Droga wspinania sportowego do igrzysk olimpijskich

Mysza sobota, 29 czerwca, 2024 With Brak komentarzy

W 2006 roku UIAA (należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wypisaniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi. W konsekwencji, 27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing.

Statut IFSC podpisany 27 stycznia 2007 roku przez przedstawicieli federacji narodowych

Statut IFSC podpisany 27 stycznia 2007 roku przez przedstawicieli federacji narodowych

***

Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich, między innymi: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową.

Podjęta w 2013 roku pierwsza próba włączenia wspinania w program igrzysk w Tokio nie powiodła się, jednak w 2015 roku pojawiła się druga szansa. MKOl stworzył dodatkowe miejsca medalowe.

Moment historycznego głosowania nad włączeniem wspinania, baseballu wspólnie z softballem, jazdy na deskorolce, surfingu i karate do programu Igrzysk w Tokio

Ostatecznie 3 sierpnia 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o włączeniu wspinaczki sportowej do programu igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

W dniach 3-6 sierpnia 2021 roku wspinacze sportowi po raz pierwszy rywalizowali na igrzyskach olimpijskich. W Tokio złotymi medalistami olimpijskimi zostali Janja Garnbret oraz Alberto Gines Lopez.

W tych historycznych zmaganiach wspinaczy walczyła także polska reprezentantka, mistrzyni biegów Aleksandra Mirosław. Polka wywalczyła świetne, 4. miejsce. Patrz Tokyo 2020: Aleksandra Mirosław „wracam spełniona i dumna z siebie”.

Paryż 2024, logo

7 grudnia 2020 roku Zarząd MKOl oficjalnie zatwierdził decyzję o włączeniu wspinania sportowego do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Wspinaczka otrzymała drugi komplet medali, umożliwiający osobną rywalizację biegaczy (14 zawodników i 14 zawodniczek) oraz konkurencję łączoną dla boulderowców i wspinaczy z liną (20 zawodników i 20 zawodniczek).

3 lutego 2022 roku w Pekinie odbyła się 139. sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), na której zapadła ważna dla wspinaczki sportowej decyzja. MKOl zatwierdził włączenie wspinaczki do programu 28. Letnich Igrzysk Olimpijskich 2028 w Los Angeles.