Newsy z Polski

admin sobota, 3 maja, 2014 With Brak komentarzy

KOBYLAŃSKA
Dolinka Kobylańska kryje jeszcze wiele problemów, świadczą o tym ciągle powstające drogi. “Dawid” poprowadził na Szarej Płycie “SCHODY DO NIEBA” 7b. Na Zjazdowej “MICHAŁEK” wytyczył drogę o nazwie “LIKWIDATOR” 7b+, jest ona logicznym prostowaniem prawego filara. Na tej samej skale “SZALONY” poprowadził “SUPER FITZCARRALDO” 8a/8a+ jest to jak zapewnia autor tylko rozgrzewka przed “POLAMI DYNAMICZNYMI”.

Z OSTATNIEJ CHWILI
Dwa lata temu Mendoza czyli Tomasz Ręgwelski poprowadził na murze koło Sępiej Baszty (Kobylany) drogę o znaczącej nazwie “KRAKOWSKA DŹWIGNIA” 7b, do dzisiaj brak powtórzeń.

BĘDKOWSKA
W dolinie Będkowskiej na Łabajowej pojawiły się dwie nowe drogi “BĘDKOWSKI PIKUŚ” 7b+ Korczaka i “CADYK CYPEŁE” 7a+ poprowadzony przez Wojtka Kurtykę. Pewne rozczarowanie przyniosło ze sobą rozwiązanie problemu “PIKUSIA”, z zapowiadanego przechwytu 8a zostało tylko “marne” 7b+ no cóż szkoda. Na mało odwiedzanej skale Brandysowej A. Marcisz poprowadził drogę “ARIA DLA ATLETY” 7b.

BOLECHOWICKA
Dolina Bolechowicka zdaje się być w całości wyeksplorowana. “SUPER WARIANTY” 7b+ “DAWIDA” i “TANIEC STARCA” 7b+ Kurtyki najprawdopodobniej wyczerpują logiczne możliwości tworzenia nowych dróg. Powstała również nowa kombinacja na Abazym jest to połączenie dołu “TYTANÓW” ze “SKALNYMI SZTAFETAMI”, autorem “WARIACJI” 7c+ jest T.Reingwelski. Z ciekawszych powtórzeń na czoło wybija się bez wątpienia wyczyn Iwony Marcisz, pokonała ona bowiem najtrudniejszą drogę w tej dolinie “PRZYBYCIE TYTANÓW” 8a+, wzbogacając ją jednocześnie o nowy kilkumetrowy wariant (ominięcie okapiku z lewej strony), co według autora drogi nie wpływa na zmianę trudności, oczywiście nie trzeba dodawać, że było to pierwsze przejście kobiece. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Iwona pozostała samotna na arenie polskiego kobiecego wspinania, jej dotychczasowe rywalki przedłożyły bowiem życie prywatne nad ciężką i niewdzięczną rywalizację sportową. Natomiast Andrzej Marcisz powtórzył w stylu on-sight “TANIEC STARCA”.

KLUCZWODY
W Wierzchowiu na Polniku powstała nowa droga “SZALONEGO”, mowa tu oczywiście “PRZYBYCIU PAWIANÓW” 8b. Tak jak i stare Pawiany zostały z łatwością powtórzone przez Marcisza.

ŁASKAWIEC
Ta jedyna w swoim rodzaju skała będąca jednocześnie odrębnym rejonem skalnym pokryła się dość intensywną siatką nowych dróg, głownie za sprawą małżeństwa Marciszów i rodziny Góreckich. I tak “IMPERIUM KONTRATAKUJE” 7c+, “POWRÓT JEDI” 7b+/7c, “WOZY STRAŻACKIE” 8a, “RYDWANY DIRECT” 7c są dziełem A. Marcisza. Oraz droga Góreckich bez nazwy 7b (OS Marcisza).

PODZAMCZE
“Perła” polskich rejonów wspinaczki skałkowej zyskała kilka nowych dróg. “HEJ HOP” to wiecznie otwarty problem na Gołębniku, dolna część, czyli HEJ oferuje standardowe trudności 7b+, HOP to 7c, przechwyt łączący te dwie części polega na strzale z jednoczesnym wyskoczeniem ze stopni (na razie nikt nie zdygał). Na tej samej skale nieco z prawej powstały trzy drogi, mowa tu oczywiście o “KOPUŁKACH”. Całkiem prawe startujące z kominka to rozgrzewkowe 7a, niestety prostowanie do prawych i lewe nie są jeszcze poprowadzone. Na “ZAKONIKU” “KUCHAR” (który mimo potężnego poparcia “SZALONEGO” nie zostanie prezydentem) wytyczył drogę o oryginalnej nazwie “SAM GNÓJ” – nazwa tym razem doskonale pasuje do drogi. Przy okazji należy wspomnieć o, niesamowitym wyczynie kolegi Staszka Piecucha, który poprowadził on-sight prawą ryskę na tejże skale (bliżej nie określone źródła podają jakoby u podstawy tego wyczynu leżał zakład o kilka butelek piwa) BRAWO STASZEK. Na “WIELKIEJ CIMIE” Dariusz Sokołowski “ŁYSY” PODKOSIŁ Marciszowi prostowanie “MANDALI”, trudności drogi 8a. “MAŁA CIMA” wzbogaciła się o prostowanie do “KRAKOWSKIEGO SPLEENU” 7c autorstwa Staszka Piecucha. A. Marcisz i “JUHAS” powtórzyli ją w stylu flash. Na skałce “SUCHY POŁEĆ” Korczak zrobił drogę “KAFAR PONURY” 7b+. Kol. Renard obił niestety zbyt oszczędnie “OBLADI OBLADA” 7b mimo to zachęcamy do licznych powtórzeń.

Michałek

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum