Rhapsody E11 – Dave MacLeod | NTWCFA cz. 6

Wytwórnia Hot Ashes wystartowała z serią filmów pt. Now That’s What I Call a First Ascent, w której możemy oglądać ważne i odważne przejścia brytyjskie.

W szóstym odcinku możemy “zmierzyć się” z 35-metrową Rhapsody w Dumbarton w Szkocji. Drogę wytyczył w 2006 roku Dave Macleod. Szkot uznał ją wówczas za najtrudniejszą drogę na własnej asekuracji na świecie – dając jej budzącą respekt wycenę E11 7a, orientacyjnie oznacza to techniczne trudności 8c+ z bardzo wymagającą asekuracją.

To przejście pięknie łączy się z Jamesem Pearsonem, który prowadził wtedy wojnę na drogi z Macleodem. M.in. otwarcie kwestionował trudności Rhapsody, mimo że nie udało mu się jej poprowadzić. Wojnę Pearson przegrał – jego własna, kosmicznie wyceniona na E12 7a droga Walk of Life z E12 7a spadła na E9 6c (patrz Spacerek Dave’a Macleoda po The Walk of Life E12), co sprawiło, że brytyjskie środowisko skazało go na swego rodzaju banicję.  Po latach Pearson przeszedł jako czwarty Raphsody i napisał:

Rhapsody jest trudna, jest naprawdę trudna, jest o niebo trudniejsza od każdej tradowej drogi, którą do tej pory prowadziłem.

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum