KFG 2024 – krótki przewodnik po najważniejszych punktach programu
22. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się już w najbliższy weekend (7-8 grudnia) w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zapraszamy pasjonatów gór i wspinaczy – jeśli jeszcze nie wiecie co i jak, oto krótki przewodnik po najważniejszych punktach programu.
***
Ponad 25 godzin projekcji filmowych
Krakowski Festiwal górski słynie z doskonałej selekcji filmów wspinaczkowych, górskich i około górskich. W tym roku na dużym ekranie i z profesjonalnym tłumaczeniem (napisami) będziemy mogli obejrzeć ponad 40 filmów, biorących udział w dwóch konkursach. Jury w szacownym i międzynarodowym składzie wybierze spośród nich kilka najlepszych (w swoich kategoriach), a także przyzna filmowe Grand Prix. Ulubioną nagrodę twórców przyzna również publiczność – każdy z widzów będzie miał okazję oddać swój głos.
Filmy będą również dostępne od zakończenia festiwalu do końca grudnia (z drobnymi wyjątkami) na platformie VOD (Playkrakow.com) dla posiadaczy karnetów FULL oraz karnetów VOD.
Wśród najciekawszych pozycji i premier na szczególną uwagę zasługują: Everest Revsited 1924-2024, Climbing Blind II, Le Cavalier Sans Tête, Meru. The Ascent of Goldfish, Nose Job, Of a Lifetime, Painting the Mountains czy Wanda Rutkiewicz. Ostatnia Wyprawa.
Pełną listę filmów 22. KFG znajdziecie TUTAJ.
Reinhold Messner i pozostali goście
Krakowski Festiwal Górski od ponad 20 lat przyciąga sławy ze świata gór i wspinania. Tym razem będziemy gościć postać najwyższego kalibru, człowieka, o którym bez zająknięcia możemy powiedzieć – legenda. Spotkanie z Reinholdem Messnerem odbędzie się na głównej sali w sobotę o godzinie 20:15. Wcześniej Messner otrzyma również Kraków Mountain Award Lifetime Achievement (18:30).
Wśród gwiazd zagranicznych fanów mocnego wspinania w górach zainteresują również postaci takie jak: John Porter, Charles Dubouloz i Mathieu Maynadier.
Polskie grono ludzi gór na 22. KFG będzie liczne i wyjątkowo barwne. Od najmłodszych harpaganów po stare wygi, od krótkich spięć najwyższej klasy po wielodniowe epopeje, od czasówek po bigwall. W tym miejscu wspomnijmy tylko krótko o kilku z nich: Aleksandra Mirosław, Piotr Krzyżowski, Małgorzata Jurewicz i Józek Soszyński czy Bartek Ziemski.
Pełna listę gości znajdziecie TUTAJ.
KFG to nie tylko filmy i goście, to również najciekawsze spotkania
Dyskusje są tętniącym sercem środowiska górskiego. Nieraz kontrowersyjne tematy budzą emocje, rozmowom nie ma końca. Z festiwalowej sceny często przenoszą się w kuluary, a nieraz żyją własnym życiem jeszcze przez kilka dni. Tak będzie z pewnością i tym razem – wśród najważniejszych spotkań tego typu warto zwrócić uwagę na:
- „Everest współcześnie – co straciliśmy?” w rozmowie udział wezmą Piotr Krzyżowski, Mateusz Waligóra, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, prowadzenie Bartek Dobroch.
- „Mistrzynie” rozmowa z Aleksandrą Mirosław i Justyną Kowalczyk-Tekieli, prowadzenie Joanna Sakowicz-Kostecka
- SAKWA zaprasza: „TOPOmania, czyli jak powstają przewodniki po Tatrach” – rozmowa z Jakubem Radziejowski, Wadimem Jabłońskim oraz Damianem Granowskim, prowadzenie Michał Czech.
- „Bezpieczeństwo na ściankach” – w rozmowie wezmą udział m.in.: Bogusław Kowalski, Paweł Grochowalski (Avatar), Paweł Kucharczyk (Chwyciarnia w PreZero Arena Gliwice), Anna Winczakiewicz (prawniczka).
- „Sport górski jest (również) kobietą” – Karolina Ośka, Agnieszka Szrek-Burczyk, Monika Strojny, Anna Radziejowska, prowadzenie Beata Słama – pod patronatem PZA.
- „Mariacki Walczyk” – wspominamy Rika Malczyka – Krzysztof Baran, Mariusz Biedrzycki, Marcin Gąsienica-Kotelnicki, Dawid Woźniak, Andrzej Mirek.
Pełny program festiwalu, a w nim wszystkie pokazy, prelekcje, spotkania i dyskusje, znajdziecie TUTAJ.
Solidna dawka wiedzy – warsztaty KFG
Od zarania działaności misją krakowskiego festiwalu jest nie tylko jednoczenie polskiego środowiska górskiego i wspinaczkowego, ale także edukacja i szerzenie dobrych praktyk w górach. Za KFG stoją certyfikowani przewodnicy i instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem – najlepsi z najlepszych. Jak co roku czekają na Was gotowi, by dzielić się swoją wiedzą dla wspólnego dobra – abyśmy wszyscy mogli cieszyć się sportem, skałami i górami jak najdłużej i bez niepotrzebnych, przykrych przeżyć.
Wśród najciekawszych warsztatów i szkoleń na szczególną uwagę zasługują:
- PETZL / 5+ Szkoła Górska: „Co się dzieje na stanowisku” – Bogusław Kowalski i Maciek Ciesielski
- „Bezpieczeństwo na ściankach” – Bogusław Kowalski.
- Akademia Wspinania: „Dwie pułapki, czyli między nauką treningową a sztuką wspinania” – Marcin Kopciński, Andrzej Mecherzyński-Wiktor.
- Jakub Radziejowski – „Łatwe góry, czyli jak nie wchodzić na Mont Blanc i Matterhorn”.
- Marcin Rutkowski, przewodnik wysokogórski PSPW/IVBV – „Praktyka poruszania się po lodowcach alpejskich”
- „Niebezpieczne miejsca na tatrzańskich żelaznych perciach” – Andrzej Marcisz.
- „Początki zimy w Tatrach. Porady i polecane drogi wspinaczkowe” – Damian Granowski.
- PETZL / 5+ Szkoła Górska: „Przygotowanie do wspinaczki zimowej” – Bogusław Kowalski i Maciej Ciesielski
- Montura: Andrzej Mikler i Marcin Golonka – „Skitury na dalekiej Północy”.
Pełną listę warsztatów znajdziecie w programie – TUTAJ.
KFG – darmowe opcje
Wejście na teren KFG jest darmowe, a zatem bez najmniejszego problemu można pokręcić się po kiermaszu odzieży i sprzętu, wybrać prezenty dla najbliższych, odwiedzić stoiska specjalistyczne (GOPR, Petzl, księgarnia Wspinanie.pl, LYO), pogadać ze znajomymi, a także wziąć udział w kilku darmowych szkoleniach organizowanych w ramach Strefy Szkoleń na F0:
- „Pierwsza pomoc w górach – warsztaty dla dorosłych” – Fundacja GOPR.
- „Pierwsza pomoc w górach – warsztaty dla dzieci” – Fundacja GOPR.
- „Snow Safety Cards – Gra karciana o tematyce lawinowej” – Jakub Hornowski, 5+ Szkoła Górska.
- „Zarządzanie ryzykiem w zagrożeniu lawinowym” – Jakub Hornowski, 5+ Szkoła Górska.
- „Nawigacja” – Fundacja GOPR.
- „Ratuj się na lodowcu – wyciąganie ze szczelin” – Maciej Ciesielski, Bogusław Kowalski – PETZL.
- „Pakowanie plecaka – złote sposoby przewodnickie” – Sławomir Szlagowski, Maciej Ciesielski – 5+ Szkoła Górska
- „Psy ratownicze GOPR” – Fundacja GOPR.
- „Sposoby pokonywania ekspozycji z dziećmi” – Maciej Ciesielski, Bogusław Kowalski – PETZL.
Ponadto w strefie relaksacyjnej organizowanej przez markę LYO FOOD (F1) będzie można wziąć udział w kilku prowadzonych na luzie spotkaniach:
- Spotkanie z Krzysztofem Wielickim.
- „Eternal Flame”, Jasiek Gurba, Patryk Kunc i Maciek Książczyk.
- Mathieu Maynadier (plus degustacja jego autorskiego dania Mash&Cheese).
Podczas KFG będzie można również skorzystać z oferty Księgarni Wspinanie.pl – na miejscu będą dostępne wszystkie aktualnie dostępne przewodniki wspinaczkowe („Jura Północna”, „Kotlina kłodzka”), a także kompendium wiedzy o treningu wspinaczkowym „Biblia wspinania”.
Zapraszamy!