Adam Ondra powtarza tatrzańską „Coronę” XI-
Adam Ondra odwiedził Tatry Słowackie i przeszedł najtrudniejszą tatrzańską drogę. Mowa o Coronie na Jastrzębiej Turni.

***
Autorem drogi jest Jozef Krištoffy. Coróna biegnie na wschodniej ścianie Jastrzębiej Turni, obok Jet Stream X-/X. Jozef wypatrzył linię, gdy w 2012 roku dokonywał pierwszego powtórzenia klasycznego Jet Stream. A prowadzenie zrealizował w 2016 roku, patrz Corona XI-, szczegóły najtrudniejszej drogi Tatr.
Corona to wyjątkowa linia. Do jej przejścia wymagane jest nie tylko właściwe przygotowanie fizyczne, ale i psycha. Droga ma charakter tradowy i otrzymała wycenę E3+ w skali Jaspera. Na kluczowym ok. 40-metrowym wyciągu są tylko cztery spity, resztę asekuracji trzeba dodać samemu.
Jako pierwszy Coronę powtórzył w 2018 roku Łukasz Dudek, następnie w 2020 roku przeszli ją Jakub Kováčik i Tomáš Buček.

Adam wspinał się na Coronę w towarzystwie samego autora drogi, który tak relacjonuje ten dzień (24 września):
Jestem niezwykle szczęśliwy, że spędziliśmy wspaniały dzień razem z Adamem i jego zespołem. Rano wiał silny „patagoński” wiatr, za to tarcie podczas wspinaczki było idealne, Adam przeszedł Coronę RP już w drugiej próbie, z tym, że podczas wspinaczki musiał zakładać asekurację na drugim wyciągu, gdyż na całej długości 45 metrów znajdują się tylko 4 spity.
Jednak tym, co mnie jako autora cieszy najbardziej, jest to, że wrażenia Adama po wspinaniu na tę piękną, nieco przewieszoną, pomarańczowo-białą granitową płytę przekroczyły jego pierwotne oczekiwania i naprawdę podobała mu się ta droga. Jednocześnie cieszę się, że potwierdził wycenę na poziomie 10+/11-.
Adam był na Coronie ze swoją ekipą filmową, więc możemy się spodziewać, że niedługo to przejście będziemy mogli obejrzeć całkiem z bliska :).
***
Koróna to pierwsza droga o wycenie XI- w Tatrach. Techniczne trudności w okolicach X zaproponowano na:
- Ministrancie (Opętanie X),
- Mnichu (Misterium nieprawości X- oraz trudniejszej kombinacji Misterium nieprawości extension X-),
- na Kościelcu (Proszę się wspinać)
- na Jastrzębiej Turni (Jet Stream X-/X)
- na Wielkim Kościele (Hazard X).
Źródło: JAMES
CIESZ SIĘ WSPINANIEM, CIESZ SIĘ CZYTANIEM
Mamy nadzieję, że ten tekst Ci się spodobał, że Cię zainspirował, zaciekawił, dostarczył Ci informacji. Jeśli tak to zachęcamy Cię do wsparcia serwisu. Dzięki Tobie będziemy mogli działać jeszcze lepiej. Wielkie dzięki! Do zobaczenia na ściance albo w skałach.
REKLAMA
Korona
https://www.facebook.com/photo/?fbid=10233538064131099&set=a.1206910010525 Wygląda, że przejście Adama było piąte ;) "Cestu po Jožovi preliezol Poliak Dudek, Kubo Kováčik, Buček a teraz Ondra."
Odpowiedzi: 2