20 września 2024 11:00

Tyler Andrews rekordowo na Manaslu

19 września tuż przed 13:30 czasu lokalnego Tyler Andrews stanął na szczycie Manaslu. Amerykanin pobił dotychczasowy rekord o ponad dwie godziny, wbiegając na ośmiotysięcznik w 9 godzin i 52 minuty. To nowy FKT (fastest known time) na Manaslu, górze będącej częstym celem tego typu wyczynowców.

Tyler Andrews (fot. Tyler Andrews Instagram)

***

Tyler Andrews (34 lata) to znany ultramaratończyk, specjalista od podbiegów. Wygrywał zawody na bardzo różnych dystansach, wielokrotnie ustanawiając przy tym rekordy świata. Do tej pory zdobył już ponad 65 FKT, między innymi na trasach: Everest Base Camp Trail (Round Trip – 110 km), Mt. Fuji (Sea to Summit to Sea – 75 km), Aconcagua (Ascent and Descent – 65 km), Kilimandżaro (Ascent and Descent – 43 km) i Ojos del Salado (Ascent – 54 km). Lista jego osiągnięć, dostępna na Wikipedii, przedstawia się imponująco.

W tym sezonie Andrews postanowił zmierzyć się z Manaslu. Na ośmiotysięcznik w rekordowym tempie wchodzili wcześniej Francois Cazzanelli (w 2019 roku, w 13 godzin) oraz Pemba Gelje Sherpa (w 2023 roku, w 12 godzin). Trend oczywiście nie jest nowy, ale w ostatnich latach obserwujemy coraz więcej szybkich wejść w wykonaniu ultrarunnerów, którzy oczywiście korzystają z dróg normalnych, przygotowanych przez Szerpów, jednak coraz częściej nie korzystają z pomocy Szerpów w trakcie wejść. W tym roku padły FKT na Nanga Parbat (Vadim Druelle w 15 godz., 15 min.) i K2 (Benjamin Vedrines w szokujące 11 godz.).

Tyler Andrews wykorzystał doskonałe warunki, które panowały wczoraj na Manaslu i świeżo zaporęczowaną drogę. Według planu było to wyjście aklimatyzacyjne do obozu 4., jednak gdy biegacz dotarł do czwórki, stwierdził, że czuje się tak dobrze, że żal nie wykorzystać okazji. I pobiegł dalej. Po niecałych dziesięciu godzinach od wyjścia z bazy, sam, bez wsparcia Szerpów i bez dodatkowego tlenu z butli, Andrews stanął na szczycie Manaslu.

Amerykanin nie planował pobijać rekordu na zejściu (round trip), ale nie ma jeszcze informacji na temat jego powrotu do bazy. Wiemy natomiast, że ma jeszcze chrapkę na Dhaulagiri, Himlung Himal, Baruntse… i kilka innych.

Michał Gurgul

źródła: ExplorersWeb, Wikipedia





  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum