Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

16. Explorers Festival

19 listopada 2014 - 23 listopada 2014

W dniach 19-23 listopada 2014 r. w Łodzi odbędzie się 16. edycja Explorers Festival, jednego z największych w Europie, międzynarodowego festiwalu gwiazd alpinizmu, eksploracji, sportu, przygody i filmu.

Program 16. Explorers Festival obejmuje:

 • spotkania z najwybitniejszymi osobowościami świata eksploracji,
 • prezentacje materiałów z najciekawszych wypraw,
 • pokazy filmów górskich,
 • Laboratorium Przygody – wykłady naukowe i pokazy multimedialne ludzi przygody, sportu i podróży, którzy wykorzystują najnowsze zdobycze nauki i techniki,
 • Wielką Lekcję Geografii – wykłady naukowe i wizualizacje poświęcone życiu Ziemi dla uczniów szkół średnich z całej Polski,
 • Adventure & Music Meeting – połączenie muzyki i sztuk wizualnych inspirowanych podróżami i odkryciami.

Wśród gości 16. Explorers Festival będą m.in.:

 • Tormod Granheim – norweski alpinista, ekstremalny narciarz, który dokonał pierwszego w historii zjazdu non stop z Everestu północną ścianą,
 • Olaf Jarzemski – polski ekstremalny snowboardzista, który zjechał na „desce” z ośmiotysięcznika Cho Oyu,
 • Jędrzej Dobrowolski – rekordzista Polski w narciarstwie szybkościowym,
 • Bertrand Lemeunier – kanadyjski podróżnik, cyklista, znakomity fotografik,
 • Mick Fowler – światowej klasy brytyjski wspinacz, zdobywca ścian w górach Peru, Indii, Pakistanu, Rosji, Yukonu, Chin, Tybetu i Nepalu,
 • Filip Jagła – polski paralotniarz latający m.in. w Himalajach, Karakorum, Iranie, Brazylii,
 • Patrick Gabarrou – francuski guru alpinizmu,
 • Sebastian Kawa – Polak, wielokrotny szybowcowy mistrz świata, odbywający loty nad Himalajami,
 • Daniel Arnold – szwajcarski rekordzista alpinista–sprinter,
 • Adam Bielecki – polski himalaista młodego pokolenia, zdobywca K2.

Organizatorem Festiwalu jest Łódzki Klub Trekkingowy, współorganizatorami – Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Partner strategiczny: Województwo Łódzkie.

Szczegółowy program festiwalu*:

* organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

19 listopada / środa

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3a w Łodzi

18.15     Otwarcie festiwalu

18.25     Tajemnice wielkiej góry

Jej domem jest Karakorum. Jest najsłynniejszą piramidą świata. To K2. Na Evereście było kilka tysięcy. Na K2 nieliczni, bo wejść na szczyt i wrócić mogą alpiniści największego formatu. Adam Bielecki / Polska o wejściu na najsłynniejszy ośmiotysięcznik, i inne „ważne góry najwyższe”, w drodze po Koronę Himalajów i Karakorum.

20.05     Taśma, dziewczyna i adrenalina

Od kilkunastu lat coraz bardziej popularna wśród szukających adrenaliny jest…… taśma. Mocna i wytrzymała, zawieszona pomiędzy górskimi urwiskami, pozwala śmiałkom próbującym po niej przejść poczuć stan najwyższego pobudzenia. Fani takich ekstremalnych wyczynów mają już swoje ulubione miejsca. Należy do nich oblegana przez alpinistów dolina Yosemite, gdzie znajduje się słynna Lost Arrow Spire Highline, z tysiąc metrową przepaścią. Basia Sobańska jest pierwszą Polką, która zrobiła sobie tam „przechadzkę” i na pewno nie ostatnią.

21.20     zakończenie wieczoru

20 listopada / czwartek

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3a w Łodzi            

18.00     Bezdroża Alaski

Adrian Gronek / Polska wybiera się samotnie w trudno dostępne rejony świata. Alaska, ten słynący z dzikości kraniec północno-amerykańskiego kontynentu, był kolejnym miejscem wyprawy, podczas której śmiałość i odwaga…. muszą kierować się rozsądkiem.

19.30     Podniebni biegacze

Bieganie ekstremalne przeniosło się z nizin w góry, w których już nie tyko długość trasy decyduje o powodzeniu. Pokonywanie wysokości staje się dodatkowym, być może najtrudniejszym wyzwaniem. Ultramaratony górskie i Adventure Racing. Sporty ekstremalne, które od piętnastu lat wypełniają  znaczną część życia Michała Kiełbasińskiego / Polska.

20.30     Trzy miesiące w Azji

Założenia tego niskobudżetowego wyjazdu były proste. Ma być bardzo tanio i raczej spontanicznie. Do odwiedzenia: Tajlandia, Kambodża, Laos, Birma, Singapur. Przewidywany sposób podróżowania – autostop. Tak miała wyglądać wymarzona podróż i taka też była. Anna Kołodziejczyk i Łukasz Kołodziejczyk / Polska zaplanowali ją i postarali się, żeby każdy jej dzień przybliżał ich do poznania i zrozumienia Azji.

21.45     zakończenie wieczoru

21 listopada / piątek

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3a w Łodzi

9.20            Laboratorium Przygody

współorganizator: Politechnika Łódzka

Aula Czerwona Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi

9.20        Wielka Lekcja Geografii

współorganizator: Uniwersytet Łódzki

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3a w Łodzi

18.00     Rowerami na krańce świata

Dwa lata. Dwa kontynenty. Ameryka Południowa i Australia. Dwa rowery. Szesnaście tysięcy kilometrów. Siedem wysokich gór. Dwójka Polaków. Agnieszka Waligóra i Mateusz Waligóra.

O spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów, bo wysokie góry to miejsce, w którym czują się najlepiej.

19.30     Szybowcem nad Himalajami

Himalajskie kolosy zawsze pobudzały wyobraźnię. Wspinano się na szczyty, zjeżdżano z nich na nartach, desce snowboardowej, przelatywano balonem, motolotnią i lotnią nad Everestem. Helikopter lądował na jego wierzchołku. Sebastian Kawa / Polska, wielokrotny szybowcowy Mistrz Świata, podjął w ubiegłym roku historyczną próbę lotu…. szybowcem nad Everestem. Góra nie była jednak tym razem łaskawa.

20.40     4 Żywioły

Wiatr – Patagonia. Zimno – Alaska. Tropik – Wenezuela. Woda – Ziemia Baffina. Projekt 4 Żywioły. Pod taką nazwą skrywa się śmiały pomysł wytyczania nowych dróg w największych ścianach świata. Marcin Tomaszewski / Polska i jego ostatnie wyprawy na Alaskę, Great Trango Tower oraz do Patagonii.

22.00     zakończenie wieczoru

22 listopada / sobota

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3a w Łodzi

13.20     Top Kino

Tytuł: Podbój K2

Treść: w 60. rocznicę przypominamy historię zdobycia K2 przez włoską ekspedycję. Film oparty jest  na niezwykłych, archiwalnych, fragmentach filmowych nakręconych podczas tej wyprawy.

14.10     Na desce z Cho Oyu

Polacy często oblegali góry najwyższe. Zdobywali szczyty i schodzili. Olaf Jarzemski / Polska,

mający już wiele udanych wejść w górach na całym świecie, stanął na Cho Oyu przygotowany na inne rozwiązanie. Na desce snowboardowej zjechał do podstawy góry. To był pierwszy, a więc i historyczny taki zjazd Polaka z ośmiotysięcznika.

15.40     W 365 dni dookoła Kanady

Poznawanie wymaga czasu i dlatego Bertrand Lemeunier / Kanada planując wyprawę dookoła Kanady wybrał rower, bo właśnie „dwa kółka” pozwalają na swobodę w podróżowaniu i wyznaczają pewien zwolniony rytm podróży. Tak poznawał dzikie, zapomniane zakątki i wielkie aglomeracje. Trudne życie ludzi na północy i cywilizacyjny pęd miast wschodu. Prawie siedemnaście tysięcy kilometrów na rowerze i rok sam na sam z Kanadą.

17.20     Zjazd z Everestu

Czy możliwy jest zjazd na nartach z Everestu jego północną ścianą? Odpowiedź padła w 2006 roku, gdy Tormod Granheim / Norwegia wszedł w dwadzieścia cztery godziny na jego szczyt i zjechał po raz pierwszy w historii kuluarem Nortona w kierunku Tybetu. Nadzwyczajny wyczyn ekstremalnego narciarza jest teraz punktem odniesienia dla innych entuzjastów sportów ekstremalnych.

19.00     ADVENTURE & MUSIC MEETING

Muzyczne pejzaże 

Zagrali i Poszli  / koncert grupy brawurowo łączącej  folk, blues, piosenkę turystyczną i poezję śpiewaną

 • Miłosz Dziurleja – klawisze, akordeon, wokal
 • Artur Franczak – gitary
 • Andrzej Janka – gitara, ukulele, wokal
 • Arek Królak – gitary, banjo
 • Paweł Brylewski – gitara basowa
 • Piotr Szymczak – instrumenty perkusyjne
 • Piotr Więcek-Janka – saksofon, flet

19.50     Magia wielkich ścian

Michael Fowler / Wlk. Brytania jest znakomitością światowego alpinizmu. Jak najmniej techniki, jak najwięcej człowieka. Tak zawsze rozumiał istotę wspinaczki. I pozostawał temu wierny w górach. Wielkie ściany  sześcio- i siedmiotysięczników były nieraz świadkiem jego imponujących przejść. Przez czterdzieści lat dopisał do listy najbardziej prestiżowych dróg wspinaczkowych wejścia w górach Peru, Indii, Pakistanu, Rosji, Yukonu, Chin, Tybetu i Nepalu.

21.30     Formuła 1 na nartach

Człowiek – bolid. Tak można określić narciarzy szybkościowych. Zastygła, odpowiednio sprofilowana sylwetka. Specjalny, kosmiczny, opływowy kombinezon. Odpowiednio dobrane narty i kijki. Stok o optymalnym nachyleniu. Żelazne nogi. Wtedy można pędzić w dół, pozostawiając strach na górze, by osiągnąć 242, 261 km/h. Tak, jak uczynił to Jędrzej Dobrowolski / Polska, ustanawiając fantastyczny rekord Polski w zjeździe na nartach, najszybszym niezmotoryzowanym sporcie na Ziemi.  

22.10     zakończenie wieczoru

23 listopada / niedziela

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3a w Łodzi

14.00     Zawieszeni pomiędzy niebem a ziemią

Dla paralotniarzy stan zawieszenia w powietrzu, to stan idealny. Odpowiednio wykorzystując prądy powietrza żeglują swobodnie w poszukiwaniu estetycznych przeżyć, niezależności, adrenaliny i sportowej rywalizacji. Wznoszą się ponad górami lub przemykają nad nizinami, biją rekordy.

Filip Jagła / Polska przez dwadzieścia latprzyjaźni” z paralotnią był w Brazylii, Himalajach, Karakorum, Indiach, Iranie. Często też pojawiał się w Beskidach.

15.10     Zaczęło się w Texasie

Lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Texas. Pierwsze doświadczenia górskie i pierwsze ważne drogi wspinaczkowe. Początek ponad dwudziestoletniej obecności Leszka Połaskiego / Polska w górach środkowych i południowo-zachodnich stanów USA. Jak wspomina, zdobywanie Rocky Mountains, El Capitana, Devils Tower, i innych sławnych klasyków, określanych “must to do climbs”, w tamtych czasach wyróżniało się szczególną atmosferą, pozbawione było ostrej rywalizacji za wszelką cenę. Radość ze wspinania dominowała nad logiką konkurencji.

16.25     Alpinizm w czystej postaci

Każdy wspinaczkowy projekt powinien rodzić sie z piękna drogi i jej nieskazitelności, bo pogoń za wyczynem wypacza prawdziwą istotę alpinizmu. Patrick Gabarrou / Francja prowadząc ponad trzysta nowych dróg w alpejskich ścianach, bardzo często w ulubionym masywie Mont Blanc, jest wierny tej myśli, traktując swoją obecność w górach, jako czas na nawiązanie szczególnych relacji między „towarzyszami od liny” i wspinaczkę, będącą szlachetną formą rywalizacji człowieka z górą.

18.10     Szybko, nie znaczy łatwo

Daniel Arnold / Szwajcaria. Alpinista – sprinter. Każdy, kto widzi go podczas wspinaczki, natychmiast rozpoznaje jego niezwykle precyzyjne i efektywne ruchy, pozwalające zdobywać w nadzwyczajnym tempie kolejne metry ściany. A drogi, które wybiera należą do piekielnie trudnych. Najbardziej lubi drogi lodowcowe i mikstowe. Ostatnio popisał się rekordowym wejściem na Eiger Drogą Klasyczną. Ale cóż to jest za klasyk! 2 godziny 28 minut zajęło pokonanie tego potężnego urwiska bez asekuracji, solo.

19.40     zakończenie festiwalu

Organizator

Łódzki Klub Trekkingowy

Miejsce

Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a
Łódź, 93-590 Polska
+ Google Map