Dla kursantów:

Dla właścicieli szkół:

 

Nowość 2024!
Baza kursów wspinaczkowych

 

 

W ośrodku odbywają się wszelkiego rodzaju kursy związane z uprawianiem alpinizmu, począwszy od podstawowych kursów taternickich letnich i zimowych, a na kursach instruktorskich kończąc. Zajęcia prowadzą licencjonowani instruktorzy PZA.

COS-PZA "Betlejemka" proponuje:

"Betlejemka" dysponuje 20 miejscami noclegowymi w sali zbiorowej na piętrze (standard turystyczny), nowoczesnymi sanitariatami oraz kuchnią turystyczną wyposażoną w gaz i środki czystości. Dla kadry instruktorskiej przeznaczone jest oddzielne pomieszczenie mieszkalne na parterze, tzw. pokój instruktorski (8 miejsc). Zajęcia teoretyczne odbywają się na terenie obiektu. Wykłady wspomagane są nowoczesnym sprzętem multimedialnym. Szkoła dysponuje własnym sprzętem taternickim letnim i zimowym (z wyłączeniem obuwia i odzieży), który udostępnia uczestnikom kursów.

COS-PZA Betlejemka na mocy statutu pełni wyłącznie funkcję szkoły i bazy noclegowej dla taterników. Nie prowadzimy żadnej formy usług gastronomicznych, handlowych itp.

Historia COS PZA Betlejemka

Historia szkolenia w Polsce ma już blisko 80-letnią tradycję. W pierwszej połowie 1923 roku Zarząd Główny AZS w Krakowie powołał Sekcję Taternicką AZS. Sekcja prowadziła pierwsze zorganizowane szkolenia, z tym, że dotyczyły one kursów w skałkach, które miały przygotowywać do taternictwa. Pierwszą szkołą oferującą szkolenia w Tatrach była Szkoła Taternictwa, którą zorganizowała Zofia Radwańska-Kuleszyna (-Paryska) w 1939 roku.Szkoła powstała przy Kole Zakopiańskim Klubu Wysokogórskiego PTT i mieściła się w już dziś nie istniejącym starym schronisku PTT na Gąsienicowej Hali Murowaniec. Do Szkoły Taternictwa przyjmowano za niewysoką opłatą każdego, kto się zgłosił, przy czym prowadzono kurs niższy dla taterników początkujących i wyższy dla zaawansowanych. Pierwszym instruktorem Szkoły Taternictwa był Stanisław Motyka, a po jego wyjeździe w końcu lata 1939, Tadeusz A. Pawłowski. Wybuch II wojny światowej przerwał rozrastającą się szybko działalność Szkoły, która w ciągu jednego zaledwie sezonu zdołała przeszkolić w taternictwie kilkadziesiąt osób.

W 1948 roku po głośnym wypadku, w którym zginęli Milówka oraz Westwalewicz, Komisja Szkolenia Górskiego KWPTT zorganizowała Szkołę Turystyki Górskiej i Taternictwa Klubu Wysokogórskiego PTT, z siedzibą w Zakopanem. Szkoła ta prowadziła szkolenie turystyczne, taternickie, przewodnickie, a jej kierownikiem był Witold Henryk Paryski. Niestety ośrodek ten nie przetrwał długo, bo już w 1950 r. Zarząd Główny PTT zlikwidował Komisję Szkolenia Górskiego oraz sam ośrodek. Szkoła Taternictwa wróciła do życia po wydzieleniu się Klubu Wysokogórskiego ze struktur PTTK. Działała z przerwami od 1959 roku, w różnych budynkach i szałasach na Hali Gąsienicowej. Na początku lat 70-tych z inicjatywy, między innymi Ryszarda Kozioła — twórcy Zakładu Alpinizmu na AWF w Krakowie powstała stała Szkoła Taternictwa. W 1974 roku po powołaniu Polskiego Związku Alpinizmu została ona przemianowana na Centralny Ośrodek Szkolenia PZA. Baza szkoły od roku 1973 mieści się w Betlejemce — prymitywnym schronisku rodziny Bustryckich, a właściwie „podschronisku”. W 1928 roku zbudowano Wyżnie, (jak Stare w Moku) i że podstawowe czyli Wyżnie właśnie zostało rozebrane w 1968 które funkcjonowało od początku lat dwudziestych XX w. Wcześniej było to schronisko dla turystów, taterników i narciarzy. Nazwa Betlejemki pochodzi od skojarzenia ze skromną, biblijną stajenką w Palestynie.

Kierownicy Szkoły i Ośrodka:

* Zdzisław Jakubowski (1959, 1970–74, 1975–84),

* Włademar Betlejewski (1974),

* Piotr Malinowski (1984–87),

* Bogumił Słama (1988–2008),

* Arkadiusz Kubicki (2008–2009).

* Adrian Koźbiał (2008–).


W ciągu trzydziestu pięciu lat przez Betlejemkę przewinęło się tysiące taterników. Wielu z nich wielkimi zgłoskami zapisali się w historii nie tylko polskiego, ale i światowego alpinizmu. Na funkcjonowanie Ośrodka ogromny wpływ wywarły niezwykłe postacie — wieloletni kierownicy COS PZA Betlejemka Zdzisław Jakubowski, „Szlachetny”, Piotr Malinowski „Maliniak” i Bogumił Słama „Bobas”. Do legendy przeszły anegdoty o każdym z nich, zbiór tych opowieści mógłby stanowić podstawę do napisania świetnej książki. Przez cały okres istnienia COS wyznaczał i nadal wyznacza standardy szkoleniowe, tu rodziła się polska myśl szkoleniowa, która śmiało konkuruje z koncepcjami innych nacji. W Betlejemce taternictwa uczyli i uczą najlepsi instruktorzy, wyraziste i barwne osobowości. Nauka w Ośrodku to nie tylko szkoła taternictwa, ale również przygoda i możliwość poznania ciekawych ludzi. Zachęcamy do skorzystania z oferty.

Instruktorzy szkoly posiadaja uprawnienia PZA.
Instruktorzy szkoły posiadaja uprawnienia panstwowe.

Adres:
Betlejemka na Hali Gąsienicowej
34-500 Zakopane

Kontakt:
tel. Koordynator Szkoleń: +48 575 080 005
kursy@pza.org.pl

Strona WWW:
http://www.betlejemka.org.pl

Dodatkowe informacje:
Jesteśmy szkołą o najdłuższej tradycji, największym dorobku i doświadczeniu metodycznym. Od prawie 50 lat regularnie szkolimy wspinaczy, taterników, alpinistów, turystów oraz kadrę instruktorską!

Ostatnia modyfikacja danych szkoły: 03.12.2023 o godz. 04:12

Rodzaj kursu:
Termin RodzajWolnych miejscMiejsce kursuCena 
Niestety nie mamy żadnych kursów w bazie.

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.