Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

8 grudnia 2017 - 10 grudnia 2017

W tym roku rusza kolejna ważna polska wyprawa zimowa na K2. Dlatego też ekspedycja ta będzie szczególnie zaakcentowana w naszym programie. Zaplanowano spotkanie z kierownikiem Krzysztofem Wielickim oraz z Januszem Gołąbem – kierownikiem sportowym. W spotkaniu weźmie też udział Leszek Cichy, uczestnik poprzedniej wyprawy zimowej na K2 w sezonie 1987/88.

Jako wprowadzenie wyświetlony zostanie nowy film Darka Załuskiego, poświęcony wspomnianej historycznej wyprawie, bazujący na archiwalnych, nie publikowanych dotąd materiałach filmowych. Istotnym uzupełnieniem będzie prezentacja uczestnika tej wyprawy – Pawła Kubalskiego.

W ramach tegorocznej edycji naszej imprezy mamy zaszczyt gościć wspinaczy zaliczanych są do ścisłej światowej czołówki. Swoimi doświadczeniami z ekstremalnych wspinaczek podzieli się jeden z najlepszych wspinaczy wielkościanowych – Marcin Tomaszewski. Natomiast Marcin Dzieński, aktualny mistrz świata we wspinaczce na czas, opowie o swojej drodze do mistrzostwa.       

Znaczącym punktem repertuaru filmowego będzie pełnometrażowy obraz Bonington Mountaineer, którego bohaterem jest legenda brytyjskiego wspinania i zarazem kierownik wielu historycznych wypraw himalajskich. Tradycyjnie już w naszym repertuarze zagości cykl amerykańskich filmów o mistrzach wspinaczki skalnej Reel Rock Tour 12. W jednej z odsłon będziemy mogli podziwiać Chrisa Sharmę, uprawiającego spektakularną, a jednocześnie nadzwyczaj niebezpieczną wspinaczkę w stylu deep water soloing na nadmorskich klifach. Osoby, które pamiętają film pod tytułem Valley Uprising, zapewne chętnie obejrzą humorystyczny, pełnometrażowy Dirtbag: The Legend of Fred Beckey o legendarnym amerykańskim wspinaczu, autorze setek nowych dróg, słynącym z alternatywnego stylu życia. Obraz ten został uznany za najlepszy film górski na tegorocznych festiwalach w Banff i Kendal.

Mamy też coś dla miłośników wesołej ekipy Belgów, znanych choćby z filmu Dodo’s Delight. Tym razem swoje talenty wspinaczkowe i muzyczne zaprezentują w filmie Coconut Connection. Dla widowni szczególnie związanej ze wspinaczką skałkową i panelową polecamy natomiast ujmujący szczerością film Wojtka Kozakiewicza Mama o jednej z najlepszych wspinających się kobiet młodego pokolenia – Kindze Ociepce-Grzegulskiej. Do kategorii biograficznej zaliczyć można nagrodzony na festiwalu w Lądku Zdroju PiotrMalinowski 33 zgłoś się… o znanym zakopiańskim himalaiście  i ratowniku górskim.

W naszym repertuarze nie zabraknie filmów przyrodniczych i etnograficznych, związanych z tematyką górską. Do pierwszej kategorii należy francuski Narysuj mi kozicę, z kapitalnymi kadrami z życia zwierząt zamieszkujących alpejski park narodowy Vanoise, do drugiej – The Last Honey Hunter, o ginącym, a jednocześnie fascynującym zwyczaju zbierania miodu z pszczelich gniazd, uwitych na urwistych zboczach górskich.

Powróćmy do spotkań na żywo, które w tym roku są niezwykle istotnym punktem repertuaru. Tym razem chcemy zaprezentować kilka pokazów wykraczających poza świat wyczynowego alpinizmu powierzchniowego, takich jak niezwykła prezentacja Kasi Biernackiej o eksploracji meksykańskich jaskiń. Opowieść wzbogacona zostanie inspirującymi zdjęciami podziemnego świata, pełnego niesamowitych form geologicznych oraz trzymającą w napięciu akcją grotołazów, realizujących ekstremalny projekt.

Kolejnymi punktami programu będą spotkania z osobami, które po górach chodzą nie dla wyczynu, ale dla własnej satysfakcji. Bogusław Hynek w trakcie 33-dniowej wyprawy przeszedł w tym roku całe pasmo Pirenejów, a ponieważ z wykształcenia jest filmowcem, nakręcił przy okazji bardzo osobisty w wymowie film. Łukasz Kocewiak opowie natomiast o kilku samotnych lub organizowanych w małym gronie wyprawach na szczyty dostępne dla ambitnego turysty-górołaza, takie jak Aconcagua, Denali czy Pik Lenina, udzielając przy tym wielu cennych, praktycznych porad.

Dla miłośników spektakularnych widoków górskich szczególnie polecamy pokaz Mateusza Waligóry, autora lubianej i nagradzanej książki TREKo najpiękniejszych trekkingach świata. Mamy też dwa ważne akcenty dla fanów biegów, nie tylko górskich. Robert Celiński wprowadzi nas w specyfikę najwyższego maratonu rozgrywanego u stóp Mount Everestu.

Zobaczymy również niedawno wprowadzony do kin pełnometrażowy film Biegacze o trzech osobach, które przełamując własne bariery, startują w ultramaratonie na 240 kilometrów. Ciekawe studium trzech zupełnie odmiennych osobowości, dążących do podobnego celu.   

Całą imprezę zakończymy spotkaniem z Anną Kamińską – autorką bestsellerowej książki Wanda, o fascynującym i pełnym meandrów życiu Wandy Rutkiewicz. Jednocześnie będzie okazja poznać niektóre z postaci, które podzieliły się w tej książce swoimi wspomnieniami. Ten wyjątkowy wieczór autorski poprowadzi Leszek Cichy.

Zapraszamy wszystkich miłośników gór i wspinaczki do kina Wisła. Tradycyjnie w holu kina będzie funkcjonowało stoisko z literaturą górską, będzie też możliwość zdobycia autografów gości naszego Przeglądu, będących jednocześnie autorami książek.

Więcej o Przeglądzie na:

Szczegóły

Start:
8 grudnia 2017
Koniec:
10 grudnia 2017
Wydarzenie Categories:
, , ,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Kino “Wisła”
Pl. Wilsona 2
Warszawa, Polska
+ Google Map