Topo:Polska:Jura Północna:Okolice Olsztyna:Góra Biakło

 

Mnich

 

Opracowanie:Artur Pierzchniak i Mariusz Szymanek
Zdjęcia: Jacek Bronowski

Mnich to niewielkich rozmiarów płyta o wysokości 10 metrów. Znajdziemy na nim 9 dróg. Wszystkie niezbyt trudne, w okolicach stopnia VI.1, w oczyszczonej i litej skale. 5 linii jest ubezpieczonych ringami. Drogi nie należą do najdłuższych, ale są dosyć interesujące. I można tu się fajnie powspinać przy okazji wizyty na Górze Biakło. Na amatorów wspinania na własnej asekuracji czeka Mnichową Ryska. Na Mnichu można też sympatycznie pobulderować.

Dojście

Pod Mnicha podejdziemy łatwo i szybko z parkingu po Górą Biakło. Piaszczystym szlakiem podchodzimy pod skały w kierunku dobrze widocznego z daleka krzyża. Mijamy po lewej stronie Sfinksa wdrapujemy się na szczyt wzniesienia. Mnich jest widoczny z góry, wystarczy spojrzeć w kierunku Olsztyna.

Historia

W latach 80. i 90. XX wieku wspinano tu się sporadycznie na wędkę i na żywca. Swoje ślady wspinaczkowe pozostawili tu Donald Berghausen i Marcin Bartocha. Z tego właśnie okresu pochodzą drogi na własnej asekuracji.

Ringi i klej na obicie skały wykonane jesienią 2010, zostały zakupione dzięki wsparciu wspinaczy z KW Kalisz (Mario, Domino i Pepe). Pracą nad odsłonięciem i obiciem tego "większego kamienia" zajęli się Artur Pierzchniak z Mariuszem Szymankiem. W przygotowaniu dróg pomagał również Michał Salomon.

Mnich

  1. Dupą Po Szyszkach V (4R) - M. Szymanek, A. Pierzchniak
  2. Płyta Szynszyla V+ (4R) - M. Szymanek, A. Pierzchniak
  3. Urodzinowy Prezent VI+ (TR) - D. Berghausen, K. Ficek
  4. Szlak Bursztynowy VI+ (4R) - M. Szymanek, A. Pierzchniak
  5. Syn Mario Trawny VI.1 (4R) - M. Szymanek, A. Pierzchniak
  6. Mnichowa Ryska V (TRAD) - D. Berghausen
    6a. Przystawka VI.2 - M. Bartocha
  7. Czy Są Tam Jakieś Klamy VI (4R) M. Szymanek, A. Pierzchniak
  8. Filarek Mnisia IV (TRAD)

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.