Topo:Polska:Jura Północna:Okolice Olsztyna

 

Góry Towarne

 

Opracowanie: Krzysztof Śliwa i Artur Pierzchniak
Foto: Jacek Bronowski

Góry Towarne położone są nad miejscowością Kusięta, w pobliżu gminy Olsztyn. Jest to dość duży kompleks skalny położony na dwóch wzgórzach - Towarne Duże (Płyta i Grota - na mapie Towarna i Dzwonnica) oraz Towarne Małe (Przekładaniec, Kogutek i Bałwanek).

Towarne Duże oferuje wspinanie w rysach i dziury w przewieszeniu Groty oraz palczaste drogi na niewysokiej (10m), ale sytej Płycie. Znajduje się tu 25 dróg od IV do VI.3, obitych w ringi i dwie rysy TRAD. Poza tym przy grocie znajduje się spory wybór baldów Pawła Haciskiego.

Na Towarne Małe przewodzi wyłącznie wspinanie płytowe, znajduje się tam wiele łatwych dróg w przedziale od IV - VI.2+. Po 23 drogach obitych (ringi) w tym rysy dds.

Zaletą rejonu jest ładne wspinanie w niewyślizganej, a nawet ostrej skale z malowniczym widokiem na Olsztyn i okolice.


Mapa z jurajskie.strony.pl

Dojazd
Z rynku w Olsztynie, kierunek wschód (drogowskaz Kusięta 3km). Skały są na wzgórzach, na otwartym terenie i są widoczne z daleka. Parkujemy na polanie pomiędzy wzgórzami, na którą jest piaszczysty wjazd lub dochodzimy czerwonym szlakiem pieszym i rowerowym.

Historia
Góry Towarne były intensywnie eksplorowane i ubezpieczane w 2008 roku przy częściowej pomocy firmy Tiyo Point oraz grupy niezmordowanych ekiperów i pomocników: P.Dudek, M.Szymanek, A.Pierzchniak, J.Bronowski, O.Cież, T.Skoczylas i M.Mińczuk. Dzięki temu powstał atrakcyjny rejon, dobry nawet na gorące dni - skały potrafią chować się w cieniu pobliskiego lasu.

Wcześniej, w latach 90. XX wieku wspinał się tu z górną asekuracją Donald Berghausen i pozostawił parę trudniejszych dróg Szczękościsk i Roboty Wysokościowe-Tamping Damping (obydwie z dołem przeszedł Patryk Dudek). Również w latach 90. częściowo eksplorowana przez Artura Pierzchniaka była Płyta . Powstało wtedy ospitowane zaciątko Czyja Kasia (obecnie ringi). Na Towarnych Małych działał z wędką również Tomek Piszczyk.

Towarne Duże

Towarne Małe

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.