Topo

 

Ukraina

  

Opracowanie: Tomasz Ferber

Ukraina jest krajem, gdzie poziom wspinania sportowego jest bardzo wysoki, patrząc na mapę zadajemy sobie pytanie skąd taka forma u zawodników z kraju, przy którym Polska może się szczycić mianem górskiego. Odpowiedˇ tkwi w półwyspie nad Morzem Czarnym, jedynym obszarem z rzeˇbą o charakterze górskim (nie licząc Karpat).

Krym to ogromny płaskowyż z gruboławicowego wapienia i dolomitu, urywający się potężnymi ścianami do Morza Czarnego. Wnętrze półwyspu jest pocięte jest wąwozami, jeżeli dodamy do tego doskonałe warunki klimatyczne w okresie wiosenno-jesiennym oraz komfortowe ubezpieczenie mamy pełne wyobrażenie o "potencjale" tego przeuroczego zakątka.


Bakczysaraj

Krym oferuje wiele rejonów o charakterze sportowym, niewiele natomiast jest skał gdzie można się powspinać na drogach łatwiejszych niż 6a. Najbardziej przystępny jest rejon w okolicy Bakczysaraju: wielkie wąwozy z ciągnącymi się kilometrami murami skalnymi, przewieszenia okapy i raptem 70 dróg. Dojazd z Simferopola pociągiem na Sewastopol. Gdy zmęczymy się widokiem surowego stepowego krajobrazu dwu godzinna przejażdżka najdłuższą trolejbusową linią na świecie (Simferopol-Jałta), przeniesie nas w zupełnie odmienny świat tętniącego życiem wybrzeża.


Nikickie skały

Chcąc zwiedzać rozsiane po wybrzeżu rejony skalne najlepiej zamieszkać w Jałcie lub pobliskich miejscowościach (Nikita, Ałupka) z tamtąd bez problemu dojedziemy w każdy rejon korzystając z trolejbusu lub marszrutki (BUS). Korzystając z przedpołudniowego chłodu warto wybrać się na Krasny Kamień (trolejbus nr 52 na Ałusztę, wysiąść w miejscowości Krasnokamionka) gdzie czekają wymagające 7a-8a koło południa słońce uniemożliwia wspinanie, więc lepiej się przenieść do Nikity , najbardziej popularnego ogródka skalnego. Dwa pierwsze sektory oferują drogi nieco łatwiejsze do 6b+, natomiast w położonym za nimi 100 metrowym murze skalnym znajdziemy wytrzymałościowe 7a-8a, Nikita jest miejscem gdzie najłatwiej będzie zasięgnąć informacji o ciekawych ogródkach skalnych Krymu, Z własnych doświadczeń polecam powspinać się na Żaglu, koło miejscowości Foros, oraz na najbardziej urokliwym z poznanych prze ze mnie Skrzydle Łabędzia - przepięknej skałce stojącej tuż nad brzegiem morza (z Jałty busem w kierunku na Foros, wysiąść w Simieiz).


Droga Morski przybój, 6b+, Skrzydło Łabędzia

Krym to także potężne kilkusetmetrowe ściany skalne. Wybierając się na którąkolwiek ze ścian warto zapytać się o szczegóły dotyczące przebiegu drogi jakości jej ubezpieczenia. Oprócz komfortowo obitych trudnych dróg np. 7a istnieją równie trudne, ale z problematyczną asekuracją z kostek. Stare przewodniki opisują je jako hakowe, błędnie są wrysowywane przebiegi dróg a nowego przewodnika brak. Kask obowiązkowy.

Dojazd na Krym

Najwygodniej pociągiem Warszawa-Simferopol w każdy wtorek podróż trwa 48 godzin zniżka dla grup powyżej 6 osób, najtaniej autobusem Przemyśl-Lwów autobus, następnie Lwów-Simferopol pociąg.

Więcej informacji o wspinaniu na Krymie pod adresem: http://www.risk.ru

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.