Newsy ze świata

admin sobota, 3 maja, 2014 With Brak komentarzy

SZWAJCARIA
Jürg von Känel “ojciec” wspinania szwajcarskiego 7 lipca tego roku poprowadził drogę “MISSION MIRANDA” 8c w Lehn. Jest to dwudziesto metrowe wywieszenie, o bardzo dużym ciągu, który wpływa na taką wycenę drogi (jeżeli oczywiście zostanie ona potwierdzona).

NIEMCY
Klause Büchele dokonał drugiego powtórzenia “WALL STREET” (pierwsze powtórzenie należy do G.Kostermeyer’a) uważaną za najtrudniejszą w Niemczech. Fakt ten nie jest zaskoczeniem gdyż pracował on nad drogą od chwili jej powstania w roku 1987.
Ostatni Rotpunkt przynosi rewelacyjną wprost wiadomość, otóż nasz doskonały znajomy Jindrich Hudeček poprowadził w Saskiej Szwajcarii drogę o bardzo oryginalnej nazwie “PIERESTROJKA” i wycenie XIb (skala saksońska) co według Rotpunkta daje 8c+ w skali francuskiej !!? (najprawdopodobniej mamy tu do czynienia ze zwykłym błędem drukarskim, ponieważ XIb to max. 8b+). Mimo tego BRAWO Jindrich!!!

HISZPANIA
Powstało pierwsze 8c w Hiszpanii, “EL SICARIO” (25m, 9 spitów), autorem jest Petxi Arocena, wycena nie jest jeszcze potwierdzona.

FRANCJA
W skałach nic ciekawego, czołówka wspinaczy francuskich skoncentrowała się na zawodach, a robienie nowych trudnych dróg nie zapewnia najlepszego przygotowania do startów. Preferowany jest raczej OS (8a to już standard). Może gdy skończy się tegoroczna edycja Pucharu Świata usłyszymy o jakimś 9a.

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum