Topo:Polska:Jura Północna

 

Grochowiec Wielki

 

Tekst i rysunki: Tomasz Ślusarczyk

Opis

Grochowiec Wielki położony jest blisko południowego skraju Wyżyny Częstochowskiej, około 5 km na południe od Ogrodzieńca, pomiędzy dwiema wioskami: Żelazkiem i Ryczowem. Wzniesienie na którym znajdują się skały liczy sobie 486 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Rejon Grochowca tworzą cztery skały: Słoń, Nosorożec, Tapir oraz  przygotowany ostatnio do  wspinania Pancernik.

Parkowanie

Najlepiej jest zostawić auto przy ujęciach wody z tyłu Grochowca. Parkowanie na wprost ściany nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcemy wspinać się tylko na Pancerniku można zostawić auto 200 metrów dalej w strone Ryczowa, przy budynku transformatora.

Wspinanie

Wspinaczka na Grochowcu skupia się głównie na dwóch skałach: na Słoniu i Nosorożcu.

Słoń oferuje piękne wspinanie po białym, dziurkowanym wapieniu. W prawej części ściany drogi mają charakter techniczno-wytrzymałościowy, w lewej można spróbować sił na bulderowych liniach. Odmienny charakter ma wspinaczka na Nosorożcu. Na jego zacienionej ścianie dominują siłowe drogi poprowadzone przewieszonymi rysami. Najmniejszy ze wszystkich Tapir z roku na rok coraz bardziej zarasta. Ciekawą propozycją są drogi na Pancerniku oferujacym przeważnie, bulderowe linie w niewielkim przewieszeniu.

W 2. połowie lat 90. na Grochowcu działał ś.p Waldemar Baranik i właśnie jemu zawdzięczamy powstanie kilkunastu linii na tej pięknej skale.

Tak oto Mariusz Dąbrowski wspomina Waldka Baranika:

To właśnie jego osoba była pierwowzorem do legend o wspaniale się wspinających rolnikach na Jurze, którzy prosto z pola wiązali się liną i robili trudne drogi. Byłem świadkiem jak kiedyś na wiosnę, spacerując pod Wodną Skałą na Kołoczku, podszedł ubrany w waciak i gumiaki, do chłopców walczących na "Pajączkach" spytał się czy może spróbować. Oni z uśmieszkami politowania podali mu linę. On jeszcze pożalił się że ma tylko te zabłocone buciory i poszedł w górę i ........ zrobił VI.3+ w gumofilcach!

Miał ogromną moc w dłoniach. Ogólnie był bardzo silny i to bez żadnego treningu. To genetyczne uwarunkowanie robiło z niego niezłego wspinacza ale także trafiało się że jak kogoś klepnął (nie uderzył, a tak sobie przyjacielsko poklepał) po pijaku, to tą osobę zabierano do szpitala.

Oprócz niego Na Grochowcu swój ślad odcisnęli Piotr Korczak i Tomasz Samitowski prowadząc Nabrzmiałe Gruczoły oraz Adam Doleżych - autor Doleżychówki.

Uwaga

Obecnie na Grochowcu jest wymieniana asekuracja. Dzięki pracy Piotra Drobota została do dnia dzisiejszego wymieniona asekuracja na większości starych dróg. Doszły również nowe linie, a także pojawiły się nowe projekty. Obecnie na ukończenie prac czeka lewa część ściany Słonia.

Należy pamiętać prace ekiperskie na Grochowcu odbywają się dzięki Polskiemu Związkowi Alpinistycznemu oraz Związkowi Gmin Jurajskich, które to instytucje finansują sprzęt, klej i ringi.

Skały

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.