Topo:Polska:Podkrakowskie:Dolina Prądnika

 

Januszowice

 

Autor: Tomasz Ślusarczyk

Skała w Januszowicach położona jest na lewym zboczu (orograficznie) Doliny Prądnika, przy drodze wojewódzkiej nr 794 Kraków - Skała - Wolbrom, około 4 km od centrum Zielonek. Skała w Januszowicach tworzy kilkudziesięciometrowy mur o wysokości do 15 metrów z licznymi wywieszonymi bambułami i okapikami. Miejscami skała wydaje się być krucha.

Dojazd

Jadąc z Krakowa należy z ul. Opolskiej skręcić w ul. Wyki, a następnie drogą nr 794 przejechać przez Zieloneki. Około 4 km od głównego skrzyżowania w Zielonkach dostrzegamy znak ograniczenia prędkości do 40 km/h i zwężenie drogi. Skały powinniśmy dostrzec po prawej stronie  nad drogą. 

Jadąc od strony Skały należy wypatrywać skał zaraz po zjechaniu z wierzchowiny na dno doliny w Januszowicach.

Jadąc od strony Olkusza drogą krajową nr 94 należy zjechać z niej w miejscowości Szyce.

Z Krakowa można dojechać do Januszowic autobusami MPK nr 237 i 267, a także licznymi busami kursującymi na trasie Kraków - Skała - Wolbrom.

Parking

Najlepszym miejscem do zostawienia auta jest niewielki parking przy barze znajdujacym się na zakręcie, praktycznie na wprost skał. Koniecznie należy poprosić właściciela o zgodę na dłuższe pozostawienie samochodu. Po udanym wspinaniu zaleca się zamówienie przynajmniej piwa. W przypadku braku miejsca należy zaparkować auto w rozsądny sposób w centrum Januszowic.

Historia Eksploracji

Pierwszymi wspinaczami którzy na powarznie zainteresowali się skałkami w Januszowicach i postanowili je przygotować do wspinania byli Maciek Krzywda i Darek Żurek. Jesienią 2008 roku wyczyści i obili większość obecnych linii. Pozostałe prace jak również pokonanie powstałych projektów miało miejsce wiosną 2009 roku. Należy nadmienić że wszystkie ringi zostały ufundowane ze środków prywatnych obu eksploatorów: Maćka i Darka.
Wyceny dróg należy traktować póki co jako propozycję.

 

 1. Oli Buła VI/VI+ (3R+ST)
 2. Ta Buła Raza VI.2+ (4R+ST), ogrU - bez rys po lewej i prawej stronie (dla niskich trudniejsze)
 3. projekt (Rysiek) (Trad+ST)
 4. Nie Ma Buły V+ (3R+ST)
  4a. Nie Ma Buły Bez Rysy VI+ (3R+ST), ogrU - bez rysy po lewej
 5. Złapać Zająca IV- (4R+ST)
 6. projekt

 1. Bułas Extremas VI+ (5R+ST)
 2. Mega Mass VI.1+ (4R+ST)
 3. Buły Hanki V+ (5R+ST)
 4. La Przerębla VI.2 (5R+ST)
 5. projekt
 6. Parch II+ (TRAD)

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.