Historia zawodów wspinaczkowych

Mysza sobota, 29 czerwca, 2024 With Brak komentarzy

Historia wspinania, jako dyscypliny sportowej sięga dużo dalej, niż wskazuje to kalendarium pt. Droga do Igrzysk. Początki zawodów we wspinaniu sięgają roku 1948 i obszaru Związku Radzieckiego.  O drodze, jaką wspinaczka przeszła przez grubo ponad pół wieku przeczytacie w dwóch tekstach Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego:

Zawody wspinaczkowe o Puchar Abałakowa rozgrywane w Krasnojarsku na Syberii, 1979 r. (fot. A. Piratinsky. 50 years of climbing competitions in Russia. The Bulletin of the UIAA. World Mountaineering+CLimbing", 2, 1998) Od Kaukazu do Tokio – historia zawodów wspinaczkowych. Cz. 1 Wschodni nurt (1947-1985)
Yuji Hirayama, Briancon, 1990 Od Kaukazu do Tokio – historia zawodów wspinaczkowych. Cz. 2 W poszukiwaniu nowej formuły (1986-2020)

Warto dodać, że medale olimpijskie nie zostały wręczone w ramach ruchu olimpijskiego wspinaczom w Tokio, o czym możecie przeczytać w tekście:

Członkowie pierwszego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, 1894 rok. Od lewej: Willibald Gebhardt (Niemcy), Pierre de Coubertin (Francja), Jiri-Guth­ Jarkovsky (Czechy), Dimitrios Vikelas (Grecja), Ferenc Kemeny (Węgry), Alexei de Butowsky (Rosja), Viktor Balck (Szwecja). Wspinanie na Igrzyskach: od Pierre’a de Coubertina do Jerzego Kukuczki