Re: Losowanie sędziów w sądach - utajniono kod algorytmu

10 lut 2018 - 10:12:41
nat Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> przeciez bylby precedens -- jeszcze ktos by se kaz
> al ujawniac kody w innych fragmentach
> oprogramowania uzywanego tu i tam, a to niehigieni
> czne.
>
> tu rozwiazanie jest proste -- biorac pod uwage, ze
> poglowie obiektow losowanych jest
> wzglednie niewielkie -- po prostu zrezygnowac z ko
> mputerow.

Kilka spraw :)

Z tą rezygnacją z losowania komputerowego - to wcale nie jest głupi pomysł! Przepisy o losowaniu weszły bodaj w sierpniu, a programu nadal wtedy nie było. Ministerstwo wypowiedziało się o sytuacji ciekawie - niech sądy robią tak jak dotąd! Że co? Hola hola! Ministerstwo Sprawiedliwości nakłaniało do łamania obowiązującego prawa!!!
Ja na miejscu prezesów to bym wtedy na serio wyznaczał po minimum dwóch sędziów do losowania i... kazał im ciągnąć zapałki. Dure lex, sed lex.


Odnośnie kodu. Zgadza się! Podobno był już nawet wyrok NSA w jakiejś innej sprawie, gdy jakaś firma zarządała ujawnienia jakiegoś modułu kodu PESEL,a. Gdzieś mam ten wyrok. Dla mnie jest on "wiciem się" między dwiema racjami:
1) "Sytuacją - w instytucjach państwowych używany jest na przykład system Microsoft Windows, do kodu źródłowego dostępu po prostu nie mamy"
2) Kod źródłowy używany przez instytycje państwowe JEST (to moje zdanie, mogę go bronić) "informacją publiczną" - przynajmniej w świetle ustawy.

NSA postanowiła zanegować punkt 2 i uznała, że kod źródłowy programów używanych w administracji nie jest informacją publiczną. Zamiast niego nakazało opublikowanie "algorytmu".

Mój wniosek, również idący z innych przesłanek jest akurat dalej idący - administracja POWINNA, w jakiejś perspektywie, przenieść się w całości na oprogramowanie oparte o kod otwarty.


Wracając do sprawy systemu losowania sędziów. A niechby nawet i ujawniono tylko sam "algorytm", oraz dla każdego losowania pełne dzienniki z przebiegu samego losowania - dołączane do dokumentacji sprawy.
Chodzi o transparentność sądownictwa w Polsce. Podejrzenie, że w MS jest takie okienko gdzie losowania dokonuje min.Ziobro stukając placem na ekranie z listą sędziów, w każdym razie nie są zupełną fantastyką. A jeśli nawet nie są prawdą, to w każdym razie o "transparentności" mowy nie ma.

Pozdrawiam!
Gruby

Picie alkoholu szkodzi zdrowiu! Moje wypowiedzi na forum, w szczególności wyrwane z kontekstu lub odczytywane niewyraźnie przez osoby nietrzeźwe, nie są spożyciem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-02-10 10:20 przez grubyilysy.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Losowanie sędziów w sądach - utajniono kod algorytmu

grubyilysy 04 sty 2018 - 11:12:59

Re: Losowanie sędziów w sądach - utajniono kod algorytmu

nat 01 lut 2018 - 17:39:19

» Re: Losowanie sędziów w sądach - utajniono kod algorytmu

grubyilysy 10 lut 2018 - 10:12:41

Re: Losowanie sędziów w sądach - utajniono kod algorytmu

nat 13 lut 2018 - 07:51:35



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty