Topo:Polska:Jura Północna:Okolice Olsztyna

 

Zielona Góra

 

Opracowanie: Artur Pierzchniak i Adam Olejniczak
Zdjęcia: Jacek Bronowski

Rejon znajduje się w rezerwacie Zielona Góra w pobliżu Olsztyna. Jesto to  spore  wzgórze  zbudowane w starym lesie dębowo bukowym. Cała okolica tonie w  lasach  i  zielonych  pagórach.

Obecnie na Zielonej Górze można po wspinać na ponad 40 drogach w  przedziale trudności od V do VI.4+. Drogi, sięgające nawet 25 m, są dobrze ubezpieczone. Biegną głównie płytami i filarami.  Jest kilka świetnych rys do prowadzenia na własnej asekuracji. Skała jest lita i czysta. Rejon leży w lesie, co latem gwarantuje w cieniu przyjemne wspinanie.

Skały znajdują się w rezerwacie, należy zachowywać się kulturalnie. Wspinanie nie jest zabronione i nie było przypadków przepędzania wspinaczy. Kwatery prywatne-baza w Olsztynie, choć w Kusiętach też coś się znajdzie.

Dojazd

Do skał w rezerwacie Zielona Góra najprościej  dojechać z  Olsztyna. Z  rynku  kierujemy się na Kusięta  i  jedziemy  ok. 5 km. Przejeżdżając  prawie  całą wieś Kusięta, mijamy  po drodze malownicze Góry Towarne. Jedziemy cały czas wzdłuż linii kolejowej, aż do przystanku MPK (Kusięta II).  Znajduje się tu tabliczka turystyczna z mapką kierująca na rezerwat Zielona Góra. Skręcamy i żwirową drogą podjeżdżamy przez most aż pod widoczne z daleka duże wzgórze leśne. Na skraju lasu przy tablicy znajduje się miejsce do  parkowania.


Wyświetl większą mapę

Z parkingu idziemy ok. 500 m ścieżką lub czerwonym szlakiem pod skały. Skały są położone w głębi lasu na górze wzniesienia.


Historia

Historia wspinania w skałach Zielonej Góry sięga lat 80. i 90. XX wieku. Wspinało się tu wielu wspinaczy z Częstochowy, głównie na wędkę w płytach i na własnej asekuracji w rysach. Zostają wtedy poprowadzone najładniejsze tutejsze rysy. Zaczynają też pojawiać pierwsze ospitowane drogi w płytach. Np. obity przez Artura Pierzchniaka Spirit Horse, jeden z trudniejszych, tarciowych ekstremów płytowych Zielonej Góry, ale także niełatwe Panelowe Roboty i Paździerzowe Ludzie, drogi obite przez Mariusza Szymanka.

Wiele dróg i głębsza eksploracja rejonu rusza od 2002 roku. Praktycznie w każdym sezonie powstaje coś nowego. Wytyczane są drogi na Płetwie, Kowadle, Podkowadle i w części centralnej. Kilka nowości i trudnych dróg powstaje w latach 2006-2009. Między innymi efektowny, długi, płytowy i przedłużony solidną rysą Pterodaktyl lub czujny, pełzający  Johny  Brawo i  krawądkowa płyta Godzilla Magilla. Wszystkie te drogi, jak i większość innych w tych skałach, powstały za sprawą Mariusza Szymanka i Artura Pierzchniaka, którzy najczęściej z własnych prywatnych  środków finansowych wymienili stare ringi i osadzali asekuracje na nowych drogach. W rezerwacie Zielona Góra działali i nowe drogi zrobili także: Karol Brzykcy, Patryk Dudek i Jurek Kapkowski.

Skały rejonu

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.