Wiki

3 A B C D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S T V W Z Ż

haczenie

haczenie – może oznaczać wspinaczkę hakową, jednak najczęściej o haczeniu czy przehaczeniu mówimy w kontekście drogi klasycznej, którą ktoś przehaczył, czyli pokonał korzystając z dowolnych ułatwień.

W skałkach oznacza to przede wszystkim ściąganie z ekspresów. Działanie to ma zazwyczaj na celu poznanie drogi i zapatentowanie trudnych miejsc, umożliwiające finalne przejście RP. Zazwyczaj mówimy wtedy: przehaczyć.

W górach może być oczywiście podobnie, na bardzo trudnym wyciągu, który trzeba zapatentować, ale często będzie chodziło o coś innego. Azerowanie (od stopnia trudności wspinaczki hakowej – A0) oznacza skorzystanie ze sztucznego punktu osadzonego w skale w konkretnym miejscu wyciągu poza tym klasycznego. Stąd trudności niektórych dróg w górach np.: VIII- (VI+, A0). Taka informacja oznacza, że trudności są prawdopodobnie skomasowane na krótkim odcinku i można je stosunkowo łatwo przehaczyć. Taką drogę możemy zrobić klasycznie (do zeszytu wpisujemy wtedy VIII-) lub z azero, czyli hacząc to trudne miejsce (wpisujemy VI+, A0).

W dziale: /