Zmarł Chris Jones (1939-2024)
W wieku 84 lat zmarł Chris (Christopher) Jones, amerykański alpinista brytyjskiego pochodzenia, w latach 60. i 70. ubiegłego wieku wytyczył wiele dróg, dzisiaj często klasyków. Był jedną z ważnych postaci złotej ery amerykańskiego wspinania. Także historyk alpinizmu.
***
Przygodę ze wspinaniem rozpoczął w Wielkiej Brytanii, w tamtejszych skałkach wytyczył szereg nowych dróg. W Alpach przeszedł m.in Filar Walkera na Grandes Jorasses, Filar Freney na Mont Blanc i drogę Bonattiego na Petit Dru.
Wspinał się także w Yosemite, gdzie dokonał np. 2. przejścia drogi Hardinga na Lost Arrow, pokonał także Salathe Wall i Dawn Wall na El Capitanie. Wytyczył nowe drogi w górach Sierra Nevada na Mt Russel, Hetchy Dome, Keyhole Wall i Charlotte Dome.
W górach Kanady pozostawił po sobie wielkie, ekstremalne drogi na Mt Assiniboine, Mt Columbia, North Howser Tower, Snowpatch Spire, Mt Kitchener, Devil’s Thumb, Deltafor Mountain, Hungabee Mountain i North Twin.
Przejście północnej ściany na North Twin, zrealizowane z Georgem Lowem w 1974 roku, jest uważane za jedno z najpoważniejszych w tamtym czasie na świecie. 1500-metrowa droga została wyceniona na VI 5.10 A3.
Jones wspinał się także w Andach. W 1968 roku poprowadził dwie nowe drogi na Nevado Yerupaya i na Fitz Roy. Wejścia te miały miejsce podczas słynnej wielomiesięcznej podróży piątki przyjaciół udokumentowanej w filmie Mountain of Storms. Wyprawa ta była także impulsem do powstania słynnych firm: The North Face, Patagonii i Esprit.
Wspinał się wreszcie w górach ZSRR, gdzie wytyczył nowe drogi na Mirali w Górach Fańskich, Piku Swobodnej Korei w Kirgiskim Ałatau i na Dałarze w Kaukazie. W 1981 uczestniczył w wyprawie na Mount Everest. W Karakorum dokonał pierwszego wejścia na Hunza Peak.
W 1975 roku Jones opublikował książkę Climbing in North America. Była to pierwsza książka dokumentująca historię alpinizmu w Ameryce Północnej i w tamtym okresie stanowiła swoisty kompas dla wielu młodych wspinaczy.
Źródło: WEGA