„Tatry” (91) 1/2025 już w sprzedaży
Zimowy numer kwartalnika „Tatry” już w sprzedaży. Tematem najnowszego numeru są LUDZIE GÓR. Co to właściwie znaczy być człowiekiem gór? Na pytanie szukamy odpowiedzi wspólnie z wybranymi osobami – od taterników po filozofów.
***
W numerze:
- Antonina Sebesta, autorka książki „Etyka i ethos ludzi gór”, pisze: „Po lawinie wypadków, która miała miejsce w Himalajach w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w., nikt już nie chce być odpowiedzialny za nikogo”.
- Bartek Dobroch pytanie to stawia w wywiadzie trzem górskim autorytetom: himalaiście Januszowi Majerowi, wspinaczowi Bogusławowi Kowalskiemu oraz skialpinistce Magdalenie Derezińskiej-Osieckiej.
- Kinga Baranowska, jedna z czołowych himalaistek świata, dla której wspinaczka po Koronę Himalajów okazała się nie celem, a etapem w drodze ku zupełnie innym szczytom, opowiada o swoich wyborach Grzegorzowi Kapli.
- Przypominamy sylwetkę Tadeusza Łaukajtysa, bo to historia człowieka w swojej miłości do gór niepohamowanego. Na Dhaulagiri stracił 19 palców. Został mu jeden, u nogi. Ale powrót w góry był tylko kwestią czasu. Krótkiego.
- Próbujemy rozwikłać tajniki naszego myślenia o legendach gór. Dlaczego ten, który w nich ginie, zyskuje nieśmiertelną sławę? I czy naprawdę przyjaciela nie zostawia się, choćby był zamarzniętą bryłą lodu? Pytania te stawia Jacek Zięba-Jasiński w opowieści o dramacie Wincentego Birkenmajera i Stanisława Grońskiego, który rozegrał się na Galerii Gankowej w 1933 roku, ale swój epilog miał w masywie Mont Blanc w roku 1957.
Poza tym wiele innych tekstów i fotografii z różnych dziedzin.
- Kronika wypadków górskich z obydwu stron Tatr.
- Łukasz Kosut zabiera nas na skiturę w masyw Brestowej i Salatynów.
- Tekst Tomasza Nodzyńskiego „Trochę śmiesznie, trochę strasznie. Rzecz o górskich błędach”.
- Z Damianem Granowskim wybierzemy się na zimową wspinaczkę filarem Wielkiego Mięguszowieckiego Szczytu.
- Czy wiecie, że w Tatrach wciąż odnaleźć można nieznane gatunki? Zapraszamy do lektury tekstu, z którego dowiecie się, co takiego odnaleźli słowaccy przyrodnicy w Dolinie Suchej Sielnickiej.
- W numerze także wywiady, recenzje, felietony, a nawet przepis na alpejskie fondue, które przyrządza dla was wieloletni naczelny Marek Grocholski.
Kwartalnik znajdziecie w empikach i sklepach górskich w całej Polsce.
Kupicie go także tutaj: https://bit.ly/Tatry91.
źródło: Tatrzański Park Narodowy