Hubble 8c+

admin sobota, 3 maja, 2014 With Brak komentarzy

Jak już donieśliśmy w 4 numerze Brytana Ben Moon przeszedł drogę Hubble 8c+ na Ravens Tor w Peak District. Zamieszczamy parę słów komentarza do tego wydarzenia powołując się na słowa Benka:

“Mój ostatni wielki krok naprzód miał miejsce w grudniu ’88, kiedy to przeszedłem Agincourt w Buoux. Wtedy ten krok był jeszcze większy albo powinienem powiedzieć, on wydawał się być ogromny. Przed dwoma laty kiedy to po raz pierwszy przyglądałem się drodze na Ravens Tor, byłem pewien: niemożliwe do przejścia, żadnych chwytów. Rok później w miarę rozwoju moich umiejętności zmieniłem zdanie. Tak małe, że aż niepozorne chwyty jednak tam były. Postanowiłem podjąć próbę i po sześciu dniach z sześciu rozstrzygających przechwytów dwa pozostały nierozwiązane. Zapewne droga wydawała mi się na ten czas ciągle tak niedowierzająco trudna, że nie mogłem sobie wyobrazić, jak silny musiał być ktoś aby połączyć wszystkie przechwyty w rotpunkcie. Nie miałem także przeczucia, kiedy mogłaby być przebyta ale było dla mnie jasne, że pewnego dnia padnie.

Jesienią i zimą skała była mokra ale pod koniec maja 90 byłem znów na Ravens Tor. Pierwszego dnia rozwiązałem pozostawione dwa przechwyty i mogłem wyobrazić sobie przejście drogi. Pytaniem było tylko Kiedy? Z odpowiednim treningiem być może pod koniec roku? Cztery dni później 14 czerwca w dzień po moich urodzinach Hubble była zrobiona. Jedynym pytaniem, które sobie stawiałem było: Gdzie podziała się moja trudna droga? To było nie do pojęcia. Tydzień przed tym powiedziałem do mojego kolegi, że ta droga stanowi mój absolutny limit, że nie chcę się już trudniej wspinać. Teraz osiągnąłem już tę granicę. W między czasie stopnie trudności przestały dla mnie istnieć. Co jeszcze pomoże kiedy powiem: droga ma 8c+ albo jest najtrudniejszą jaką do tej pory robiłem? Co dla jednego jest trudne dla innego nie stanowi problemu. Pracowałem długo i ciężko nad tym sukcesem, tak jak inni pracują nad przejściem 8a on sight. To ostatnie było momentami dla mnie dużym wyzwaniem, tak jak przejście Hubble. Myślę, że powinienem znowu popracować nad moją techniką aby także w zawodach zapewnić sobie znowu sukcesy. Ale znowu słyszę słowa o minionym roku i to dopinguje mnie do wyznaczania prawdziwych fizycznych granic. Ale zaraz, czy nie było tam jakiś chwytów na prawo od Hubble, na tej wklęśniętej ścianie.”

Mendoza

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum