Krakowski Festiwal Górski – wątki skalne

22. edycja KFG zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższy weekend (7-8 grudnia) Centrum Kongresowe ICE Kraków zawiruje od kolorowych czapek, puchówek i wszelakich odmian dyscyplin górskich. Wśród nich nasza królowa – wspinaczka skalna – zajmuje szczególne miejsce. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze wątki festiwalowe dotyczące właśnie niej.

Wspinanie skalne mamy we krwi. Krakowski Festiwal Górski (fot. „Andrea an unpaved route”  / Jeremy Bernard)

***

Spotkania – sobota

  • 13.30-14.00 (S1) „Nowe, polskie drogi na Lofotach”

Na rozgrzewkę super-szorstkie granity Lofotów. Na głównej scenie festiwalowej wystąpi Paweł Zieliński, który opowie o nowych polskich drogach wspinaczkowych, jakie udało mu się otworzyć wraz z kolegami Robertem Pallusem i Maksem Parysem (news).

  • 14.10 – 14.40 (S1) „Ethernal Flame na Nameless Trango Tower”

Jasiek Gurba, Patryk Kunc i Maciek Książczyk opowiedzą o swoim rzadkim klasycznym przejściu tej fenomenalnej drogi na Trango Tower.

  • 19.10-20.00 (S1) „Mistrzynie”

Choć nie ma tu może wątku skalnego, temat jest jak najbardziej sportowy i może zainteresować zarówno zawodników, jak i ambitnych wspinaczy skalnych. Jak dojść do mistrzowskiego poziomu w sporcie? Z jakimi wyzwaniami trzeba się mierzyć? Jak trudna to droga? Opowiedzą o tym dwie wybitne postaci – mistrzynie w swoich (jakże odmiennych) dziedzinach na światowym poziomie. Z Aleksandrą Mirosław i Justyną Kowalczyk-Tekieli porozmawia na festiwalowej scenie Joanna Sakowicz-Kostecka.

  • 15.30-16.30 (S2) „Wings Underfoot”

W ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego będziemy mieli okazję obejrzeć film „Wings Underfoot”, a po projekcji spotkać się z Aleksandrą Taistrą, od lat niesłychanie aktywną wspinaczką, która obuwie o swoich projektach – w tym również o tych ostatnich, mrożących krew w żyłach. Ola spełnia się bowiem od niedawna w nowej dziedzinie – wspinaniu wielowyciągowym free solo.

Ola Taistra na „Genius” – najtrudniejszy wyciąg 8a+ Sardynia (fot. Philipp Klein)

  • 15.15-16.15 (S4B) „TOPOmania, czyli jak powstają przewodniki po Tatrach”

SAKWA zaprasza: z Jakubem Radziejowski, Wadimem Jabłońskim oraz Damianem Granowskim o Tatrach i opisywaniu ich topografii porozmawia Michał Czech.

  • 16.30-17.45 (S4B) „Bezpieczeństwo na ściankach”

W rozmowie wezmą udział m.in.: Bogusław Kowalski, Paweł Grochowalski (Avatar), Paweł Kucharczyk (Chwyciarnia w PreZero Arena Gliwice), Anna Winczakiewicz (prawniczka). Poruszać będą ważne wątki współczesnej codzienności wspinaczkowej – licznych i obleganych obiektów treningowych oraz ryzyka, jakie wiąże się ze wspinaniem na panelu.

Spotkania – niedziela

  • 10.00-10.20 (S1) „Action Directe”

Niedzielny poranek rozpocznie się od relacji Michała Korbana, który w ostatnich dniach września tego roku przeszedł słynne Action Directe 9a. Michał jest dopiero trzecim Polakiem, który zaliczył legendarny sprawdzian wspinaczkowy autorstwa Wolfganga Güllicha.

  • 10.30-11.00 (S1) „Rekordy na Matterhornie”

Wysokie tętno na głównej scenie festiwalowej podtrzyma później Filip Babicz, który opowie o swoich rekordowych przejściach grani Matterhornu.

  • 11.45-13.30 (S2) „Silniejszy”

W ramach Międzynarodowego i Polskiego Konkursu Filmowego obejrzymy film „Silniejszy”, a po projekcji będziemy mieli okazję spotkać się z jego bohaterem Maciejem „Pastorem” Kuberą, który życiowy kryzys próbuje zamienić w drugą szansą i wyrusza w pełną przygód podróż, by poprowadzić drogę o nazwie Andromeda na greckiej wyspie Kalymnos. To również spotkanie z reżyserem filmu Marcinem Jamkowskim.

  • 11.15-12.15 „Parawspinaczka w Polsce – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy”
W dyskusji wezmą udział Anna Jasiewicz (sight-guide) oraz wspinacze z niepełnosprawnościami: Agnieszka Kwolek, Jadwiga Gąsienica-Chmiel, Barter Szyszkowski. Prowadzenie: Anna Radziejowska – pełnomocniczka Zarządu PZA ds. Parawspinaczki.
  • 13.45-14.45 (S4B) „Wspinanie sportowe, zawody w Krakowie. Historia i współczesność”

Rozmowa z Andrzejem Marciszem, Piotrem Korczakiem, Maćkiem Oczko, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Wiktor

  • 15.00-16.00 (S4B) „Mariacki Walczyk”

Wspominamy Rika Malczyka. W rozmowie wezmą udział Krzysztof Baran, Mariusz Biedrzycki, Marcin Gąsienica-Kotelnicki, Dawid Woźniak, Andrzej Mirek.

  • 16.15-17.00 (S4B) „Young power, czyli o juniorskim wspinaniu w Polsce”

Za wisienkę na torcie niniejszego zestawiania atrakcji KFG można uznać rozmowę z najmłodszymi. Andrzej Mecherzyński-Wiktor porozmawia o wspinaniu juniorów z Michałem Korbanem, Melanią Smoczyńską oraz Mateuszem Haładajem.

Filmy – wspinanie skalne na KFG

ANDREA AN UPAVED ROUTE

Nina Caprez, jedna z najlepiej wspinających się kobiet na świecie, wyrusza w ekscytującą podróż do Maroka. Towarzyszą jej życiowy partner Jérémy Bernard, fotograf sportów ekstremalnych, i córka Lii. Po drodze spotykają lokalnych wspinaczy, poznają miejscową kulturę i obyczaje. Podróż oraz niespodziewane wydarzenia wyzwalają emocje, radości i lęki. Witamy na pokładzie wyprawy poza utartymi szlakami!

CLIMBING BLIND II

Pamiętacie „Climbing Blind”? Jego bohaterem był niewidomy wspinacz Jesse Dufton, który z pomocą partnerki Molly wspiął się na ikoniczną iglicę Old Man of Hoy. Od tamtego wydarzenia minęło kilka lat, a Jesse nadal realizuje się we wspinaniu. W tym sezonie postanowił zaatakować w stylu OS drogę E3, jego wybór padł na „El Matador” na Devil’s Tower w Wyoming. „Climbing Blind II” to inspirujący dokument o sile ducha i wytrwałości.

Kadr z filmu Climbing Blind II

CLIMBING FOR GOLD

Krótki dokument o wspinaczu z niepełnosprawnością Fré Leysie i jego determinacji, by zwyciężyć w mistrzostwach świata w Salt Lake City w 2023 roku.

CLIMBING NEVER DIE – REEL ROCK 18

Czy w czasie wojny jest miejsce na wspinanie? Czy sportowa pasja pomaga utrzymać równowagę w życiu? Matt Groom, dziennikarz sportowy, odbywa podróż w głąb ogarniętej wojną Ukrainy. Dociera do społeczności, którą spaja wspinaczka oraz patriotyzm, i poznaje ludzi próbujących ocalić swój system wartości w obliczu wojny.

DESATKOWY KRAL

Świetny słowacki wspinacz Jozef Krištoffy podejmuje udaną próbę uklasycznienia hakówki uważanej za najtrudniejszą w Tatrach (A5) – „Hazard”. Po przejściu ocenia trudności drogi na X. Kamera śledzi zmagania Jozefa z tą ekstremalną wspinaczką.

Jozef Krištoffy – kadr z filmu DESATKOWY KRAL

DEVELOPING- SACHI AMMA

Świetny japoński wspinacz Sachi Amma, były mistrz zawodniczego świata, tym razem mierzy się z ambitnym wyzwaniem w skałach. Wybiera się w egzotyczną podróż na wyspę Shōdoshima.

PRZESTRZEŃ

Inspirujący obraz o sile pasji, motywacji i pokonywaniu przeszkód. Główna bohaterka, Alicja, jest osobą niewidomą. Udowadnia, że w życiu wszystko jest możliwe. Jej sukcesy we wspinaczce skalnej stają się źródłem motywacji dla całego środowiska. Film rozgrywa się na tle malowniczych sycylijskich skał, które dodają głębi tej pięknej opowieści.

IAN

Kronika niesamowitej podróży Iana Elliotta, 72-letniego australijskiego wspinacza. Wspinanie odkrył dopiero po pięćdziesiątce, a swoją najtrudniejszą drogę, o wycenie 28 (7c/5.12d), zrobił tuż przed 70. urodzinami. Jego historia to wyraz pasji i marzeń, które można spełniać nie bacząc na wiek. Potężna dawka inspiracji!

Plakat filmu IAN

DROPPING MOLLY

Szalona podróż Molly Mitchell, której celem jest pokonanie „Crank-it”, ryzykownej drogi w Kolorado. Po ciężkim upadku w trakcie wspinania, w skutek którego złamała kręgosłup, mierzy się z kryzysem psychicznym. Z czasem odzyskuje wiarę w siebie. „Dropping Molly” to niezwykle wzruszający, zabawny i podnoszący na duchu dokument.

FOND OF FONT / BLEAU DANS LA PEAU

Aby uczcić 70. rocznicę wytyczenia pierwszego 7A w Fontainebleau, Seb Berthe i Hugo Parmentier postawili przed sobą nie lada wyzwanie: pokonanie stu bulderów 7A w ciągu jednego dnia, przemieszczając się pomiędzy rejonami na rowerze lub pieszo. Ponad osiemdziesięciokilometrowa podróż przez magiczny las i przy okazji niezwykły wyczyn! Smaku dodaje poetycka reżyseria Jérôme’a Tanona.

FOND OF FONT / BLEAU DANS LA PEAU

NOSE JOB

Alex Waterhouse i Billy Ridal niedawno zakończyli zawodniczą karierę. Teraz próbują wykorzystać zdobyte na panelu umiejętności w skałach. Nie mając prawie żadnego doświadczenia w tradowej wspinaczce, postanawiają zostać pierwszymi Brytyjczykami, którzy dokonają klasycznego przejścia słynnej drogi The Nose na ścianie El Capitan w Yosemite. W filmie wystąpują legendy wspinania – Lynn Hill, Hans Florine i Leo Houlding.

WALLS ON SILKROAD

Wybitny wspinacz Stefan Glowacz w towarzystwie dwóch przyjaciół przemierza (ciężarówką przerobioną na vana) tereny Turcji, Iranu i Tadżykistanu z zamiarem otwarcia nowych dróg w odległych i nieznanych rejonach górskich. „Walls on Silkroad” to wspinaczkowych film drogi, który zachwyca wspaniałymi krajobrazami i trzymającą w napięciu narracją.

Plakat WALLS ON SILKROAD

WOMEN WARRIORS

W „Maloca” (Domu Myśli), u podnóża skały, siedem kobiet gromadzi się wokół ogniska. Alejandra, moderatorka, nadaje ton: „Mamy różne ścieżki i historie. Dziś dzielimy się swoimi doświadczeniami. Krąg rozmów to bezpieczna przestrzeń, w której ogień jest inspiracją dla odwagi. Przez co przeszłyśmy?” Podążamy śladami ich osiągnięć: pierwszych kobiecych przejść trudnych dróg sportowych, zdobywania pięciotysięczników i solowych przejść tradowych. Bohaterki snują opowieści o walce i wewnętrznej przemianie. Konfrontują się ze skrywanymi tajemnicami i bólem, jednocześnie dając wyraz solidarności i wielkiej siły.

JAMROCK: THE BIRTH OF JAMAICAN ROCK CLIMBING

Opowieść o podróży Kaia Lightnera na Jamajkę. Ten utalentowany wspinacz i założyciel organizacji „Climb for Change” rzuca wyzwanie stereotypom związanym ze wspinaniem – jako sportem zdominowanym przez białych. Chce zbudować ściankę wspinaczkową na kultowym Stadionie Narodowym, która ma być nie tylko zwykłym obiektem sportowym, ale także symbolem siły Jamajczyków. Dokument oddaje ducha jedności i wytrwałości, pokazując jak Kai i jego zespół pokonują przeszkody, tworzą więzi i finalnie inspirują naród do zdobywania „nowych szczytów”.

Kadr z filmu JAMROCK: THE BIRTH OF JAMAICAN ROCK CLIMBING

Spis wszystkich filmów 22. KFG znajdziecie TUTAJ.

Warsztaty wspinaczkowe na KFG 2024

Wśród najważniejszych warsztatów związanych stricte ze wspinaniem skalnym polecamy przede wszystkim trzy wydarzenia, które odbędą się w sobotę w sali warsztatowej S3B:

  • 13.30-14.45  – „Co się dzieje na stanowisku” – Bogusław Kowalski i Maciek Ciesielski / PETZL / 5+ Szkoła Górska
  • 15.00-16.00 – „Bezpieczeństwo na ściankach” – Bogusław Kowalski
  • 17.30-18.30 – „Dwie pułapki, czyli między nauką treningową a sztuką wspinania” – Marcin Kopciński, Andrzej Mecherzyński-Wiktor / Akademia Wspinania

Bogusław Kowalski i Maciek Ciesielski / PETZL / 5+ Szkoła Górska podczas warsztatów wspinaczkowych w zeszłym roku na KFG (fot. Adam Kokot)

W niedzielę o godzinie 15:00 w Strefie Szkoleń, organizowanej przez markę Petzl, odbędzie się dodatkowo szkolenie z „Sposoby pokonywania ekspozycji z dziećmi” (prowadzenie Maciej Ciesielski, Bogusław Kowalski).

Uwaga, premiera!

Przez cały czas trwania festiwalu w strefie kiermaszu (dostępnej za darmo) na stoisku Księgarni Wspinanie.pl, obok aktualnych przewodników wspinaczkowych ( w tym najnowszej „Jury Północnej”) i innych pozycji literatury górskiej dostępna będzie nowość – Biblia Wspinania. To kompendium wiedzy na temat treningu technicznego, fizycznego i mentalnego we wspinaczce autorstwa Martina Mobråtena i Stiana Christophersena może okazać się pomocne zarówno dla wspinaczy początkujących, jak i zaawansowanych, a także świetnym pomysłem na prezent.

„Biblia Wspinania”, 2024

„Biblia Wspinania”, 2024

Program, informacje o biletach, gościach i filmach 22. KFG znajdziecie na:

Informacja organizatora





  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum