Tajemnice Ciężkiej Baszty. Powstaje „Droga przez okno”
Po analizie przewodnika W. Cywińskiego pt. „Rysy”, naszą ciekawość wzbudził rysunek Ciężkiej Baszty w Dolinie Ciężkiej. Ewidentnie było tam miejsce na nową drogę w okolicy lewego filara południowej ściany. W 2023 roku, po całodniowej wspinaczce, pokonaliśmy ten filar. Już wtedy dostrzegliśmy charakterystyczne wielkie białe okno w połowie ściany, którym postanowiliśmy poprowadzić kolejną drogę.
***
Nasze plany nabrały tempa, gdy odezwali się koledzy, Piotr Michalski i Łukasz Halski. Poinformowali (po ukazaniu się podsumowania sezonu tatrzańskiego 2023), że dziesięć lat wcześniej (2013) poprowadzili filarem drogę Słońce Karpat. No cóż, tak się zdarza i zdarzało w historii, lecz przed nami było jeszcze wielkie białe okno i planowana kolejna droga.
Podczas tegorocznej wizyty na ścianie udało się nam rozwikłać zagadkę drogi Piotrka i Łukasza. Odnaleźliśmy kopczyk z kamieni, który ułożyli przed startem najtrudniejszego wyciągu ich drogi o wycenie VII-. Podczas zjazdów przeanalizowaliśmy ich i nasze topo oraz zdjęcia ściany, ustalając, że nasze drogi (Słońce Karpat i Lewy Filar) przecinają się w jednym miejscu i mają jeden wspólny ostatni wyciąg. Oczywiście Drogę przez okno również zaznaczyliśmy kopczykami (start i inne charakterystyczne miejsca a na najtrudniejszym wyciągu pozostawiliśmy trzy haki).
W taki oto sposób w okolicy lewego filara południowej ściany Ciężkiej Turni mamy trzy drogi wspinaczkowe biegnące oddzielnie logicznymi formacjami w bardzo litym terenie.
Zapraszamy do powtórzeń!!!
Łukasz „Wini” Szwarczyński i Arek Tabisz
***
Droga przez okno (Cestou cez okno), Ciężka Baszta, Dolina Ciężka, Tatry Słowackie, 250 metrów (6 wyciągów), 7+ (OS, wyciąg 7+ RP), Łukasz Szwarczyński, Arek Tabisz, 7.09.2024 r. Sprzęt – zestaw standard.
Droga przebiega przez charakterystyczny wielki okap oraz wielkie białe okno widoczne z dna doliny. Jest linią biegnącą od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów na prawo od dróg Słońce Karpat i Lewy Filar.
Drogę przez okno polecamy wszystkim lubiącym długie podejścia, spokój, rewelacyjne widoki i fantastyczny tatrzański granit.
Przebieg drogi:
1 wyciąg IV, 35 m., startujemy zacięciem w kierunku charakterystycznego wielkiego okapu w kształcie rombu. Po drodze w zacięciu olbrzymi, odpęknięty, ale stabilny jasny blok. Stanowisko na lewo od okapu na wygodnej półce.
2 wyciąg VII-, 45 m., Ze stanowiska trawers w prawo krawędzią okapu po małych stopieńkach. Po dojściu na kant okapu stromą ścianką prosto w górę (VII-) do dobrych chwytów, a następnie płytami w prawo skos do dużej półki pod okapem w kształcie wielkiego białego okna. Na stanowisku hak.
3 wyciąg VII+, 25 m., lekko przewieszoną ścianką na lewo od wielkiego białego okna przewieszoną ścianką z rysą (2 haki, VII+), wprost w górę na wygodną półkę (stanowisko).
4 wyciąg V, 45 m. Z półki (nad nią piękna płyta którą biegnie droga Słońce Karpat) w prawo do zacięcia i rys, którymi na duży taras z wantami (stanowisko). Po lewej stronie tarasu pod pionową 15-metrową płytą znajdują się zaznaczone kopczykami z kamieni starty dróg: Słońce Karpat i Lewy Filar. Ok. 10 metrów na prawo od w/w ścianki znajduje się stanowisko (również kopczyk) pod pionową płytą przeciętą rysą z okapem.
5 wyciąg VI, 50 m. Start wprost z górę wymagającą rysą z małym okapem, następnie piękne wspinanie płytami i rysami. Końcówka wyciągu nieco krucha – dudniące bloki. Stanowisko na prawo od charakterystycznej „rękawicy” na filarze (którą biegną drogi Słońce Karpat i Lewy Filar).
6 wyciąg IV, 40m. Wprost w górę na grań płytami, rysami, i zacięciem kilkanaście metrów od krawędzi filara (przechodzącego w leżące żebro).
***
Z wierzchołka 5 zjazdów do podstawy ściany lub jeden zjazd na drugą stronę w kierunku Ciężkiego Koryta i przez Wyżni Ciężki Przechód bardzo stromymi trawami i skalnym terenem zejście pod ścianę.
miłe uzupełnienie [1]
Miło się czyta o tym newsie! Bo to my jesteśmy…
peresada