Pierwsze 9a+ w Bułgarii. Nikolay Rusev otwiera „Kuche Marka”
Jest i pierwsze 9a+ w Bułgarii. Na tyle wycenił swoją drogę Nikolay Rusev. Nowość powstała w jednym z topowych rejonów w kraju – tuż za rogiem jaskini Prohodna (słynne „Oczy Boga”), znajdującej się niedaleko wsi Karłukowo.
***
Kuche Marka, tak nazywa się najtrudniejsza na dziś sportowa droga w Bułgarii. Więcej o jej charakterze Rusev napisze pewnie w najbliższych dniach. Na filmiku (poniżej) widać, że trzeba porządnie zapiąć w przewieszeniu. Wiadomo też, że to jedna z trzech linii obitych przed dwoma laty w niewielkim sektorze sąsiadującym z Prohodną. Nikolay zainteresował się, jak mówi – „najłatwiejszym z projektów”. W 2022 roku udało mu się skompletować ruchy, w kolejnym sezonie spędził na drodze około dwóch miesięcy (mimo fatalnych warunków był blisko sukcesu).
Jedno z kluczowych miejsc, próba z końca ubiegłego roku:
O najtrudniejszej drodze w kraju Rusev napisał:
Szalona linia i szalony proces. Jestem przeszczęśliwy, że zrobiłem pierwsze 9a+ w Bułgarii. Kiedy wstawiłem się w projekt wiedziałem, że jest trudniejszy niż 9a. Wycena nie była już jednak istotna, ponieważ zależało mi na tym, by poprowadzić tę właśnie drogę. Nie żadną inną 9a+, tylko właśnie tę.
Jeśli wycena się potwierdzi, Kuche Marka będzie nie tylko najmocniejszym krajowym ekstremem, ale też najtrudniejszą drogą w kapowniku Bułgara. 18-letniego Ruseva możecie kojarzyć głównie z panelowych startów. W tym roku zajął na mistrzostwach Europy w Villars 7. miejsce w dwuboju. A na naszym rodzimym podwórku zwyciężył w Mood Masters 2024.
***
Od powstania pierwszego 9a w Bułgarii minęło ponad dziewięć lat. Latem 2015 roku w jaskini Prohodna Iwajło „Fazata” Radkov otworzył Napred i Nagore. Więcej o tym przejściu pisaliśmy TUTAJ.
A o wspinaczkowych atrakcjach Bułgarii, nie tylko Prohodnej, przeczytacie w cyklu „Topowe rejony skalne”.
CIESZ SIĘ WSPINANIEM, CIESZ SIĘ CZYTANIEM
Mamy nadzieję, że ten tekst Ci się spodobał, że Cię zainspirował, zaciekawił, dostarczył Ci informacji. Jeśli tak to zachęcamy Cię do wsparcia serwisu. Dzięki Tobie będziemy mogli działać jeszcze lepiej. Wielkie dzięki! Do zobaczenia na ściance albo w skałach.
REKLAMA
