5 lipca 2024 09:13

Tom Randall i jego Berlin Bridge Project

Wide Boyz zawsze wnoszą do wspinania trochę kolorytu. Tym razem o nowym wyzwaniu pisze Tom Randall. Cel na najbliższy czas – Berlin Bridge Project.

***

Lubimy brytyjski duet Randal – Whittaker. Za oryginalne podejście do wspinania, dystans, poczucie humoru i mistrzowskie opanowanie wspinania w rysach, przerysach etc. Tym razem Tom Randall wypatrzył sobie betonowe pęknięcie długości 60 metrów na spodzie jednego z mostów w Berlinie. Całość chce przejść w jednym wyciągu. A że trudno byłoby mu dźwigać komplet dużych camów, postanowił podejść do sprawy nowatorsko.

Zdecydował się na zabranie tylko jednego cama – rysę pokonuje bez asekuracji, cama zakłada tylko wtedy, kiedy chce odpocząć (czyt. zrelaksować się) jakieś 20-30 sekund. Sekwencję powtarza co 5-10 metrów (szczegółowy przepis na pokonanie 60-metrowego pęknięcia berlińskiego mostu na profilu Randalla powyżej). Czy taka taktyka przyniesie efekt? Zobaczymy, bo projekt wciąż jest w fazie realizacji ;).

Trening czyni mistrza – szacun za wytrwałość:

***

Urban roof climbing to dla Toma Randalla nie pierwszyzna. Wspólnie z Petem Whittakerem przetestowali już wiele europejskich mostów. Zdecydowanie najbardziej spektakularna była długa na ponad 750 metrów rysa The Great Rift 8a+ (monster project, jak nazwali ją Brytyjczycy), biegnąca na spodzie mostu pod jedną z brytyjskich autostrad. Na jej pokonanie potrzebowali czterech dni i trzech nocy. Whittaker pisał później: „Naturalna czy nie, to jedna z najlepszych rysowych linii tutaj, fajnie jest móc „sprowadzić” jedną z najtrudniejszych rys z powrotem na Wyspy”.

Wide Boyz na „The Great Rift” (fot. Ray Wood)

Więcej o The Great Rift TUTAJ.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum