Topo:Polska:Jura Północna:Okolice Olsztyna:Góra Biakło

 

Sfinks

 

Opracowanie:Artur Pierzchniak i Mariusz Szymanek
Zdjęcia: Jacek Bronowski


Sfinks jest najbardziej okazałą skałą w całej grupie Góry Biakło. Drogi wspinaczkowe są długie (do ok. 20 m) i prowadzą przeważnie w formacjach płytowych poprzecinanych okapikami. Interesująca jest też część połoga, silnie porzeźbiona rysami i filarkami. Drogi są ubezpieczone ringami a skała jest lita i bardzo estetyczna.

Obecnie na Sfinksie znajdziemy 12 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności od IV do VI.4. Połowa z nich to linie do poprowadzenia na własnej protekcji. I nie rzadko można się zdziwić, prowadząc takie drogi, jak: Sfinksowa Rysa i Rysa MGG. Niby nietrudne, V+, a pachną pieśnią lekkiego dreszczyku. Praktycznie każda z ubezpieczonych dróg jest fajna. Takie drogi, jak Półksiężyc i Mafia biegnące w ciągowej płycie z miejscem odpoczynkowym pod okapem są świetne na wytrzymałość. Bardziej luzackie Papugi VI.1+ to dobra droga na rozgrzewkę. Także przyjemne jest wspinanie połogami Kwiatami Na Waszej Sukni V+ i Filarem Sfinksa VI.1+.

Sfinksie to skała szczególnie polecana na lato, gdyż słońce dociera tu późno.

Dojście

Pod skałę Sfinksa najwygodniej dojdziemy z parkingu pod Biakłem. Dojście nie jest skomplikowane. Podchodzimy piaszczystym szlakiem w kierunku widocznego z daleka ogromnego krzyża. W ten sposób dochodzimy pod charakterystyczne wysokie płyty.

Historia

Dzieje wspinaczki na Sfinksie sięgają lat 50. XX wieku. Zostają wtedy prowadzone drogi rysami, m.in. Rysa MGG V+ wytyczona przez Z. Łęskiego. W latach 80. i 90. XX wieku wspinano się tu głównie na wędkę. Powstają wtedy, przebyte z górną asekuracją, trudne drogi biegnące płytą z okapem: Półksiężyc VI.2+ (Grzegorz Kimla) i Długie Ręce Mafii VI.4 (Donald Berghausena). Tę ostatnią ubezpiecza spitami i prowadzi RP Darek Kwaśniewski.

Pierwsze ringi pojawiają się na początku XXI wieku. W 2003 roku Patryk Dudek z Arturem Pierzchniakiem ubezpieczają najtrudniejszą drogę na skale: Długie Ręce Mafii. W roku 2010 roku wspinaczkowo atrakcyjny Sfinks, podobnie jak cała Góra Biakło, przeżywa prawdziwy przełom - pojawiają się nowe drogi a nową asekurację zyskują już istniejące. Artur Pierzchniak i Mariuszem Szymanek ubezpieczają szereg ładnych dróg w płytach i okapach Sfinksa. Akcję wsparła firma Taternicki.pl oraz właściciel sklepu www.tiyopoint.pl fundując części ringów oraz klej.

Sfinks

 1. Papugi VI.1+ (4R+ST)
  TR: A. Andrzejewski
  RP: M. Szymanek
 2. Półksiężyc VI.2+ (5R+ST)
  TR: G. Kimla
  RP: M. Szymanek
 3. projekt, Krótkie Nogi Yakuzy VI.4+? (R8+ST)
 4. Długie Ręce Mafii VI.4 (R7+ST)
  TR: D. Berghausen
  RP: D. Kwaśniewski
 5. Rysa MGG V+ (1S+1H+TRAD)
  Z. Łęski
 6. Kwiaty Na Waszej Sukni V+ (5R+ST)
  A. Pierzchniak, M. Szymanek
 7. Połoga Płyta IV. (TRAD)
 8. Połoga Rysa IV (TRAD)
 9. Zakręcona Rysa IV+ (TRAD)
 10. Rynienka V (TRAD)
 11. Filar Sfinksa VI.1+ (6R+ST)
  M. Szymanek, A. Pierzchniak

 1. Kwiaty Na Waszej Sukni V+ (5R+ST)
  A. Pierzchniak, M. Szymanek
 2. Połoga Płyta IV. (TRAD)
 3. Połoga Rysa IV (TRAD)
 4. Zakręcona Rysa IV+ (TRAD)
 5. Rynienka V (TRAD)
 6. Filar Sfinksa VI.1+ (6R+ST)
  M. Szymanek, A. Pierzchniak
 7. Sfinksowa Rysa V+ (TRAD)

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.