Bieganie po górach — jakie daje efekty i jak się przygotować do treningu? [sponsorowany]
Bieganie po górach jest bardziej intensywną i wymagającą odmianą zwykłych, codziennych przebieżek. Coraz częściej decydują się na nie osoby, które lubią poznawać nowe, dzikie miejsca i ten zastrzyk adrenaliny, obecny przy ciężkim wysiłku fizycznym. Sprawdźmy, jak dobrze przygotować się na trail running i jakie mogą być efekty takiego biegania po górach.
Przygotowania — odpowiedni sprzęt
Trail running wymaga od sportowców lepszej kondycji i użycia innego zestawu mięśni, niż przy klasycznych biegach po mieście czy w terenie. Żeby wyprawa była bezpieczna, do takiego wyjazdu należy się właściwie przygotować.
Warto zacząć od odpowiedniego sprzętu treningowego, który zagwarantuje Ci przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort. Odzież i akcesoria na takie wyprawy kompletuj od topowych marek używanych przez profesjonalistów. Dobrej jakości wyposażenie znajdziesz na przykład pod linkiem: https://sportano.pl/marki/hoka.
Do najważniejszych rzeczy na liście należą buty z dobrą przyczepnością i amortyzacją. Muszą być one zarówno wytrzymałe, jak i elastyczne. Powinny być dobrze dopasowane do stopy ze stabilizacją, która ochroni biegacza przed wywrotkami i wykręconymi kostkami.
Dobrze, aby buty były przewiewne, dzięki czemu stopa będzie mogła oddychać. Unikniesz w ten sposób nagromadzenia bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Ciekawy model odpowiedni do intensywniejszych treningów dostępny jest w sieci na stronie: https://sportano.pl/p/332997/buty-do-biegania-meskie-hoka-gaviota-5-deep-lagoon-sherbet.
Obuwie to niezwykle ważna sprawa. Dobrze dobrane buty mogą znacząco wpłynąć na komfort biegu, zminimalizować ryzyko kontuzji i poprawić wyniki. Dlatego warto poświęcić czas na ich odpowiedni wybór oraz skonsultować się ze specjalistami. Regularnie sprawdzaj porady ekspertów w tej dziedzinie. Potrzebujesz więcej czasu do namysłu? Przeczytaj w internecie opinie i porównania różnych modeli na przykład tu: https://sportano.pl/blog/buty-do-biegania-hoka-porownanie-modeli-butow-biegowych-na-asfalt-oraz-do-biegania-w-terenie/.
Przygotowania — dobra technika
Wspominaliśmy już, że kondycja jest kluczowa dla bezpiecznego i komfortowego wypadu na trail running. Dlatego przed pierwszą taką wyprawą warto przystosować swoje ciało do intensywniejszych warunków poprzez zmianę swoich nawyków treningowych.
Na swoich codziennych biegach stopniowo zwiększaj odległość i pochyłość terenów. Ćwicz zarówno na terenach płaskich, jak i różniących się od siebie wysokością. Do planu treningowego włącz również interwały i ćwiczenia siłowe. W połączeniu poprawią one Twoją stabilność i siłę.
Przystosuj również swoją technikę biegania do nowych warunków. Trail runnerzy często stawiają mniejsze kroki i bardziej pochylają tułów. Przy zbiegach delikatnie zginają kolana i nie opierają się tak bardzo na piętach.
Przygotowania — co zabrać ze sobą?
Co musi znaleźć się w Twoim bagażu podręcznym na takiej wycieczce? Z pewnością wyliczona ilość jedzenia i picia. Odpowiednie okażą się lekkie przekąski w postaci batonów energetyzujących, orzechów czy drobnych słodyczy. Lepsze od klasycznej wody będą za to izotoniki, które poza nawodnieniem uzupełnią tracone w trakcie treningu składniki odżywcze.
Z dodatków dużo osób biegających po górach zabiera ze sobą jeszcze kije trekkingowe. Podobno pomagają one w podbiegach oraz odciążają nogi na bardziej wymagających terenach.
Rezultaty biegania po górach
Efekty biegania po górach są głównie pozytywne. Z pewnością poprawia się ogólna kondycja fizyczna i stabilność. Ćwiczenie na nierównym terenie wymaga większego zaangażowania mięśni, a ciągłe wzniesienia i spady dodatkowo je wzmacniają.
Ciekawą zaletą okazuje się również nowa, dodatkowa wydolność organizmu. Trenowanie w górach poprawia wytrzymałość oddechową. Z czasem biegacze zaczynają oddychać lepiej, niż zwykła osoba niezaangażowana w sporty.
Nie da się nie wspomnieć również wpływów, jakie na umysł mają tak wymagające ćwiczenia. Dla wielu bezpośredni kontakt z naturą i aktywność fizyczna to dobry przepis na radzenie sobie ze stresem.
Trail running to świetny, chociaż niezwykle intensywny sport. Nie poleca się go osobom, które nie mają wcześniejszego doświadczenia z bieganiem. Do takiej wyprawy w góry trzeba się odpowiednio przygotować, zarówno pod względem sprzętowym, jak i fizycznym. Jako trening przynosi jednak fantastyczne efekty dla ciała i umysłu.
Artykuł sponsorowany