Topo:Hiszpania

 

Aragón

 

Opracowanie: Monik Niedbalska (Szkoła Wspinania Adur)


Aragon to północna hiszpańska prowincja, sąsiadująca od wschodu z Katalonią a od północy z Francją poprzez graniczny masyw Pirenejów. Aragonia jest krainą górzystą, o dużych przestrzeniach niezagospodarowanych i niezaludnionych przez człowieka, o pięknym, dzikim krajobrazie. Na terenach poza Pirenejami (gdzie jest typowo górski, kapryśny klimat) występuje tu klimat śródziemnomorski z wpływami atlantyckiego, co daje ciepłe wiosny i jesienie, gorące lata i chłodne zimy.


Widok ogólny na masyw Riglos

Aragon jest krainą wyjątkowo bogatą w rejony wspinaczkowe i należy obok Katalonii czy Andaluzji do jednych z najciekawszych pod tym względem w Hiszpanii. Mamy tu niezwykłe miejsca, i dla wspinaczy ścianowych z racji istnienia dużych skalnych urwisk jak i dla wspinaczy skałkowych sportowych. Duże ściany to oczywiście rejony Pirenejów, a w nich dwa o szczególnych walorach, również widokowych; wapienna Ordessa i granitowa Maladeta (ze ścianami 300-400m), nadające się do wspinania latem. Natomiast w masywie przedpirenejskim są: sławne Riglos, z unikalnymi, zlepieńcowymi formacjami (200-300m) czy urwisko wapienne Pared de Aragon (500m), oba rejony z sezonem wspinaczkowym wiosenno-jesiennym. W Aragonie mamy również bogactwo rejonów skałkowych (jest ich około 70), z których najbardziej cenione to; wapienne: Rodellar, Jaraba czy Escalete a zlepieńcowe; Vadiello.

Aragon jest tak bardzo urozmaicony pod względem wspinaczkowym, bo nie dość, że mamy i duże ściany i typowe formy skałkowe to występują tu rejony na wszystkie pory roku i różne typy skały; od wapienia, przez granit aż do zlepieńców.

Rejony:

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.