Zawody

admin sobota, 3 maja, 2014 With Brak komentarzy

MAURIENNE (29.VI-5.VII)

Do Maurienne zjechali najlepsi na pierwsze zawody-„maraton”, nazwanych tak w związku z bardzo rozbudowaną formułą: na trudność, na czas, bouldering, po zapatentowaniu, razem sześć dni ostrego łojenia na sztucznych i naturalnych ścianach. Zaproszono 17 zawodników, a 15 zostało zakwalifikowanych z open, startowało również 20 kobiet.

Piątek-Niedziela: konkurencja na trudność na naturalnych ścianach, bez zaskoczeń, wśród mężczyzn wszyscy faworyci przechodzą drogę finałową 7c+, która okazała się zbyt łatwa, wśród kobiet N.Raybaud druga przed L.Hill i R.Erbesfield.

Poniedziałek: bouldering reguły następujące: cztery bloki, OS, czas 6 minut i po dwie próby na każdy blok. Aż trzem wspinaczom udało się zrobić wszystkie cztery, a byli to: F.Legrand, S.Rakhmetow, T.Gomez-Sanchez. L.Hill znowu wygrywa przed R.Erbesfield.

Wtorek: pada deszcz i konkurencja na czas zostaje przeniesiona na następny dzień.

Środa: Konkurencję na czas wygrywa oczywiście Rosjanin S.Rakhmetow, a wśród kobiet A.Brard.

Droga po patentowaniu robiła wrażenie, 9 metrów w pionie i tyleż samo w poziomie, a było to 8b, czas na zrobienie drogi 15 minut. Najlepszym okazał się J.Moffat przed F.Legrand, a najlepszą R.Erbesfield przed L.Hill i L.Iovane.

Czwartek: znowu deszcz, który uniemożliwia rozegranie konkurencji na trudność, na sztucznej ścianie. I wszystko staje się jasne:

  1. J.Moffat,117,83 (GB)
  2. F.Legrand,114,66(F)
  3. D.Raboutou,75,83(F)
  1. L.Hill,75,5 (USA)
  2. R.Erbesfield,61(USA)
  3. A.Brard,45 (F)

LA RIBA (13-15 LIPIEC)

W tym roku do La Riba zaproszono 20 zawodników i 7 zawodniczek w tym jednego zawodnika z Polski A.Marcisza (12 miejsce). Zawody rozgrywano w dwóch konkurencjach „na trudność” i „po zapatentowaniu”. Warto zaznaczyć, że z wyjątkiem Simona Nadina i Jibe Tribou na poznanej drodze wszyscy spadali dość nisko. Joan Caban tłumaczył to zbyt dużą ilością zawodów (no kochany albo rybki albo akwarium). A OTO WYNIKI:

Panowie:

  1. Simon Nadin
  2. Jibe Tribou
  3. Jerry Moffat

Panie:

  1. Isabelle Patissier
  2. Lynn Hill
  3. Robyn Erbesfield

Jednocześnie odbyły się zawody juniorów, które w wspaniałym stylu wygrał Carlos Suarez (17 lat). Warto coś więcej napisać o tym młodym wspinaczu (jak się okazuje nie tylko wspinaczu), otóż przesolował on Filar Bonattiego na Dru oraz wygrał Puchar Kataloni w narciarstwie górskim. Aktualnie pokonuje 8a RP (7c os) i zamierza porzucić narciarstwo i alpinizm aby skoncentrować się tylko na zawodach we wspinaniu (i jest to zdrowe podejście). Carlos razem z Barnabe Fernandezem (16 lat, 8b+ RP) reprezentują nową falę hiszpańskiego wspinania.

MADONNA di CAMPIGLIO (26-29 LIPIEC)

W wakacyjnej porze od 26 do 29 lipca w górskiej miejscowości Madonn di Campiglio odbyły się zawody z cyklu Pucharu Świata. W zawodach tych brała udział sześcioosobowa ekipa (w tym jedna kobieta) z Polski. Na uwagę zasługuje bardzo wysokie, czwarte miejsce Piotra Korczaka, który po kilkudniowej wizycie w Massone prezentował świetną formę. Reszta zawodników naszej reprezentacji nie zajęła lokat zasługujących na uwagę. A oto wyniki:

Mężczyźni:

  1. F.Legrand (F)
  2. B.Moon (GB)
  3. D.Raboutou (F)

Kobiety:

  1. J.Patissier(F)
  2. L.Iovane (I)
  3. L.Hill (USA)

SOPOT (15-16 SIERPIEŃ)

W dniach 15 i 16 sierpnia rozegrane zostały w Sopocie pierwsze ogólnopolskie zawody wspinaczkowe na sztucznej ścianie. Były one jedną z imprez towarzyszących Igrzyskom Solidarności. Bardzo atrakcyjne usytuowanie ściany (sopockie molo!!!) sprawiło, iż popisy wspinaczy były oglądane przez bardzo szeroką jak na polskie warunki publiczność.

Po pierwszym dniu zawodów w wyniku zmagań na drodze eliminacyjnej 7b do finału zakwalifikowanych zostało 10 zawodników. Ze względu na małą liczbę chętnych konkurencja kobieca nie została rozegrana. Jedyną startującą panią była Iwona Marcisz z Krakowa. Jej występ był powodem ostrych ataków nerwicy u wielu ambitnych zawodników, których obawy okazały się być w pełni uzasadnione, Iwona była tylko o krok od wejścia do finału i ostatecznie zajęła jedenastą pozycję (na 27 startujących). Eliminacje pokazały po raz kolejny jakże niski jest poziom polskiej wspinaczki sportowej, poza trzema zawodnikami nikomu nie udało się przejść drogi o jakże standardowych jak na takiego typu zawody trudnościach.

W drugim dniu trudności wzrosły do 7b+/7c i tym razem nikomu nie udało się pokonać całej drogi. Najbliższym jej ukończenia okazał się Piotr Korczak i on też został zwycięzcą całych zawodów oraz właścicielem magnetowidu (zepsutego!) i 1 mln złotych. Drugie miejsce zajął Andrzej Marcisz, trzecie Leszek Milczarek. Wszyscy finaliści otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody (plecaki, uprzęże itd.).Organizacyjną stroną zawodów zajmował się klub katowicki zaś drogi przygotowywał Jacek Zaczkowski.
Ogólnie rzecz biorąc impreza była bardzo udana, jednak warto zwrócić uwagę na kilka niedociągnięć, takich jak brak tarcia na ścianie (płyty pomalowane lakierem), czy też brak strefy izolacyjnej z prawdziwego zdarzenia. Kilkugodzinne słuchanie muzyki folklorystycznej nie każdemu pomogą w odpowiednim skoncentrowaniu się przed startem.

Uśmiech

BERKELEY (16-19 SIERPIEŃ)

Następne zawody z cyklu Pucharu Świata.

Wyniki facetów:

  1. S.Nadin (GB)
  2. F.Legrand (F)
  3. J.Hudeček (ĆSR)

Wyniki facetek:

  1. N.Rayboud (F)
  2. L.Hill (USA)
  3. I.Patissier(F)

ARCO (8-9 WRZESIEŃ)

Po raz kolejny najlepsi we wspinaczce skałkowej zjechali we wrześniu do Arco. I znowu w konkurencji „na trudność” zabrakło wśród nich zawodników z Polski i Czechosłowacji. Startował natomiast bardzo dobrze spisujący się w Pucharze Świata ’89 S.Rachmietow (ZSRR). W konkurencji „na szybkość” wystąpił A.Marcisz i ostatecznie zajął drugie miejsce. Zawody rozgrywano w połączonej formule „na trudność” i „po zapatentowaniu”.

Wyniki płci brzydkiej:

  1. F.Legrand (F)
  2. J.Tribout (F)
  3. D.Raboutou (F)

Wyniki płci pięknej:

  1. L.Hill (USA)
  2. I.Patissier(F)
  3. L.Iovane (I)

KRAKÓW (22-23 WRZESIEŃ)

W dniach 22-23 IX miały odbyć się Pierwsze Otwarte Zawody Na Sztucznej Ścianie w Polsce. Niestety w przeddzień ich rozpoczęcia doszło do tragicznego w skutkach wypadku, ściana powalona silnym porywem wiatru spowodowała śmierć naszego kolegi Tomasza Trznadla, który miał być jednym z sędziów zawodów.
Powstrzymujemy się od komentarzy bezpośrednio związanych z wypadkiem jednocześnie wyrażając żal, że tak wspaniała okazja do popularyzacji naszego sportu została zaprzepaszczona.

PUCHAR ŚWIATA – PODSUMOWANIE

Do tej pory miały miejsce cztery edycje zawodów Pucharu Świata. W zasadzie więc można pokusić się o jakieś uwagi i komentarze dotyczące startów naszej ekipy, a w szczególności dwóch osób P.Korczaka i Iwony Marcisz. Ponieważ tylko ta dwójka podjęła walkę z czołówką, o czym świadczą ich miejsca zajmowane w rankingu PŚ. Pozostała cześć ekipy po prostu bierze udział w zawodach „na trudność” przeważnie nie wychodząc poza eliminacyjną fazę zawodów. Ze startami „SZALONEGO” związane są największe emocje ale też i dość dziwne porażki, dwukrotna dyskwalifikacja podczas startu budzi zrozumiały żal i rozgoryczenie. Mimo tego życzymy Piotrowi wiele jakże potencjalnych sukcesów.

Klasyfikacja Pucharu Świata:

  1. F.Legrand,48 (F)
  2. J.Godoffe,39 (F)
  3. S.Nadin,37 (Gb)
  4. P.Korczak,14 (Pl)

 

  1. N.Raybaud,62 (F)
  2. L.Hill,56 (USA)
  3. I.Patissier,53 (F)
  4. I.Marcisz,14 (Pl)

Punktacja liczona jest następująco: 1msc, 25pnk. 2msc, 20pnk. 3msc, 16pnk. 4msc, 14pnk. 5msc, 12pnk. 6msc, 10pnk. 5msc, 9pnk. … 15msc, 1pnk.

Sprocket

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum