Newsy z Polski

admin sobota, 3 maja, 2014 With Brak komentarzy

PRZĄDKI

Wiele wskazuje na to, że być może rok 90-ty można będzie uznać za przełomowy. Działalność skupiała się tym razem w Rezerwacie. Po długich deliberacjach prowadzenia doczekało się wreszcie prostowanie Rysek na półkuli. Nosi ono z wielu względów nazwę Zemsta Kilkujadka 7a. Autorem przejścia jest Jacek Trzemżalski. Jest to tym samym najtrudniejsze prowadzenie w całym rejonie (sic!).

Ładnym rozwiązaniem jest płyta na południowej ścianie Rozległej. Powstało tam przejście Paryż-Dakar 7a+ i jak wiele dróg czeka na osadzenie ringów. Rezerwacja należy do Stanisława Zycha i J.Trzemżalskiego. Ci sami skupili swoją uwagę na mocno przewieszonej ściance obok Komina Kursantów na Madeju. Problem ten został wcześniej zauważony przez Jacka Jurkowskiego. Jak na razie udało się skompletować całość na wędkę. Proponowana nazwa Jak doić Skorpiony 7c+. J.Trzemżalski zapowiada rychłe prowadzenie drogi zaraz po oringowaniu. Jak na razie nie udały się solowe ataki na Glonojadka 6c+/7a. J.Trzemżalski wycofywał się (skokiem) zawsze po zrobieniu kluczowego przechwytu. Może na wiosnę…

Wracając do wizyty Jacka Jurkowskiego. Podczas krótkiego pobytu rozprawił się on OS ze wszystkimi standardami (spadł tylko przypadkowo z Poezji Szarych Płyt 6c). Prowadzenia i to od razu OS doczekał się także Lajkonik na Dziewicy 6b+. Autorem przejścia jest Sebastian Kostkiewicz.

Na wiosnę zapowiadana jest generalna akcja ringowania dróg.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Jaca II

ZIMNY DÓŁ

I stała się rzecz niesamowita, otóż ponownie odkryty został nowy rejon wspinaczkowy znajdujący się koło Krakowa. Na ten nie mający sobie równych (najprawdopodobniej na terenach leżących na wschód od Odry) ogródek skalny zwróciła swoją uwagę wasza nieodżałowana redakcja Brytana wraz ze słynnym już na całą Polskę twórcą nowych dróg DAWIDEM.

O fantastycznych możliwościach tego rejonu, mogącego w niedalekiej przyszłości stać się Mekką polskiego boulderingu, niech świadczy fakt iż w ciągu jednego dnia zostały ubezpieczone i poprowadzone aż trzy nowe drogi, które bynajmniej nie wyczerpują wielkich możliwości drzemiących w tych “strzelistych” turniach.

Eksploranci skupili swoje siły (których starczyło im na dwa dni) na jednym z wielu murków, znajdującym się w środkowej części doliny. Zapał ten zaowocował poprowadzeniem sześciu dróg: Małe Fitzcaraldo 6c+ Michał Wayda, Penetrator 6c+ Tomasz Samitowski (pikanterii dodaje fakt iż droga początkowo posiadała jedynie przejście solowe i pomimo licznych prób i dobicia spitów nie zyskała jeszcze powtórzenia), tegoż samego autora jest również Płatny Morderca 6c+, Ochydek Szalej 6c Wojciech Słowakiewicz, Droga Michałka 6b+ M.Wayda, Myszołapka 6b Grzegorz Pleśniak.

Nasz kolega Grzesio nie będąc bynajmniej członkiem naszego redakcyjnego kolegium zasługuje na kilka słów uwagi. On to bowiem po roku wspinania popisał się dwoma nie lada wyczynami: zrobienie od przystawki słynnej drogi Fitzcaraldo 7c oraz szóste prowadzenie Małpiego Gaju 7c. Ponieważ wraz z niewątpliwym talentem wspinaczkowym Grześ posiada również dość duże zacięcie do ładowania (co według wielu stanowi podstawę sukcesu), wierzymy, że w przyszłości będziemy o nim pisać dużo i na dodatek w samych superlatywach.

Na pewno drogi czytelniku po przeczytaniu tej notatki pałasz żądzą bliższego poznania tego pięknego rejonu, dlatego aby ci to umożliwić podajemy kilka technicznych informacji: dojazd z dworca PKS na rondzie Grunwaldzkim w Krakowie, autobusem do Frywałdu (należy wysiąść w Czułowie); dojście do skał za szlakiem turystycznym (około 10 min.) do źródełka, a następnie ostry zakręt w prawo i strome podejście leśnym zboczem.

Mysza i Sprocket

TYNIEC

Michał Wayda “Michałek” poprowadził jeden z ostatnich problemów w tym pięknym rejonie. Droga nosząca znamienną nazwę Lewarnica startuje tak samo jak Szwarceneger aby po kilku metrach skierować się na podchwyty, które jak świadczy wycena drogi 7c+ łatwe wcale nie są.

PODZAMCZE

Na Kapie Leszek Milczarek po gruntownej modyfikacji poprowadził nową starą drogę 7 Batów 8b.

Sprocket

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum