Krótka historia poważnego wspinania w Anglii

admin sobota, 3 maja, 2014 With Brak komentarzy

Pierwsze trudne drogi dobrze ubezpieczone to stare hakówki w wapieniu: “THE PROW”E6/6b, “ORANGE SUNSHINE”, “THE VISON”, “CAVE ROUTE LEFT HAND”, “PIERRE POINT” wszystkie E6/6c=7c+. Pierwsze 8a to “MASTERCLASS” w Pen Trwyn zrobione przez Jerrego Moffata w 1983 roku, następnie poprowadził “REVELATION” 8a. W tym samym czasie powstaje “STATEMENT OF YOUTH” 8a, autorem jest bardzo młody (wtedy) Ben Moon. Wszystkie te drogi były prowadzone w stylu yoyo.

W połowie lat osiemdziesiątych wspinacze angielscy skoncentrowali się na skałach Yorkshire (Malham, Kilnsey i Gordale). John Dune najbardziej aktywny spośród nich poprowadził bardzo trudne drogi takie jak “RAINDOGS”, “ZOOLOOK”. Martin Atkinson uklasycznił starą drogę hakową “SUPERCOOL” i wycenił na E6/6c=8b (teraz 8a+). Droga ta jest uważana za najpiękniejszą w Angli. Ciągle aktywny John Dune wraz z Markiem Leach poruszają środowisko drogami: “CONTROVERSY” 8b+ (dawne “CRY FREEDOM”), “SUPER DIRETTISIME”E7/6c=8a+ (nie dawno zrobiona OS przez S.Nadina).

Pierwsze 8c brytyjskie to oczywiście Jerry Moffat i “LIQUID AMBER” w Pen Trwyn. A Ben Moon ubiegł w/w prowadząc na Raven Tor starą drogę Andy Pollitta (Pollitt dwa razy A0-wał na starcie). Jerry jako pierwszy przeszedł kluczowy odcinek lecz “Benek” w parę dni pózniej zdołał połączyć drogę w całość i poprowadzić, twierdzi on iż jest to prawdziwe 8c+.

Na podst. Vertical’a
Mysza

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum