Skały Malwa

Ostatnia modyfikacja: 11.08.2014

Skały Malwa położone są w miejscowości Polanica Zdrój w pobliżu Kłodzka i rejonu wspinaczkowego Szczeliniec (Hejszowina). Skały tych okolic to dobry, lity piaskowiec porównywalny do tego na Szczelińcu. Drogi wspinaczkowe były tu znane od dawna, ale tylko niektóre z nich, rysy Trad, przechodzone były metodą węzełkową. I tak poniekąd dzieje się po dziś u wielkich zapaleńców tego oryginalnego stylu.

Trudniejsze linie były natomiast wędkowane przez opiekunów rejonu, Grzegorza Motykę, Mariusza Pietrzaka, Miłosza Czerkawskiego i Grzegorza Płoskę, którzy też przyczynili do powstania nowych sportowych dróg w Skałach Malwy i pomagali Arturowi Pierzchniakowi w ubezpieczeniu tamtejszych skał .

Tutejszy piaskowiec jest  bardzo zróżnicowany, wspinamy w płytach, przewieszeniach,  rysach, po czujnych krawądkach. Wspinanie jest estetyczne i bardzo efektowne. Dotychczas zostało tu ubezpieczonych ringami 17 dróg wspinaczkowych w skali od VI do VI.3 i jeden projekt.

Skały Malwy podzielone są na dwie części, Mur i Wielbłąd, na których poza ubezpieczonymi drogami znajduje cała spora liczba dróg na asekuracji tradycyjnej, tzn. węzełkowej.

Uwaga: w piaskowcu niedopuszczalne jest używanie kostek z powodu na łamliwość skały. W piaskowcu nie wspinamy się również, kiedy jest mokry.

Wystawa skał jest południowo-zachodnia. Jednak skały schowane są w lesie, więc wspinanie jest możliwe nawet w upalne dni.

Okoliczne skały posiadają wciąż duży potencjał wspinaczkowy i wraz z nieodległym Szczytnikiem stanowią na przyszłość kolejne cele ekiperskie.

Autorami wszystkich dróg są Grzegorz Motyka i Mariusz Pietrzak.

Dojazd:

Skały Malwa położone są na wyjeździe z centrum Polanicy Zdrój na Szczytną, w pobliżu ośrodka uzdrowiskowego Malwa nad rzeką Bystrzyca przy ul. Wojska Polskiego. Jest to obszar zwany Piekielną Doliną, znajdujący się w ramionach nieodległych Gór Bystrzyckich. Dojazd do samej Polanicy z kierunku Wrocławia odbywa drogą krajową nr.8. Również dojazd środkami publicznymi PKP i PKS jest dosyć dobrze rozwinięty np. Kolej PKP z Kłodzka.

Samochód najlepiej zaparkować na parkingu przy Ośrodku Malwa, skąd pod skały prowadzi przez las znakowany szlak turystyczny (ok. 10 minut marszu).

Skały

Nazwa skałyLiczba dróg
Astrodog 5
Mur 6
Wielbłąd 6
Żyleta 3

Przejścia

dodaj przejście

Szukaj w topo

przerwa
Jak dodać przejście
Liczba dróg: 20 dodaj drogę

Skały Malwa - Liczba dróg w bazie wg. skali Kurtyki

?1
I0
II0
III0
III+0
IV0
IV+0
IV-0
V2
V+1
V-0
VI3
VI+0
VI+/10
VI-0
VI.13
VI.1+5
VI.1+/20
VI.23
VI.2+0
VI.2+/30
VI.2/2+0
VI.31
VI.3+0
VI.3+/40
VI.3/3+0
VI.40
VI.4+0
VI.4+/50
VI.4/4+0
VI.50
VI.5+0
VI.5+/60
VI.5/5+0
VI.60
VI.6+0
VI.6+/70
VI.6/6+0
VI.70
VI.7+0
VI.7+/80
VI.7/7+0
VI.80

Najlepiej oceniane drogi

1
Street Fighter
Rejon: Skały Malwa

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:1

2
Astrodog
Rejon: Skały Malwa

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:1

3
Campus
Rejon: Skały Malwa

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:1