Topo:Polska:Jura Północna:Dolina Wiercicy

 

Sroga Skała

 

Opracowanie:Artur Pierzchniak i Jacek Bronowski

Sroga Skała  położona jest w małej wiosce Zaborze na wylocie do Suliszowic. Wspinanie na Srogiej Skale jest estetyczne w litej ładnej skale z bardzo dobrą asekuracją. Drogi mają do 15 m wysokości i z powodzeniem można polecać każdą z nich nawet na upalne dni. Słońce na skale pojawia dopiero późnym popołudniem. W najbliższej okolicy w Suliszowicach też jest wiele świetnych i obitych skał.


Wyświetl większą mapę

Dojazd

Najlepiej dojechać tam można z Olsztyna, kierunek Biskupice. Mijamy Biskupice i kierujemy się drogą na Zaborze. W Zaborzu mijamy ośrodki  wczasowe. Kiedyś  był  tu  zalew wodny. Można było ochłodzić się po wspinaniu, teraz niestety piasek. W centrum wioski znajduje się sklep. Jadąc dalej prosto mijamy ostatnie zabudowania i wjeżdżamy  na  polną  szutrową  drogę prowadzącą do Suliszowic. Po około kilometrze widzimy po prawej, zaraz przy drodze na polu stojącą Srogą Skałę. Na Srogą Skałę można również  łatwo  dojechać z Żarek lub Janowa.

Historia

W latach 80. i 90. XX wieku na Srogiej Skale wspinano się z kostkami i na wędkę. Działają tutaj Halina i Andrzej Janina. Powstają wtedy łatwiejsze drogi oraz prowadzone są rysy na własnej asekuracji.

W 2007 roku na Srogiej Skale pojawiają się ringi Raumer. Wtedy  poprowadzone zostają, przez autorów oraz fundatorów ringów, wszystkie drogi: Patryka Dudka, Artura Pierzchniaka, Tomka Skoczylasa i Maćka Mińczuka.

Kacza Skała

 1. Muflon VI.1 (4R+ST)
  T. Skoczylas ,M. Mioczuk
 2. Manipulacja Członkami VI (4R+ST)
  T. Skoczylas, M. Mioczuk
 3. Rysa V+ (TRAD)
 4. Bocianie Gniazdo VI.3+ (5R+ST)
  P. Dudek
 5. Okapy Prezesa VI.2+ (5R+ST)
  P. Dudek
 6. Rysa VI.2 (TRAD)
 7. Sroga Halina VI.1+ (6R+ST)
  A. Pierzchniak
 8. Kruchy Filar VI.1 (TR)

Kacza Skała

 1. Piraci Skowytu VI.1 (4R+ST)
  A. Pierzchniak
 2. Rysa VI+ (TRAD)
 3. Ubot VI.1+ (2R+ST)
  A. Pierzchniak
 4. Kuterek V+ (2R+ST)
  A. Pierzchniak

Kacza Skała

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.