5 listopada 2024 21:49

22. Krakowski Festiwal Górski w pigułce

KFG 2024 – co, gdzie, kiedy? 22. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2024 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jak co roku w programie wiele atrakcji, między innymi spotkania z ciekawymi postaciami ze świata gór i wspinania, pokazy filmów, dyskusje, warsztaty i kiermasz sprzętu. Gościem specjalnym tegorocznej edycji KFG będzie Reinhold Messner. Zapraszamy!

***

KFG 2024 w skrócie

  • kiedy: 7-8 grudnia 2024,
  • gdzie: Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17,
  • goście, m.in.: Reinhold Messner, John Porter, Mathiew Maynadier, Charles Dubouloz, Aleksandra Mirosław, Justyna Kowalczyk, Piotr Krzyżowski, Bartek Ziemski, Oswald Rodrigo Pereira, Jasiek Gurba, Paweł Zieliński, Dorota Rasińska-Samoćko, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy,
  • 100-lecie wyprawy na Mount Everest Mallory’ego i Irvina,
  • Międzynarodowy Konkurs Filmowy – ok. 40 filmów, ponad 25 godzin projekcji,
  • Polski Konkurs Filmowy,
  • warsztaty wspinaczkowe i z bezpieczeństwa w górach,
  • kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej,
  • karnety na KFG są już dostępne: https://kfg.pl/22-kfg/bilety/

Goście zagraniczni

Reinhold Messner to człowiek, którego ludziom gór z pewnością przedstawiać nie trzeba. Był wybitnym wspinaczem, wielokrotnie przesuwającym granice możliwości – w skale, w lodzie i w śniegu – pierwszym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, prekursorem stylu alpejskiego i wejść na ośmiotysięczniki bez butli z tlenem (jako pierwszy zdobył w ten sposób Everest). Jako pierwszy udowodnił też, że skala wspinaczkowa nie jest zamknięta od góry – wprowadził VII stopień trudności.

Reinhold Messner (fot. Ronny Kiaulehn)

Na scenie Krakowskiego Festiwalu Górskiego wystąpi również John Porter, wybitny alpinista i pisarz, autor książki Przeżyć dzień jak tygrys, portretu jego przyjaciela Alexa MacIntyre’a, jednego z orędowników stylu alpejskiego w górach wysokich. Porter podczas swoich licznych ekspedycji wspinał się również między innymi z Wojtkiem Kurtyką i Chrisem Boningtonem. Na KFG opowie o wyprawie pod kierownictwem Andrzeja Zawady w góry Afganistanu w 1977 roku, nielegalnej przeprawie przez azjatyckie republiki ZSRR i ekstremalnie trudnej i niebezpiecznej wspinaczce 2200-metrową północno-wschodnią ścianą Kohe Bandaka (pierwsze wejście: Wojciech Kurtyka, John Porter i Alex Mac Intyre).

Charles Dubouloz to alpinista młodszego pokolenia, który aktualnie wyznacza trendy w górach najwyższych. Wiosną tego roku, wspólnie z Symonem Welfringerem, wytyczył w stylu alpejskim nową drogę na Hungchi (7029 m) w Himalajach Nepalu. W efekcie trzydniowej wspinaczki powstała licząca 1700 metrów Le Cavalier Sans Tête. Podczas festiwalu zobaczymy również film z tej wyprawy i porozmawiamy o niej z naszym gościem.

Z kolei Mathieu Mayndier wystąpi na deskach KFG przy okazji projekcji filmowej relacji z doskonałego przejścia południowej ściany Meru South (6660 m). Zespół w składzie Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl wytyczył wtedy nową i ambitną drogę Goldfish (M6+ A1).

Goście polscy

Reprezentantów polskiego środowiska wspinaczkowego, jak zawsze na KFG, będzie wielu.

Złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław opowie o sporcie kobiet i drodze do mistrzostwa, a towarzyszyć na scenie będzie jej nie kto inny jak mistrzyni w innej dziedzinie, Justyna Kowalczyk. Aleksandra Taistra zaprezentuje film z przejścia drogi Genius (8b, 300 m) na Monte Ginirrcu na Sardynii. Z kolei Dorota Rasińska-Samoćko wystąpi przed publicznością w roli pierwszej polskiej zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum.

Rozmaicie prezentuje się również męska część gości KFG. Piotr Krzyżowski opowie o swoich wybitnych wyczynach w minionym sezonie – samodzielnym wejściu na Lhotse i Everest bez korzystania z butli z tlenem. Piotr jest dopiero drugim Polakiem, który zdobył najwyższą górę Ziemi bez wspomagania tlenem. Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira opowiedzą o kolejnej części swojego projektu Mad Ski, w ramach którego w tym sezonie zdobyli Makalu i Kanczendzongę (Bartek zjeżdżał na nartach). Jasiek Gurba, Patryk Kunc i Maciek Książczyk zrelacjonują klasyczne przejście słynnej Eternal Flame (około 7c+, 24 wyciągi, 650 m).  Z kolei Filip Babicz pokonał w tym roku cztery wymagające granie Matterhornu w rekordowym czasie niespełna 8 godzin – i o tym opowie na festiwalowej scenie. Tymczasem Paweł Zieliński zda relację ze wspinaczkowej eksploracją Lofotów.

Filmy KFG 2024

Tradycyjnie na KFG nie zabraknie dobrego górskiego kina. W konkursie zwycięzców wyłoni szacowne, międzynarodowe jury, ale i widzowie będą mieli okazję dać wyraz swoim emocjom, przyznając nagrodę publiczności. W ramach konkursów zobaczymy ok. 40 filmów (ponad 25 godzin projekcji), na wielkim ekranie i z profesjonalnie tłumaczonymi napisami. Pełną listę filmów (również polskich) udostępnimy w najbliższych tygodniach.

100-lecie wyprawy na Mount Everest

Z okazji 100-lecia wyprawy na Mount Everest, podczas której zaginęli dwaj wybitni Brytyjczycy, 37-letni George Mallory i 22-letni Andrew Irivine, przygotowaliśmy kilka wydarzeń specjalnych.

Leszek Cichy i Piotr Korczak poprowadzą prelekcję na temat tej legendarnej wspinaczki i przedstawią możliwe scenariusze jej ostatniej fazy. Bowiem pytanie „czy weszli?” od 100 lat wisi w powietrzu…

A czy kiedyś było lepiej? O zmianach, komercji i współczesnym himalaizmie porozmawiają między innymi Piotr Krzyżowski, Krzysztof Wielicki i Mateusz Waligóra. Dyskusję poprowadzi Bartek Dobroch.

Warsztaty

Bardzo ważnym wątkiem i misją Krakowskiego Festiwalu Górskiego jest szerzenie wiedzy i dobrych praktyk w górach. Dlatego podczas zbliżającej się edycji, każdy z uczestników KFG będzie miał okazję wziąć udział w wybranych warsztatach: od technik wspinaczkowych, przez operacje linowe, po bezpieczeństwo w górach śnieżnych (również na nartach).

Wydarzenia towarzyszące KFG 2024

Jak co roku na uczestników festiwali czeka moc wrażeń i atrakcji dodatkowych, takich jak kiermasz sprzętu, wystawy, spotkania z literaturą górską, zawody wspinaczkowe i imprezy. Do rozpoczęcia KFG jeszcze chwila, ale już teraz obserwujcie profil wydarzenia na Facebooku, gdzie regularnie będą pojawiały się nowe informacje.

Karnety już w sprzedaży!





  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum