Newsy ze świata

admin sobota, 3 maja, 2014 With Brak komentarzy

ANGLIA – ON SIGHT

Ciężko było odnowić na początku roku Anglikowi Simonowi Nadinowi swoją formę, którą w poprzednim roku zachwycał na sztucznych i naturalnych ścianach. Wydaje się, że dopiero podczas objazdu po skalnych rejonach swego kraju odzyskał swoją zwyczajną formę i siły. W rejonie Malham Cove udało mu się przejść pierwszy wyciąg drogi J.Dunne’a Superdirect 8a+ w stylu on sight. Jest to pierwsze przejście tak trudnej drogi w tym stylu na wyspach. Dyskutowano jednak na temat stylu. J.Dunne przeszedł 60 metrową drogę w jednym kawałku, a teraz przechodzona jest w dwóch wyciągach.

Simon nie przejmując się tym przechodził flash’em kolejne drogi: The Groove 8a+ w Yorkshire, Under the Tumb 8a+, Overnite Sensation 8a+ w Malham, The Bulge 7c+. Także J.Dawes dał znać o sobie, przechodząc on sight w Leyd Peninsular trudną drogę Professor Whittaker E7/6B.

ANGLIA – POWER AND GLORY
O tym, że angielscy chłopcy potrafią się wspinać wiemy już od dawna. Jak donoszą koledzy z magazynu “On the Edge”, wysoki poziom osiągnęli obok Moona i Moffata także i inni.

Johnny Dawes legendarny wspinacz angielski uzyskał po sześciu dniach pracy kolejną drogę 8c, The Very Big and The Very Small E7/7A, na ścianie Rainbow Slab (Walia). Jest to podobno pierwsza w tym stopniu droga poprowadzona nie w wapieniu. Zbrudzony wyspiarski kamień (piaskowiec) stworzył podstawy dla wspinaczkowych umiejętności Johna. The Very jako najtrudniejsza wspinaczka płytowa na świecie polecana jest wspinaczom o ekstremalnej technice i ogromnej sile palców.

Wydaje się, że potencjał dróg 8c na Wyspach długo będzie niewyczerpany. Dawes ma już w Twell Mawr nowy projekt The Meltdown, który według niego da nie mniej niż 8c+. Także inny Anglik Mark Pretty pracuje nad osiągnięciem tego stopnia. W Yorkshire na Rawens Tor na lewo od drogi Atkinsona Mecca próbuje zrobić drogę Mega określaną jako 8c. Pozostaje poczekać co z tych projektów wyniknie.

Mendoza

AUSTRIA – Mercy Street 8c
W Tyrolu, w Schleier Wassefall, Gerhard Hörhager poprowadził nową drogę przed swoim wyjazdem do Australii. Mercy Street wiedzie 25 metrową ścianką o wywieszeniu 6 m. Autor twierdzi, że jeszcze tak trudnej drogi nie robił. Wycena proponowana: 8c! Tym samym jest to najtrudniejsza droga w Austrii.

Mysza

AUSTRIA – NEW AGE POWTÓRZONA
Najtrudniejsza droga Rätikonu, dziewięciowyciągowa New Age została powtórzona przez Petera Schäfera. Kluczowy wyciąg ma wycenę -X i prowadzi przez dach o wysięgu 2 metrów. Żaden z pozostałych wyciągów nie jest łatwiejszy niż VII+, a wedle słów autora drogi Beata Kamerlandera, temperatura umożliwiająca przejście kluczowych trudności, panuje na ścianie wyłącznie pomiędzy godziną 13, a 16.

Biedruń

FRANKENJURA – MOTYWACJA
Zupełnie nowe podstawy motywacyjne dla silnych chłopców i dziewcząt z Frankenjury stworzył niedawno Werner Thon. Z dużą starannością spisał on wszystkie drogi Frankenjury od stopnia -IX wzwyż, w hierarchicznej kolejności. Brakowało tylko niewielu dróg. Dla tych, którzy są już na górze lub chcą się piąć wzwyż, dopingiem jest myśl o przejściu wszystkich 230-tu spisanych dróg. Pięć najtrudniejszych z nich to:

 • Wallstreet -XI (8c)
  1 Gülich, 2 Köstermeyer, 3 Büchele
 • Level 52 X+ (8b+)
  1 Gülich, 2 Büchele, 3 Köstermeyer
 • Stonelove X/X+ (ok. 8b+)
  1 Moffat, 2 Gülich, 3 Hörager
 • Gettoblaster X/X+ (ok. 8b+)
  1 Gülich, 2 Schloter, 3 Moffat
 • Killer X (8b)
  1 Gülich, 2 Büchele, 3 Köstermeyer

Mendoza

FRANKENJURA – DZIESIĘĆ NOWYCH DZIESIĄTEK
Ostatniego lata lista dróg Frankenjury w stopniu X, powiększyła się o dziesięć nowych pozycji. I tak Milan Sykora wytyczył dwie nowe drogi na tak zwanym Schwalbenloch. Na prawo powstała Osho -X, mająca wytrzymałościowy charakter, a na lewo Holloween X/X+, droga ta biegnie ścianką o nachyleniu 45 stopni, a kluczowym jej miejscem jest niewielki podchwyt.

W.Thon rozwiązał istniejący od lat problem na Ekel-Massiv, który był wytyczony przez G.Horhager’a. Nightmare X, biegnie pomiędzy Stonelove, a Ekel, a jego wycena została potwierdzona powtórzeniem G.Köstermeyera. Kolejna nowa droga to Subway X, stary problem Moffata na Bärenschlucgtwand, rozwiązany tym razem przez M.Ordunga. Niestety urwany chwyt uniemożliwia powtarzanie drogi. Na tej samej skale obok Center Court, Manfred Eichhorn poprowadził Disaster X. Przejście tej drogi wymaga zachmurzonego nieba ze względu na: jej długość, małe chwyty, wytrzymałościowy charakter i oczywiście nasłonecznienie ściany.

W przerwach pomiędzy kolejnymi wyjazdami W.Gülich poprowadził dwie owe drogi. Siphon X-, została wymyślona przez F.Fietza, mistrza niemieckiego boulderingu ale zgodnie z obowiązującymi trendami przejścia RP dokonał Wolfgang. Na lewo od Siphon powstał Bumerang X-/X. Jest to droga, której przebieg pokrywa się z kształtem tegoż narzędzia, a jej kluczowe miejsce następuje po około 20 metrach wspinaczki.

Najłatwiejszą powstałą X-tką jest Casablanca X- , C.Seidella, biegnąca 4 metrowym dachem. Kolejnymi, ostatnimi już dzisiątkami są: Nikita X-, biegnąca 18 m długości ścianą o wysięgu 6 metrów i mająca wytrzymałościowy charakter oraz Perpetum Mobile X-. Autorem tej ostatniej jest T.Fickert.

Mendoza

FRANCJA – 8a na 3800m
Najprawdopodobniej ojczyzną najwyżej leżącego na świecie 8a jest masyw Mont Blanc. 17 lipca Alain Gershen otworzył na 35 metrowym bloku skalnym Arrete des Cosmiques, leżącym niedaleko Aiguille du Midi nową drogę wiodącą rysą o nazwie Digital Crack. Wkrótce potem droga otrzymała powtórzenie Thierry Renaulta w zdumiewająco krótkim czasie 2 godzin.

Mendoza

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum