Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

10. Spotkania Górskie Lawiny, Ruda Śląska

20 listopada 2015 - 22 listopada 2015

20 listopada w Rudzie Śląskiej rozpocznie się jubileuszowa, dziesiąta już edycja Spotkań Górskich „Lawiny”. W ciągu trzech dni trwania festiwalu będzie można wysłuchać prelekcji poświęconych różnym formom górskiej aktywności, wziąć udział w pokazach filmowych, warsztatach wspinaczkowych i fotograficznych, a także dowiedzieć się jak bezpiecznie poruszać się zimą w górach.

Wśród prelegentów tegorocznych „Lawin” znaleźli się m.in. Leszek Cichy, który 35 lat temu wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest, także Dariusz Załuski, zdobywca pięciu ośmiotysięczników i jeden z najlepszych na świecie filmowców – himalaistów. Z koncertem wystąpi Robert Kasprzycki, jeden z najbardziej znanych artystów „krainy łagodności”. Oczywiście poznamy też laureatów tradycyjnego konkursu fotograficznego.

Głównym organizatorem „Lawin” od samego początku jest Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, organizacja pozarządowa działająca na rzecz pobudzania życia kulturalnego w mieście.

“Założenie było takie, aby „Lawiny” nie były typowym festiwalem, ale raczej okazją do przyjacielskiego spotkania ludzi gór. Od pierwszych „Lawin” wiele się zmieniło, pojawili się nowi ludzie, sama impreza znacznie się rozrosła, ale atmosfera pozostała. To nadal jest przyjacielskie spotkanie” – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Stowarzyszenia.

W ciągu dekady „Lawiny” gościły zarówno nestorów polskiego himalaizmu, jak też przedstawicieli nowej fali polskiego alpinizmu. Był Artur Hajzer, twórca Polskiego Himalaizmu Zimowego; Krzysztof Wielicki, drugi Polak, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, a także Aleksander Lwow, znakomity alpinista i równie dobry pisarz, którego książka „Zwyciężyć znaczy przeżyć” weszła do kanonu literatury górskiej. O swej drodze w góry opowiadała Ola Dzik, pierwsza Polka, który skompletowała wszystkie szczyty „Śnieżnej Pantery” oraz Artur Małek, jeden z pierwszych zimowych zdobywców Broad Peaku. Gościem imprezy był także Sebastian Kawa, pierwszy człowiek, który szybowcem przeleciał nad Himalajami.

“To wielka frajda móc gościć na „Lawinach” takie postacie. Z drugiej jednak strony zawsze w programie imprezy jest czas dla miłośników gór z lokalnego środowiska. Oni także mają okazję, by opowiedzieć o swych pasjach i dokonaniach” – mówi Tomasz Bartniczak.

„Lawiny” narodziły się jako impreza niekomercyjna, niebiletowana i takie też pozostały do dzisiaj. W dalszym ciągu obowiązuje wstęp wolny. Jest to możliwe dzięki z jednej strony pomocy sponsorów, z drugiej życzliwości sympatyków, którzy nigdy nie zapominają, by wesprzeć Spotkania przy okazji rozliczania się z fiskusem, bądź dorzucając się na imprezę podczas poprzedzającej ją zbiórki publicznej (aktualnie prowadzona trwać będzie do 13 listopada na portalu Wspieram Kulturę).

“Widać, że „Lawiny” stały się taką wspólnotową imprezą” – komentuje Krzysztof Kasprzyk, członek zarządu Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI.

Pod tym linkiem znajdziecie Państwo informacje o konkursie fotograficznym „Lawiny 2015”:

http://kfg-lawiny.blogspot.com/p/regulamin.html

Pod tym natomiast linkiem informacje o trwającej jeszcze zbiórce publicznej na „Lawiny 2015”:

http://wspieramkulture.pl/projekt/1138-JUBILEUSZOWY-FESTIWAL-SPOTKANIA-GORSKIE-LAWINY-2015

Szczegóły

Start:
20 listopada 2015
Koniec:
22 listopada 2015
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Miejsce bez nazwy
Ruda Śląska, Polska + Google Map