1 lipca 2024 12:11

Shauna Coxsey na perełce Peak District – pada „Superman” 8B Moffatta

Rewelacyjne przejścia robi w tym roku Shauna Coxsey. Tym razem sięgnęła po stary problem w Cressbrook (Peak District) autorstwa samego Jerrego Moffatta. Padł Superman 8B.

***

Shauna o przejściu:

Klasyk Peak District, byłam prawie pewna, że nigdy go nie zrobię. Prawdziwy test siły palców. Jestem dumna z tego przejścia!

Powtarzanie takich historycznych linii ma szczególną moc. Jerry Moffatt zrobił Supermana w 1989 roku (pierwsze przejście po urwaniu jednego z chwytów zrobił później Tim Clifford). W tamtych czasach był to jeden z topowych boulderów na światowym podwórku. Także jeden z najmocniejszych w kapowniku samego Brytyjczyka, obok między innymi Dominatora 8A+ w Yosemite (1993), no i przede wszystkim The Ace 8B w Stanage z 2001 roku (w styczniu 2023 o The Ace znów zrobiło się głośno, a to za sprawą flesza Adama Ondry).

Drugi z wielkich tamtych czasów, Ben Moon na Supermanie – TUTAJ.

***

Tylko w tym roku Shauna Coxsey zrobiła aż trzy bouldery wycenione na 8B+. Pierwszy padł w Pedrizie – Fotofobia Sancheza Gonzaleza (Brytyjce boulder wydał się nieco łatwiejszy, trudności odczuła na około 8B). Potem The Boss w Yarncliffe autorstwa męża Shauny, Neda Feehally’ego. Tu trzeba dopisać, że żadna Brytyjka nie zrobiła wcześniej na Wyspach tak mocnego przejścia. I wreszcie Hazel Grace Giuliano Cameroniego w Gottardo.

Shauna Coxsey na ” „The Boss” 8B+, Yarncliffe (fot. Dave Parry)

Swoje pierwsze 8B+ Brytyjka pokonała dziesięć lat temu. Stanęła wtedy na topie klasyka Magic Wood – New Base Line Bernda Zangerla.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum