Topo:Polska:Jura Północna:Góry Gorzkowskie

 

Kacza Skała i Wzgórze

 

Opracowanie:Artur Pierzchniak i Jacek Bronowski

Kacza Skała i Skały Wzgórze są położone nad malowniczą wioską Trzebniów w Górach Gorzkowych, które miejscami przypominają rozległe Beskidy. Skały są doskonale widoczne z drogi dojazdowej Moczydło-Janów. Wznoszą się centralnie nad Trzebniowem w terenie nie zabudowanym.


Wyświetl większą mapę

Historia eksploracji tych skał sięga lat 90. XX w., kiedy działa tu Darek Kaptur. Ubezpiecza kilka dróg na obydwóch skałach. Na Kaczej Skale zostają zorganizowane przez Pawła Zimonia zawody wspinaczkowe, które wygrywa Marcin Bartocha.

Główny rozkwit i eksploracja tego widokowego rejonu nastąpiła jednak dopiero w 2009 roku. Dzięki ofiarnej, społecznej pracy częstochowskich wspinaczy i nie tylko (Artur Pierzchniak, Jacek Bronowski, Oktawiusz Cież, Mariusz Szymanek, Tomek Skoczylas, Maciek Mińczuk i Paweł Haciski) powstaje szereg dobrze obitych ringami i wyposażonych w stanowiska dróg. Skały na Wzgórzu były kompletnie ukryte w lesie. Okoliczne nadleśnictwo z głową zdecydowało sie odsłonić te skały dla świetnych walorów turystycznych. Chwała im za to! Nieocenione okazało się przy wycince drzew wsparcie Sołtysa wioski z pracownikami oraz kolegów Darka Kwaśniewskiego i Jacka Potoka. Bez nich było by ciężko z tyloma gałęziami.

We wrześniu 2009 został zorganizowany przez klub Częstochowski miting wspinaczkowy. Przy pomocy ringowych firmy Fixe i Tiyopoint zostały wyposażone kolejne drogi  na zawody.
Obecnie na Kaczej Skale znajduje się komplet 12 dróg w skali od VI+ po VI.5. Czysta, ładna i lita skała (18 m) oferuje wspinanie płytowe i mocne przewieszenia .

Skały na Wzgórzu oferują wspinanie typowo płytowe po extra dziurach na drogach od IV do VI.2+. Z przewagą tych łatwych, więc wspinacze średnio napierający mają tu wiele do roboty na 17 drogach.

Skały zwłaszcza Kacza mają wystawę słoneczną. Słońce jest tam cały dzień. Skała idealnie nadaje się na wiosnę i jesień, latem wspinanie jest możliwe jedynie rano i wieczorem. Skała niema prawie zacienienia  a stoi na granicy lasu. Wtedy za to śmiało można wspinać na Wzgórzu, tuż obok ok. 300 m. Więcej cienia i wiatru. Biwakować można pod Kaczą, duża polana w dolinie. Obok boisko i plac zabaw dla dzieciaków. Można również nocować w kwaterach  w gospodarstwach agroturystycznych w wiosce.

Skały

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.