Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl.

Szczegóły

Data:
25 września 2014
Czas:
18:00 - 21:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Telefon:
32 4216222
Strona internetowa:
http://www.dkchwalowice.pl/

Miejsce

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 91B
Rybnik, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.dkchwalowice.pl/