24 marca 2025 11:54

Przyznano Kolosy za rok 2024

W dniach 21-23 marca odbyła się w Gdyni 27. edycja Kolosów – Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Super Kolosa za całokształt osiągnięć otrzymała Krystyna Palmowska.

Laureaci 27. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (fot. kolosy.pl)

***

Główna nagroda 27. edycji Kolosów, Super Kolos, trafiła do Krystyny Palmowskiej. Himalaistka została wyróżniona za całokształt górskich osiągnięć, w tym pierwsze kobiece wejście na Broad Peak (8047 m). Dwuosobowa wyprawa (Palmowska wspinała się z Anną Czerwińską) miała miejsce w 1983 roku.

Nagrodą Specjalną Kolosów jury wyróżniło dwie inne znakomite polskie himalaistki, Halinę Krüger-Syrokomską i Annę Okopińską, które 50 lat temu, 12 sierpnia 1975 roku, weszły na Gasherbrum II (8034 m). Były pierwszymi kobietami, które stanęły w samodzielnym kobiecym zespole na szczycie ośmiotysięcznika.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia (związane z górami) 27. edycji Kolosów

Alpinizm

Kolos w kategorii Alpinizm trafił do zespołu Michał Król, Mariusz Madej, Maciej Kimel za wytyczenie w stylu alpejskim 1300 metrowej drogi Butterfly Effect (M6, 6b) na Kyajo Ri (6187 m) w dolinie Khumbu w Nepalu.

Michał Król, Maciej Kimel i Mariusz Madej (fot. FB Polski Himalaizm Sportowy)

Michał Król, Maciej Kimel i Mariusz Madej (fot. FB Polski Himalaizm Sportowy)

Przyznano także trzy wyróżnienia. Pierwsze otrzymali Maks Parys, Robert Pallus i Paweł Zieliński za działalność na Lofotach, w tym otwarcie dwóch dróg, Australian Open (N7+, 360 m) na wschodniej ścianie Merraflestinden i The Lofoten Nose (N8, 180 m) na prawym ograniczeniu Helvetestinden, oraz powtórzenie ekstremalnej linii Freya (N8, 810 m) na północnej ścianie Vågakallen.

Drugie wyróżnienie jury przyznało Piotrowi Krzyżowskiemu za zdobycie w jednej akcji górskiej i w świetnym stylu dwóch ośmiotysięczników. 21 maja 2024 roku himalaista wszedł na Lhotse, dwa dni później, 23 maja, stanął na wierzchołku Mount Everestu. Działał bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia Szerpów.

Trzecie wyróżnienie w kategorii Alpinizm trafiło do zespołu młodych alpinistów, Jana Gurby, Macieja Książczyka i Patryka Kunca za pierwsze polskie klasyczne przejście Eternal Flame (ok. 7c+, 24 wyciągi, 650 m) na Nameless Trango Tower (podczas 22. Krakowskiego Festiwalu Górskiego zespół otrzymał Kraków Mountain Award)

Wyczyn

Kolosem w kategorii Wyczyn zagrodzono Dorotę Rasińską-Samoćko, pierwszą Polkę, która skompletowała Koronę Himalajów i Karakorum. Himalaistka działała ze wsparciem Szerpamów i korzystała z tlenu z butli.

Dorota Rasińska-Samoćko na szczycie Gasherbruma II (fot. arch. Dorota Rasińska-Samoćko)

Dorota Rasińska-Samoćko na szczycie Gasherbruma II (fot. arch. Dorota Rasińska-Samoćko)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira za wejście, bez wspierania się dodatkowym tlenem z butli i bez personalnego wsparcia Szerpów, na Makalu i Kanczendzongę, oraz zjazdy narciarskie Bartka z tych szczytów.

Colossus Award

Zdobywcą nagrody Colossus jest znakomity pilot i multimedalista szybowcowy Sebastian Kawa, który wraz z wraz Sebastianem Lampartem dokonał pierwszego w historii przelotu szybowcem nad K2.

Sebastian Kawa podczas lotu treningowego nad Aconcaguą (fot. Sebastian Kawa, Tomasz Kawa)

Sebastian Kawa podczas lotu treningowego nad Aconcaguą (fot. Sebastian Kawa, Tomasz Kawa)

Komplet nagród przyznanych podczas 27. edycji Kolosów TUTAJ.





  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum