Topo:Polska:Jura Północna:Okolice Olsztyna

 

Góra Biakło

 

Opracowanie i zdjęcia: Artur Pierzchniak

Góra Biakło to wybitne wzniesienie położone pomiędzy Olsztynem a Sokolimi Górami. Górę Biakło można podzielić na siedem odrębnych wspinaczkowych sektorów o różnym charakterze, oferujących zróżnicowane trudności dróg. Przeważają łatwe drogi na własnej protekcji (III-V) i drogi wędkowe. Są to skały: Mnich,Garb,Biakło i po części Sfinks i Blin. Ubezpieczone drogi znajdują się na Okręcie i Jałowcu.

Dojazd

Najprościej dotrzeć tu jadąc z Olsztyna rynku w kierunku na Biskupice (drogowskaz). Po ok. 2 km mijamy klimatyczną wspinaczkową knajpę "Leśny". Warto tu zawsze wejść i ugasić chmielowy pożar. Trochę dalej, na wysokości Oazy "Święta Puszcza", skręcamy w lewo na parking. Z parkingu widać już ogromny stalowy krzyż, wyłapywacz piorunów, znajdujący się na szczycie Biakła. Z parkingu dajemy przed siebie do góry pod skały.


Pokaż Góra Biakło na większej mapie

Historia Okrętu i Jałowca

Na Okręcie i Jałowcu wspinano się od dawna tradycyjnie na własnej asekuracji. W roku 1997 zostaje obity Sperminator przez Darka Kwaśniewskiego i Artura Pierzchniaka.

Obecnie jest tutaj nowa asekuracja, wykonana jesienią 2009 roku przez Artura Pierzchniaka sponsora całej tej sprawy dobroczynnej i Mariusza Szymanka. Swoją drogę w przewieszeniu obił też Grzesiek Kaczmarczyk.

Wspinanie

Na obydwóch skałach powspinamy się na 5 dobrze ubezpieczonych drogach, na jednej pozostały stare ringi. Wspinanie płytowe i w przewieszeniu o długości do 12m. Raczej lito, ale należy uważać na niektórych startach. Wiele tego nie ma, ale drogi tutaj mogą stanowić dobrą rozgrzewkę przed np. drogą Długie Ręce Mafii VI.4 na Sfinksie. Jest to, jak na razie, najtrudniejsza droga w rejonie Biakła. W niedalekiej przyszłości w płytach Sfinksa zostanie ubezpieczonych kilka ładnych już przyszykowanych dróg. Z jako taką asekuracją stałą znajdziemy jeszcze na Biakle Wysoką Czwórke i Okapik.

Skały

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.